Позитивний вплив засобів масової інформації на процес виховання підлітків - Сучасні методи медіа виховання

Відома велика роль засобів масової інформації у вихованні дітей і підлітків. Сучасні засоби масової інформації несуть виключно різноманітну, багатопланову інформацію без урахування особливостей аудиторії. Активно впроваджується в побут сучасної сім'ї відеотехніка з її різноманітними інформаційними можливостями, різні глянцеві журнали, з великою кількістю фотографій та інформації.

Як відомо, засоби масової інформації - це поширення інформації, орієнтованої на сприйняття різними групами людей.

У виховному плані дослідники виділяють як значущі наступні функції засобів масової інформації: [32]

Рекреативная (визначає досуговое проведення часу як групове, так і індивідуальне);

Релаксаційна - знімає відчуття самотності, служить засобом відволікання при ускладненнях у спілкуванні.

Інформаційно-пізнавальна. Преса, телебачення, радіо, кіно орієнтуються на потребу людей в отриманні різноманітних фактів і даних про цікаві явища та суспільні події.

Нормативна. За допомогою засобів масової інформації пропагуються норми і зразки поведінки в суспільстві, затверджується система цінностей, у зв'язку з цим засоби масової інформації виступають важливим суспільним регулятором життєдіяльності людей.

Інтегративна. Засоби масової інформації об'єднують маси навколо ідей, сприяють у людей спільних поглядів, позицій, оцінок тих або інших подій і створюють психологічний тонус у суспільстві.

Розважально-компенсаторна. Відпочинок перед телеекраном, в кіно, з журналом в руках дозволяє розслабитися після трудового або навчального дня, змінити емоційний фон і одночасно отримати заряд відсутніх в реальному житті яскравих відчуттів, вражень. Ця функція засобів масової інформації особливо значуща для підліткового і юнацького віку [33].

Фонова. Радіо, телебачення, звукозапис дозволяють багатьом людям уникнути самотності. Єдиний в сім'ї дитина, готує уроки в порожній квартирі під звуки блакитного екрану або магнітофона - явище, що давно вже стало звичним.

Сьогодні вченими та фахівцями багатьох країн ставиться питання про необхідність розвитку інформаційної екології, формує здоровий інформаційний спосіб життя людей в соціальній та природному середовищу, допомагає створити орієнтири виховання для підлітка. Дотримання правил інформаційної гігієни призводить до свідомо обраному інформаційного способу життя, від віку підлітка до похилих років, на схилі якої людина не шкодує, що прожив її даремно. Під способом життя розуміється система видів життєдіяльності суспільства в цілому, соціальних груп, особи, які визначаються соціально-економічними умовами. Головною рисою способу життя є його системність, що виявляється в тому, що входять до його складу види діяльності взаємопов'язані між собою: зміна однієї з них веде до зміни іншої. Які ж складові спосіб життя і види діяльності, що мають можливості позитивного впливу на соціалізацію та виховання підлітка? Це:

    - - трудова; - - суспільно-політична; - - навчальна; - - побутова; - - соціально-культурна; - - дозвільна діяльність.

Розглянемо нові можливості, що надаються інформатизацією, розвитком засобів масової інформації для вдосконалення ряду з перерахованих доданків способу життя: суспільно-політична діяльність, у якому підліток, що б не говорили, активно втягується засобами масової інформації, знаходить нову глибину з використанням інтерактивного телебачення (телебачення зі зворотним зв'язком). Додавання до звичайного телевізора передавального пристрою з пультом зворотного зв'язку дозволяє підлітку реагувати на питання ведучих телепрограм, приймати участь в анкетуванні, голосуваннях, дискусіях і т. д. Зазначена даність допомагає виробленню активної життєвої позиції молодої людини. Зараз активно розвивається педагогічна інформатика займається проблемами створення і реалізації концепції освіти людей, яким доведеться жити в інформаційному суспільстві [34].

Серед цілей інформатизації освіти підлітків, поряд з універсальними (розвиток інтелектуальних здібностей, гуманізація і доступність освіти) визначається і ряд специфічних - комп'ютерна грамотність, інформаційне забезпечення освіти (бази знань і даних), індивідуалізоване освіту на основі нових комп'ютерних технологій навчання. Мультимедіа розробки зарубіжних фахівців, зокрема, допоможуть здійснити зміну парадигми освіти: від "наповнення судини" до "запаленню факела", тобто розкриттю і розвитку індивідуальних можливостей людини. Поява мультимедіа систем та їх зв'язки із засобами масової інформації призводить до створення не тільки нових робочих місць, але й особливих можливостей для зміни культури побутового, виробничого (навчального) та економічної поведінки молодих людей. Гіпертекст як навчальний засіб сьогодні починає активно використовуватися у навчальному процесі, вносячи свій внесок у вдосконалення індивідуалізації навчання і виховання. У розвинених країнах, наприклад, у Великобританії, в законі про освіту гарантується право учнів з 6 років користуватися новими інформаційними технологіями в навчальному процесі.

