Перспективи осучаснення господарювання філії Роменський молочний комбінат як передумова для здійснення зовнішньоекономічної діяльності - Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства (на прикладі ВАТ Роменський молочний комбінат)

Для практичного здійснення аналізу зовнішнього середовища пропонуємо створити на підприємстві службу маркетингу та ЗЕД за рахунок відділу сировини, функції якого може виконувати відділ постачання. Вивчення ринків та перспектив їх розміщення, діяльності конкурентів, попиту та пропозиції продукту - основні завдання цієї служби. Її існування у ринковому середовищі є "швидкою пружиною", яка стимулює механізм пошуку, розробки й освоєння нової продукції. Діяльність служби буде направлена на узгодження можливостей виробництва з можливостями реалізації продукції, послуг, обгрунтування характеру напрямків і масштабів роботи щодо продажу продукції кінцевому споживачу. Дана служба буде реалізовувати в своєї діяльності як зовнішньоекономічну стратегію так і стратегію маркетингу.

Для реалізації маркетингової стратегії підприємства служба маркетингу та ЗЕД повинна скласти маркетинговий план, який слід орієнтувати на задоволення попиту споживачів. Служба сприятиме більш досконалій організації збуту продукції. Адже саме у збуті і розподілі продукції господарства можуть виникнути гострі проблеми, які пов'язані з недооцінкою керівництвом сучасних умов ринку.

Основним напрямком діяльності служби маркетингу та ЗЕД на підприємстві передбачаємо розподіл та збут, тому що збут продукції являє собою сукупність усіх заходів, що проводяться після виходу товару за межі підприємства. Саме у цій сфері визначаються кінцеві результати виробництва, що направлені на отримання максимального прибутку. Кожній продукції слід визначити коло своїх споживачів, яким властиві певні вимоги. Зростання якості життя населення, а відповідно купівельної спроможності, потребує всебічного постійного аналізу споживчого ринку. Служба маркетингу та ЗЕД узагальнює сегментацію ринку, вивчає мотиви поведінки споживача, виявляє потреби покупця. У залежності від того, як покупець сприймає товар, що саме він очікує від придбання, істотно впливає на прибуток підприємства. Ігнорування цих заходів керівництвом господарства негативно позначиться на ефективності виробництва в цілому. Отже, ринкове мислення менеджерів переорієнтує виробництво підприємства на новий шлях, де перше місце посяде задоволення потреб споживачів, а не запланований обсяг виробництва продукції і прибутку.

При цьому служба маркетингу та ЗЕД полягає у пошуку та опрацюванні інформації про споживачів, їх діяльність, способи прийняття рішень щодо вибору продукції. Вона покликана акумулювати інформацію з різних функціональних служб для прийняття адекватних управлінських рішень. Достовірна і повна та актуальна інформація про ринок дасть можливість маркетологам:

1) розробити концепції удосконалення продукції, нарощувати конкурентні переваги;

Знижувати ризики, що пов'язані з випуском нової продукції на ринок;

Визначити ставлення споживачів до підприємства, до його продукції, активно вплинути на цей процес;

Стежити за змінами зовнішнього середовища підприємства;

Координувати стратегію просування і ціни.

Керуючись загальними цілями підприємства, служба маркетингу та ЗЕД висуває на перший план розробку рекомендацій щодо формування і проведення виробничо-збутової політики господарства. Рекомендації з питань ринкової орієнтації виробничо-господарської і збутової діяльності підприємства, що надані службою маркетингу та ЗЕД, після затвердження керівником стають обов'язковими для застосування всіма відповідними службами.

Функціональна організація служби маркетингу та ЗЕД відбуватиметься таким чином, що відповідальність серед працівників розподілятиметься за сферами збирання й аналізу інформації, планування асортименту, збуту, реклами, розподілу.

У цьому випадку фахівці з ЗЕЗ здійснюють різні види зовнішньоекономічної діяльності.

