Економічний аналіз та оцінка зовнішньоекономічної діяльності ПП "Приват - транс", Загальна характеристика управління ПП "Приват - Транс" - Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства (на прикладі ПП "Приват-Транс")

Загальна характеристика управління ПП "Приват - Транс"

Згідно Статуту, приватне підприємство "Приват - Транс" ( надалі ПП "Приват - Транс"), розташований за адресою: м. Рівне, вул. Відінська, 10. Мале підприємство яке, займається організацією автоперевезень вантажів, надання транспортно - експедиційних та експедиторських послуг, а також здійснює посередництво в наданні послуг.

ПП "Приват - Транс", створене відповідно до законодавства і керується у своїй діяльності Законами України "Про власність", "Про зовнішньоекономічну діяльність" [14], Цивільним [46] та Господарським кодексами [5] та іншим нормативно - правовими актами України. Засновник і власник підприємства є - громадянка України Шикалова Тетяна Іванівна.

ПП "Приват - Транс" створене для здійснення підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. Підприємство є юридичною особою з дня його державної реєстрації тобто від 31.05.2007 року, має права та обов'язки і здійснює свою діяльність згідно дійсного Статуту та чинного законодавства України. Свою діяльність на підставі чинного законодавства, здійснює на території України та за її кордоном. Підприємство має розрахунковий та інші рахунки в тому числі валютний в банківських установах, печатку та штампи зі своєю назвою, а також інші реквізити і проводить свою діяльність на засадах самофінансування і самоокупності.

ПП "Приват - Транс" може засновувати обєднання та брати участь в обєднаннях з іншими суб'єктами підприємницької діяльності. Підприємство може створювати на території України, а також за її межами дочірні філії та представництва за рішенням засновника, діють на підставі положень про них і статутів.

Підприємство створено з метою більш повного забезпечення суспільних потреб в товарах народного споживання, продукції виробничо - технічного та іншого призначення, роботах і послугах та реалізації на основі отриманого прибутку соціальних та економічних інтересів засновника та членів трудового колективу.

Основними видами діяльності підприємства згідно Статуту є:

    - діяльність автомобільного вантажного та пасажирського транспорту; організація перевезень вантажів та пасажирів; - транспортне оброблення вантажів; - діяльність транспортних агентств; - технічне обслуговування та ремонт автомобілів; - надання експедиторських послуг.

Згідно Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ( надалі у тексті ЄДРПОУ), може здійснювати такі види діяльності за КВЕД - 2010:

    - вантажний автомобільний транспорт, - діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, - оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно - технічним обладнанням, - транспортне оброблення вантажів, - інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.

Зовнішньоекономічна діяльність підприємства проводиться на підставі чинних нормативних актів. Зазначена діяльність здійснюється на підставі валютної самоокупності та самофінансування. Підприємство, на власний розсуд, здійснює експортно - імпортні операції по прямих зв'язках, або через інші підприємства, організації.

Для укладання угод і виконання договірних обов'язків підприємство відряджає у встановленому порядку за кордон працівників підприємства, та інших спеціалістів, за домовленістю сторін. Для здійснення зовнішньоекономічної діяльності підприємство одержує валютні кредити в банківських установах та у партнерів. Які погашає за рахунок власних валютних коштів. Підприємство несе відповідальність за взяті на себе зовнішньоекономічні зобов'язання у відповідності з чинним законодавством.

Розглянемо організаційну структуру управління ПП "Приват - Транс", яка сформована на основі штатного розпису і представленна на рис.2.1.

організаційна структура управління пп

Рис.2.1. Організаційна структура управління ПП "Приват - Транс"

Вищим органом управління підприємства є засновник підприємства. До компетенції засновника відносять:

    - визначення основних напрямів діяльності підприємства і затвердження його планів та звітів про їх виконання; - призначення директора, ревізора; - внесення змін до статуту підприємства; - збільшення та зменшення статутного фонду; - затвердження річних результатів діяльності підприємства, включаючи дочірні підприємства затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку випати частки прибутку (девідендів) визначення порядку покриття збитків; - прийняття рішення про створення філій та дочірних підприємств; - прийняття рішень щодо припинення шляхом ліквідації або реорганізації підприємства та його філій, дочірніх підприємств; - прийняття рішення щодо створення господарський товариств об'єднань підприємств; - прийняття рішення щодо вступу до складу засновників (учасників) інших юридичних осіб; - прийняття рішення щодо виходу із складу засновників (учасників) інших юридичних осіб.

Засновник має право:

    - отримувати інформацію про діяльність підприємства; - заслуховувати звіти, посадових осіб органів управління підприємства з окремих питань діяльності підприємства та ним створених підприємств, господарських товариств та об'єднань; - залучати експертів до аналізу окремих питань діяльності підприємства.

Виконавчим органом підприємства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю є директор. Директором може бути засновник (власник) або особа призначена згідно контракту (трудової угоди).

До компетенції директора відноситься:

    - прийняття рішень про отримання кредитів в комерційних банках в межах визначених засновником (власником); - утворення підрозділів, необхідних для виконання цілей та завдань підприємства; - розпорядження всім майном підприємства, включаючи грошові кошти, з врахуванням обмежень встановлених статутом підприємства; - затвердження внутрішніх нормативних документів; - організація та введення бухгалтерського обліку; - має право без доручення здійснювати дії від імені підприємства; - приймає на роботу та звільняє з роботи працівників; - укладає договори від імені підприємства, відкриває в банках розрахункові та інші; - видає накази та вказівкі, інструкції, положення, обов'язкові для всіх працівників;

Питання повноважень, умов діяльності та матеріального забезпечення директора підприємства визначаються в контракті (трудовій угоді), що укладається між директором та засновником (власником). Контроль за фінансово - господарською діяльністю підприємства здійснює ревізор, який за дорученням засновника перевіряє фінансовий стан підприємства і подає свої висновки засновнику.