Побутова діяльність. Побутові комп'ютери, які стали сьогодні за кордоном, у зв'язку з розвитком Інтернету, провідниками засобів масової інформації, в принципі мають у порівнянні з професійними більш обмежені можливості (за ресурсами пам'яті, набору зовнішніх пристроїв та ін.) Однак, сьогодні згідно зі світовими стандартами побутовий (домашній) комп'ютер являє собою машину, оснащену мікрофоном, програвачем CD-ROM, стереодинаміками, факсимільного зв'язком і т. п. Побутові комп'ютери призначені для масового використання в домашніх умовах при вирішенні обчислювальних, навчальних, інформаційно-довідкових, ігрових, виховних та інших завдань. Важливими галузями застосування побутових комп'ютерів також є: - забезпечення інформаційних потреб людей і, зокрема, що вступають в активне громадське життя, підлітків, (доступ до різних баз даних і знань, спілкування з власниками інших ЕОМ по лініях зв'язку та ін);

Соціально-культурна діяльність. Розвиток мультимедійних технологій засобів масової інформації, в їхньому з'єднанні із засобами масової інформації та збільшення місця, займаного ними у житті сучасної людини, відбилося, звичайно, не тільки на вихованні, науці і грі [35], але й на мистецтві. Так, наприклад, перший англійський, виконаний у технологіїмультимедіа CD-ROM "Скарби Британії" присвячений англійської мистецтва Х - початку ХХ століть, містить карти держави в динаміці його розвитку та так звану "тимчасову лінію", що дозволяють вести аналіз розвитку мистецтва у часі і просторі, одночасно дозволяючи через електронні засоби масової інформації вести постійне поповнення свій бази даних [36].

Дозвільна діяльність. У світі фіксується чітка тенденція реалізації засобами масової інформації розвитку "інфоразвлеченій". Розважальні інформаційні засоби діляться на відтворюють засоби і засоби, що забезпечують участь (інтерактивні засоби). За одне десятиліття були створені 4 покоління інтерактивних засобів. Компактні диски знаменують поява п'ятого покоління. Перші три покоління інтерактивних засобів об'єднують постійно ускладнюються версії відеоігор. У четвертому поколінні були об'єднані відеоігри та побутові комп'ютери при одночасному розширенні асортименту розваг за рахунок включення логічних ігор, музичних та художніх інтерактивних програм. В даний час серед останніх досягнень можна виділити комп'ютерну мультиплікацію. З'явилися оптичні диски, які пропонують гравцеві можливість альтернативного вибору рішень, є першим кроком до продукції п'ятого покоління. Дані гри, дуже часто реалізують себе в Інтернеті під керівництвом якого-небудь електронного засобу масової інформації допомагають, при правильній розробці свого матеріалу (а на це зараз зарубіжні виробники та педагогічні організації грошей не шкодують), не тільки відірвати підлітка негативного впливу вуличного середовища, але і залучити його в життя, регульовану прагненням до пізнання.

Таким чином, відбувається в даний момент з'єднання засобів масової інформації та новітніх комп'ютерних технологій дозволяють активізувати виховний вплив на підлітків. Звичайно, важливо відзначити, що тут особливого значення набуває якість матеріалу, пропонованого підліткам подібними системами засобів масової інформації. Розроблена система кодів і паролів, звичайно ж, не забезпечує повністю закритість тій чи іншій, шкідливою для підлітка в становленні його особистості інформації, але мінімалізує цей захист, тим самим відповідаючи на справедливу для свого часу критику про развращающем впливі засобів масової інформації на підростаюче покоління.

При активній дії такого роду сучасного симбіозу засобів масової інформації та новітніх технологій, виникає небезпека відірваності від реального життя. Але активно реалізовується сьогодні програма екології виховання дозволяє уникнути цього. Досвідчені психологи і педагоги неодмінно беруть участь при розробці того чи іншого матеріалу, призначеного для підлітків, тим самим зводять зазначену небезпеку до мінімальної і засоби масової інформації мають позитивний вплив на процес виховання підлітка.

Похожие статьи




Позитивний вплив засобів масової інформації на процес виховання підлітків - Сучасні методи медіа виховання

Предыдущая | Следующая