Ефективною організацію служби маркетингу та ЗЕД можна вважати за наявності таких параметрів:

    - керівник служби повинен брати участь у прийнятті і виробленні стратегічних рішень; - служба мусить застосовувати лише актуальну, точну, достовірну, своєчасну інформацію про конкурентів, покупців, постачальників;

Ціни на продукцію, обумовлені витратами, попитом і пропозицією. Важливою має бути думка споживачів про відповідність ціни і якості продукції;

Розподіл товарів мусить відповідати реально сформованій стратегії;

Реклама повинна збігатися з очікуванням споживачів, ефективними мають бути рекламні заходи в цілому, вигідним співвідношенням витрат на рекламу, рівня продажу.

Служба маркетингу та ЗЕД має нести повну відповідальність за обгрунтованість цих аналітико-оцінювальних документів, якими може користуватися управлінський апарат підприємства.

Пропонується створити на підприємстві юридичну службу, ефективне функціонування якої має бути забезпеченням посади юрисконсульта. Згідно з проектом положення про юридичну службу, вона має виконувати функції:

    - надання правової допомоги в процесі запровадження нововведень щодо поліпшення якості продукції, зменшення витрат від випуску недоброякісної продукції; - контроль за додержанням структурними підрозділами встановленого на підприємстві порядку надання і розгляду претензій; - організація і проведення заходів, що пов'язані із підвищенням рівня правових знань, інформувань про зміни в зовнішньому середовищі, його правових чинників, розв'язання практики його застосування; - надання консультацій з правових питань, а також значний обсяг інших обов'язків, виконання яких сприятиме більш ефективній роботі підприємства, зміцненню його правової бази.

На базі планово-економічної служби, яку ми пропонуємо перейменувати на фінансово-економічний, пропонуємо створити новий підрозділ - аналітичний центр, основним завданням якого є аналіз впливу факторів зовнішнього середовища. Створення нової кадрової одиниці не передбачається.

Вирішення завдань цього відділу буде здійснюватися за рахунок перерозподілу функцій між спеціалістами служби збуту, постачання та сировини. Необхідно також, щоб планово-економічна служба та служба маркетингу та ЗЕД були оснащені сучасною технікою і мали доступ до мережі Інтернет з метою більш повного аналізу факторів зовнішнього середовища.

Формою здійснення будь-яким суб'єктом господарювання покладених на нього функцій, ефективним механізмом саморегулювання та координації діяльності його працівників є організаційна структура і структура управління. Існуюча організаційна структура філії Роменський молочний комбінат, на нашу думку, не є адаптованою до своєчасного реагування на зміни зовнішнього середовища, тому для уникнення цього необхідно зробити наступні удосконалення: ввести юридичну службу, ввести маркетингову службу. З огляду на те, що у господарській діяльності господарства запропоновані певні зміни, то і в її організаційній структурі та структурі управління відбудуться певні зміни, які забезпечать ефективний рівень розвитку виробництва в нових умовах господарювання.

Вважаємо, що запропонована організаційна структура підприємства буде відповідати наступним вимогам:

    - відображати цілі та стратегію розвитку підприємства; - забезпечувати оптимальний поділ праці між органами управління і окремими працівниками;

Гарантувати достатній об'єм повноважень менеджерів;

Відображати головні аспекти зовнішнього і внутрішнього середовища.

У відповідності з удосконаленням в організаційній структурі принципово нових, рис набуває і структура управління. Вводяться нові посади юрисконсульта і менеджера ЗЕД з метою забезпечення кваліфікованого функціонального управління. Запропонована структура управління представлена на рисунку 2 додатку 2.

На нашу думку запропоновані удосконалення сприятимуть роботі управлінського апарату в області аналізу впливу зовнішнього середовища та відповідного реагування на нього.

Похожие статьи




Перспективи осучаснення господарювання філії Роменський молочний комбінат як передумова для здійснення зовнішньоекономічної діяльності - Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства (на прикладі ВАТ Роменський молочний комбінат)

Предыдущая | Следующая