Вступ - Філософія як наука

Людина - єдина істота на Землі, здатна до пізнання буття та власної самосвідомості. Результатом цієї здатності є знання про світ і про себе, яке виступає в емпіричній або теоретичній формі. Знання в свою чергу може матеріалізуватися, опредметнюватися, але для цього воно має стати ідеєю. Ідея - це думка, що містить мету діяльності і виражає певне майбутнє. Вона відбиває цілі та прагнення суб'єкта, які становлять певну світоглядну систему. Світогляд - одна з форм свідомості людини, невід'ємний атрибут життєдіяльності людей. Способом його існування виступає філософія, а також суттєві "виміри" людини, включаючи її потенціальні можливості та призначення. Оскільки з самою філософією, її ідеями, змістом її положень погоджуються, остільки вона не тільки обгрунтовує себе раціональними аргументами, а й породжує переконання, вірування в неї. Тому окремі філософи дотепно називають її вірознанням. Подальше поглиблення, уточнення знань про предмет філософії стане можливим завдяки знайомству з основними функціями, напрямками, течіями, школами філософії.

Метою розгляду даної теми є аналіз феномена світогляду, його структури, історичних форм і особливо філософії, її власної природи і значення в особистому та суспільному житті людини.

Оскільки основним питанням світогляду є відношення людини до світу, то це відношення, зв'язавши світ і людину в суб'єктно-об'єктну систему, припускає визначений взаємозв'язок компонентів, що складають структуру цієї системи.

Першим компонентом, що ініціює відношення суб'єкта до об'єкта, є потреби. Потреби поділяються на вітальні і соціальні. Перші обумовлені необхідністю обміну речовин між людським організмом і середовищем його перебування. Ці потреби мають характер простого відтворення, крім патології. Соціальні потреби обумовлені рівнем розвитку суспільства, культури конкретного індивіда. їхній діапазон надзвичайно широкий: від потреби спілкування і до потреби пізнання та творчості.

Формою вираження потреб є інтерес. Інтерес як усвідомлена потреба задає відповідну спрямованість суб'єкта до об'єкта, ініціює його активність. Інтереси, як і потреби, розділяються за підставами: за ступенем спільності (індивідуальні, корпоративні, суспільні); за сферою спрямованості (економічні, політичні, наукові, релігійні, філософські); за характером суб'єкта соціальної активності (індивідуальні, державні, національні, партійні); за ступенем усвідомленості (свідомі, стихійні); за здійсненням (реальні, надумані).

Наступним компонентом структури світогляду є знання. У системі суб'єктно-об'єктного відношення виділяють два рівні знання: знання об'єкта і знання суб'єкта. Знання об'єкта обумовлене інтересом суб'єкта. Саме тому воно може бути повним і неповної, бути відображенням об'єкта або на сутнісному, або тільки на феноменальному рівні. Знання - це ідеальне відображення дійсності у свідомості людини. Слід зауважити, що у світогляд входять не всі і не будь-які знання, а лише ті, які є життєво важливими для людини. Своєрідним "редактором" знань людини про світ і про себе є цінності в діапазоні від загальнолюдських до індивідуальних, включаючи моральні, естетичні, філософські і т. п. Цінності - позитивне або негативне ставлення до явищ оточуючого світу, яке грунтується на потребах та інтересах людей, культурі певного соціуму.

Похожие статьи




Вступ - Філософія як наука

Предыдущая | Следующая