Вступ - Соціальний розвиток персоналу промислового підприємства в контексті гуманістичної теорії управління

Актуальність теми дослідження зумовлена тим, що ідеологією сучасної економіки є посилювання вимог до діяльності підприємств, фірм і компаній, які працюють на ринку, рівню якості, ціннісним споживчим характеристикам і конкурентоспроможності продукції, що випускається ними.

Світова практика свідчить, що тенденцією сучасного виробничого менеджменту крупних фірм, компаній, корпорацій є переорієнтація від технократичних методів управління до методів, що надають дію на свідомість і трудову поведінку працівників, глибше дослідження соціально-психологічних аспектів трудової діяльності і мотивації персоналу, зацікавленість працівників в реалізації стратегічних цілей організації, їх активної участі в інноваційному перетворенні бізнесу. Безперервне прагнення до високої якості, поступальне самоудосконалення, прихильність до того, щоб працювати ефективніше, ніж раніше, постійний пошук кращих, проривних рішень в техніці, економіці, організації і управлінні - ось ті принципи, якими сьогодні керуються лідери світового ринку. Пріоритети на діловому світі бізнесу мають підприємства, що є генераторами нових ідей і що володіють великим науково-технічним і інтелектуальним потенціалом.

На сучасному етапі розвитку ринкових відносин в Україні, непередбачуваності зовнішнього середовища, посилювання конкуренції, виникає багато нових проблем в управлінні персоналом, його мотивації до зацікавленої співучасті у вирішенні стратегічних завдань досягнення конкурентоспроможності підприємства на світовому і вітчизняному ринках збуту продукції, що випускається.

У число найважливіших заходів по приведенню потенціалу вітчизняних підприємств у відповідність з реаліями ринкових відносин і сучасного світового менеджменту висуваються принципово нові вимоги до якості управління процесом змін через зміну поведінки працівників, підвищення їх інтелектуального потенціалу, створення нового рівня професійної компетентності і відповідальності. Накопичення і поглиблення знань, умінь і здібностей персоналу, посилення їх зацікавленості в реалізації свого трудового потенціалу з максимальною віддачею, прискореному освоєнні сучасних технічних і інформаційних технологій дозволяють створити "новий бізнес", який може зайняти лідируюче положення в стратегічних зонах господарювання. Основною умовою трансформації інтелектуального потенціалу підприємства в його конкурентні переваги є створення дієвою, адаптивною до нових вимог, корпоративної системи трудової мотивації.

Від того, наскільки ефективним буде механізм формування спонукальних мотивів до високопродуктивної праці, освоєнню нових знань і ринкового менталітету у вирішальній мірі залежать розвиток творчої ініціативи і заповзятливості працівників підприємства, їх активне включення в процес підвищення його конкурентних переваг.

Похожие статьи




Вступ - Соціальний розвиток персоналу промислового підприємства в контексті гуманістичної теорії управління

Предыдущая | Следующая