Трудовий колектив підприємства становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь в його діяльності на основі трудового договору, а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника. Трудовий колектив підприємства має права та обов'язки передбачені чинним законодавством України. Повноваження трудового колективу реалізуються загальними зборами і радою трудового колективу (профспілковою організацією), члени якої обираються таємним голосуванням на зборах трудового колективу строком на 3 роки не менше як 2-3 голосів. Соціальні та трудові права працівників гарантуються чинним законодавством. Працівники підлягають соціальному забезпеченню в порядку та умовах, передбачених чинним законодавством.

Як видно з рис.2.1. підприємство має організаційну структуру, яка характеризується горизонтальним та вертикальним поділом праці, має лінійні зв'язки.

Горизонтальний поділ праці є однорівневим. Головне призначення - сприяти найбільш ефективній взаємодії частин організації при вирішенні виникаючих проблем. Вони мають ряд важливих переваг: економлять час, підвищують якість взаємодії, розвивають у керівників самостійність, ініціативність, вмотивованість.

Вертикальний поділ праці - це зв'язки підпорядкування, необхідність у них виникає при ієрархічності управління. Дані зв'язку служать каналами передачі розпорядчої та звітної інформації, створюючи тим самим стабільність в організації.

Лінійні зв'язки відображають рух управлінських рішень інформації між лінійними керівниками. Кожен підрозділ має мати чітко визначені завдання і функції.

Переваги лінійних зв'язків управління:

    - Встановлення чітких і простих зв'язків між підрозділами. - Єдність і чіткість розпоряджень. - Узгодженість дій виконавців. - Підвищення відповідальності керівника за результати діяльності очолюваного підрозділу. - Оперативність у прийнятті рішень. - Отримання виконавцями пов'язаних між собою розпоряджень і завдань, забезпечених ресурсами. - Особиста відповідальність керівника за кінцеві результати діяльності свого підрозділу.

Недоліки лінійних зв'язків управління:

    - Високі вимоги до керівника, який повинен мати різнобічні знання і досвід з усіх функцій управління та сфер діяльності, що, в свою чергу, обмежує його можливості щодо ефективного управління організацією. - Перевантаження інформацією, великий потік документації, безліч контактів з підлеглими, вищими та суміжними організаціями. - Відсутність спеціалістів з окремих функцій управління.

Побудова організаційних структур об'єктів супроводжується виконанням характеристики їх органів управління та аналізом організаційної структури управління у табличній формі (табл. 2.1).

Характеристика органів управління виконується для тих органів управління, які на схемі організаційної структури містяться на вищому рівні управління (табл. 2.2).

Таблиця 2.1 Характеристика органів управління ПП "Приват - Транс"

Параметри органів управління

Органи управління

Засновник

Ревізор

1. Вид органу управління

Вищий орган підприємства

Орган контролю

2. Компетенція

Прийняття рішень з питань, передбачених статутом підприємства

Контроль за діяльністю директора підприємства і висновки щодо річних звітів та балансів

3. Склад членів органу

Засновник: 1 особа

Учасники у кількості не менше 3-х осіб

4. Спосіб прийняття рішень

Колегіальний

Колегіальний

5. Розподіл голосів

Має один голос

Кожен член ревізійної комісії має один голос

6. Умови прийняття рішень

Від голосу засновника залежно від виду рішень (питань))

Більшість голосів (50% загальної кількості голосів)

7. Умови повно важності зборів органу управління

Присутність учасників

Присутність всіх членів ревізійної комісії

8. Частота роботи

Не менше двох разів на рік, позачергово - на вимогу, директора, ревізійної комісії

Перевірки здійснюються за дорученням засновника, з власної ініціативи або на вимогу інших учасників підприємства, результати перевірок доповідаються вищому органу товариства

9. Порядок формування

Створюється відповідно до статуту

Створюється зборами учасників підприємства

Таблиця 2.2 Аналіз організаційної структури управління ПП "Приват - Транс"

Показники

Вищий орган управління

Управлінський персонал

Рівень 1

Рівень 2

1. Тип структури управління

Лінійна

2. Чисельність управлінького персоналу, осіб (кількість органів управління, од.)

1

1

3

Х

25%

75%

3. Склад управлінського персоналу

Засновник

Директор

1) головний бухгалтер; 2) менеджер (2 чол.);

4. Кількість лінійних зв'язків

1

3

Х

25%

75%

5. Лінійні зв'язки підпорядкування

Засновник - директор

    1) директор - гол. бухгалтер; 2) директор - менеджер, 3) директор - менеджер;

6. Кількість працівників у лінійному підпорядкуванні, осіб

1

3

Х

7. Середнє навантаження на одного лінійного керівника, осіб

1/1 = 1

3/1 = 3

Х

8. Горизонтальні (міжфункціональні) зв'язки

-

-

    1) менеджер - головний бухгалтер; 2) головний бухгалтер - менеджер;

Організаційна структура ПП "Приват - Транс" доцільна для данного підприємства, працівники якого виконують приблизно однакові дії (надають однотипні послуги, обслуговують один сегмент ринку). Перевагою цієї структури є можливість швидко приймати рішення, реагувати на зміни у зовнішньому оточенні і забезпечувати неформальний підхід до мотивації і контролю діяльності співробітників.

Похожие статьи




Економічний аналіз та оцінка зовнішньоекономічної діяльності ПП "Приват - транс", Загальна характеристика управління ПП "Приват - Транс" - Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства (на прикладі ПП "Приват-Транс")

Предыдущая | Следующая