6. СВІДОМІСТЬ - Сучасна філософія як наука

Проблема свідомості у філософії

Відображення як загальна властивість матерії

Соціальна природа свідомості

Структура свідомості і її основні рівні

Мета: визначити зміст категорії "буття", "матерія", "рух", "простір", "час", а також "свідомість". Показати як змінювалися уявлення про буття і матерію в історичному контексті. Дати чітку характеристику функцій свідомості, соціально-практичної сутності свідомості.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТЕМИ:

Свідомість, відображення, психічне відображення, чутливість, відчуття, сприйняття, уявлення, матеріальне й ідеальне, інформація, мова, мовлення, слово, речення, самосвідомість, рефлексія, активність свідомості.

ПИТАННЯ 1: У діалектико-матеріалістичній концепції свідомість, по-перше, розглядається як функція головного мозку, по-друге, як необхідна сторона практичної діяльності людини. Вона виникає, функціонує та розвивається в процесі взаємодії людини з Реальністю, на основі її почуттєво-практичної діяльності, суспільно-історичної практики.

ПИТАННЯ 2: Відображення визначається як здатність матеріальних явищ, предметів, систем відтворювати у своїх властивостях особливості інших явищ, предметів, систем у процесі взаємодії з останніми. Зміст відображення виражається в тому, які зміни відбулися у відображуваному предметі, і які сторони у відображуваних предметів, явищ і систем вони відтворюють.

Генетично вихідною формою відображення, властивою всім живим організмам, є подразливість - здатність організму до найпростіших специфічних реакцій у відповідь на діяльність певних подразників (світло, зміна температури та ін.). Такий етап у розвитку форм відображення в живій природі - поява чутливості (здатності до відчуття). Якщо подразливість властива й рослинам, то відчуття - форма відображення, специфічна для тваринного світу. Воно з'являється вже на рівні найпростіших тварин і припускає здатність відбивати окремі властивості речей у вигляді відчуттів. Більш високого рівня відображення досягає в хребцевих, у яких виникає здатність аналізувати складні комплекси подразників і відбивати їх у виді сприйняття - цілісної уяви ситуації.

ПИТАННЯ 3: Свідомість - вища форма психічного відображення, особлива властивість високоорганізованих матеріальних утворень, властивість людини як соціальної істоти.

Свідомість не існує поза діяльністю головного мозку. Вона є функція мозку, але явища свідомості водночас ідеальні, тобто їм не можуть бути приписані фізичні характеристики. Думка не має маси, енергії, вона не має просторових властивостей у тому ж смислі, у якому їх має будь-який фізичний об'єкт.

Вивчаючи питання про виникнення людини та її свідомості, необхідно виділити три основні причини, що обумовили цей процес: праця; спілкування в колективі, заснованому на трудовій діяльності; членоподільну мову.

ПИТАННЯ 4: Психіка людини складається з таких духовних утворень, як свідоме і несвідоме. Поняття "свідомість" більш вузьке, ніж "психіка людини".

Свідомість - це насамперед знання. В сучасній філософській літературі багато дослідників вказують на важливу роль пізнавальної (когнітивної), емоційної і мотіваційно-вольової форм діяльності свідомості.

Використована література

    1. Леонтьев А. Н. Деятельность. Сознание. Личность. - М., 1977. 2. Спиркин А. Г. Сознаниеи самосознание. - М., 1972.

Похожие статьи




6. СВІДОМІСТЬ - Сучасна філософія як наука

Предыдущая | Следующая