Аналіз існуючої системи мотивації праці на прикладі ВАТ "Волиньнафтопродукт", Характеристика діяльності ВАТ "Волиньнафтопродукт" - Вдосконалення системи мотивацiї працiвникiв пiдприємства

Характеристика діяльності ВАТ "Волиньнафтопродукт"

Відкрите акціонерне товариство "Волиньнафтопродукт" було засновано у 1995 році у місті Луцьку Волинської області.

Метою діяльності Товариства є отримання прибутків для задоволення матеріальних і соціальних потреб учасників товариства від підприємницької діяльності, яка не суперечить чинному законодавству.

Предметом діяльності Товариства є:

    А) постачання нафтопродуктів на договірній основі підприємствам, організаціям, іншим споживачам, а також - власникам індивідуальних транспортних засобів; Б) централізована доставка нафтопродуктів споживачам авто транспортом Товариства, а також транспортом засновників; В) посередницько-комерційна, торгівельна та торгівельно-закупівельна діяльність; Г) заправка поливно-мастильними матеріалами на стаціонарних та пересувних АЗС автотранспорту незалежно від його відомчої приналежності, а також транспортних засобів індивідуальних замовників, продаж на вказаних АЗС запасних частин, надання технічних та побутових послуг юридичним та фізичним особам; Д) розміщення та зберігання в резервованих ємкостях та складах нафтопродуктів, що надходять автотранспортом, залізничним транспортом та по трубопроводу; Е) тимчасове зберігання нафтопродуктів інших організацій;

Є) участь у зовнішньоекономічній діяльності, створення спільних підприємств та філій;

    Ж) виробничо-комерційна діяльність, яка не суперечить законодавству України, в тому числі:
      - виробництво продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання; - транспортно-експедиційні послуги; - технічне та сервісне обслуговування легкових автомобілів вітчизняного та зарубіжного виробництва шляхом створення мережі АЗС, пунктів технічного обслуговування, а також пунктів харчування при названих об'єктах, продаж запасних частин та деталей; - проведення ремонтних, пусконалагоджувальних та інших робіт; - надання послуг по реалізації нафтопродуктів, що не належать Товариству; - організація власного та спільного з іншими підприємствами та організаціями сільськогосподарського виробництва, роздрібна реалізація продукції даного виробництва;
    З) виконання заходів мобілізаційної підготовки згідно з чинним законодавством;

І) товариство у встановленому законом порядку здійснює зовнішньоекономічну діяльність, проводить експортно-імпортні операції як в Україні, так і за її межами.

Статутний фонд Товариства становив 1241,27 тис. грн.

У 1999 році в місті Нововолинську була створена філія ВАТ "Волиньнафтопродукт" зі статутним капіталом 449,2 тис. грн. Частина збитків головного підприємства була успадкована новоствореним структурним підрозділом, що створило певні фінансові труднощі в 2000-2003 роках. Так у 2001 році підприємство отримало чистий дохід від реалізації продукції 2208,8 тис. грн., а сума збитків від операційної діяльності становила 121,6 тис. грн. У 2002 році виручка від реалізації зросла до 3534,1 тис. грн., що дозволило отримати фінансовий результат від операційної діяльності 71,5 тис. грн.

На кінець 2003 року чистий дохід підприємства становив 3090,8 тис. грн.; собівартість реалізованої продукції 2468,3 тис. грн.; валовий прибуток - 622,5 тис. грн. Так як витрати на збут продукції та адміністративні витрати були дуже суттєвими (623,8 тис. грн.), то підприємство отримало збиток від операційної діяльності у розмірі 1,3 тис. грн.

Покажемо динаміку чистого доходу та фінансових результатів діяльності підприємства за період 2001-2003 рр. (рис. 2.1., рис. 2.2.)

Середньооблікова чисельність штатних працівників підприємства - 65. Середньомісячна зарплата одного працюючого - 246 грн. За 9 місяців 2002 року ВАТ "Волиньнафтопродукт" забезпечило обсяг реалізації (чистий дохід) 2896,4 тис. грн., отримавши чистий прибуток у розмірі 124 тис. грн.

На сьогодні підприємство працює прибуткове, значно зменшивши свої витрати. Не користується банківськими кредитами, формуючи оборотний капітал за рахунок власних джерел.

динаміка фінансового результату від операційної діяльності

Рис. 2.2 Динаміка фінансового результату від операційної діяльності

На підприємстві є стійка тенденція до скорочення персоналу. Хоча прогнозується певне зростання обсягів виробництва протягом 2005-2006 рр. однак за рахунок збільшення продуктивності праці та покращення технічного оснащення підприємства є можливість зменшення необхідної кількості робочої сили. Структура працюючих практично не змінюється (рис. 2.3.).

структура професійно-виробничого персоналу ват

Рис. 2.1.1 Структура професійно-виробничого персоналу ВАТ "Волиньнафтопродукт" (в %)

Середня зайнятість робочої сили ВАТ "Волиньнафтопродукт" на кінець 2001 року становила близько 60%.

Успішне функціонування будь-якої організації визначається цілим рядом чинників. Одним з таких чинників якраз є структура організації, так як від її правильної побудови, розподілу поставлених задач фірми між її підрозділами, забезпечення найбільш оптимального циркулювання економічної інформації між ними залежить успіх фірми на ринку.

Організаційна структура ВАТ "Волиньнафтопродукт" зображена на схемі додатку 1. Дана схема складена на основі існуючої організації управління згідно Статуту та штатного розпису. Вищим органом Товариства є Загальні збори акціонерів, до компетенції яких, згідно Статуту, відноситься:

    Ш визначення основних напрямків діяльності Товариства, затвердження його планів та звітів про їх виконання; Ш визначення організаційної структурі ВАТ; Ш обрання та скликання членів Спостережної ради Товариства; Ш обрання та відкликання членів Правління та Ревізійної комісії Товариства.

Спостережна рада є органом Товариства який з метою захисту інтересів держави та акціонерів здійснює контроль за діяльністю Правління Товариства.

До повноважень Спостережної ради відносяться:

    v затвердження за поданням Голови Правління Товариства персонального складу Правління Товариства; v погодження щодо проведення операцій по управлінню нерухомим майном Товариства, балансова вартість якого перевищує суму, еквівалентну 10% статутного фонду Товариства. v розгляд та затвердження звітів, які подаються Правлінням та ревізійною комісією за квартал та рік; v аналіз дій Правління щодо управління Товариством; реалізації інвестиційної, технічної та цінової політики; додержання номенклатури товарів і послуг; v подання вищому органу Товариства пропозицій з питань, що стосуються діяльності Товариства; v проведення позачергових ревізій та аудиторських перевірок фінансово-господарської діяльності Товариства; v подання до органів приватизації пропозицій про особливості приватизації майна Товариства.

Виконавчим органом, який здійснює керівництво діяльністю Товариства є Правління, що обирається один раз на рік І підзвітне у своїй діяльності загальним зборам акціонерів. До складу Правління входять:

    Ш Голова Правління; Ш 1-й заступник Голови Правління; Ш Заступник Голови Правління; Ш Заступник Голови Правління; Ш Головний бухгалтер Товариства.

Головою Правління є директор "Волиньнафтопродукт". Заступника Голови Правління Товариства призначає вищий орган Товариства.

До повноважень 1-го заступника Голови Правління відносяться постачальницька та збутова діяльність.

Заступник Голови Правління по кадрах відповідає за діяльність відділу кадрів, адміністративно-господарської частини, інженера з техніки безпеки, а також об'єктів соціально-культурного призначення.

Крім цього Голові Правління підзвітні фінансовий відділ та відділ головного бухгалтера, які є структурно відокремленими один від одного.

Заступнику Голови Правління підпорядковуються такі відділи:

    1. виробничо-диспетчерський відділ (ВДВ), який займається процесом розробки та виготовлення продукції. Даний відділ займається розподілом сировини по виробничих потоках, складанням графіків роботи - тобто координацією роботи всіх виробничих ділянок; 2. відділ технічного контролю (ВТК), який займається перевіркою готової продукції у відповідності з наявними розмірними стандартами. До функцій ВТК відноситься також і контроль якості; 3. відділи головного механіка, енергетика та автоматизованих систем управління.

Отже, організаційна структура ВАТ є лінійною, що переходить у функціональну по підрозділах, орієнтованих на збут, виробничу діяльність, управління кадрами, фінансами та бухгалтерським обліком. Дана організаційна структура є недосконалою з багатьох причин.

По-перше, як було сказано вище, не повинно бути структурної відокремленості фінансового відділу та бухгалтерії. Фінансовий відділ повинен очолюватися заступником Голови Правління з фінансів, якому підпорядковуватимуться скарбник та головний бухгалтер-контролер.

По-друге, до відділу збуту і постачання не слід включати відділ маркетингу. Його слід відокремити та очолити заступником Голови Правління з маркетингу. Відділ планування має підпорядковуватися саме цьому заступнику, так як планувати господарську діяльність слід після вивчення ринкового середовища, а дана функція виконується відділом маркетингу

По-третє, вдосконалення потребує структура відділу кадрів.

По-четверте, слід ввести посаду заступника Голови Правління з управління соціально-культурною сферою.

Крім цього, відділи головного механіка та енергетика слід підпорядкувати виробничо-диспетчерському відділу, оскільки вони займаються обслуговуванням технологічних ліній.

Похожие статьи




Аналіз існуючої системи мотивації праці на прикладі ВАТ "Волиньнафтопродукт", Характеристика діяльності ВАТ "Волиньнафтопродукт" - Вдосконалення системи мотивацiї працiвникiв пiдприємства

Предыдущая | Следующая