Висновок - Філософія періоду Київської Русі

Таким чином, філософія древньої Русі 9 - 14 століття представлена такими діячами, як Іларіон Київський, Яків Мніх, Володимир Мономах, Климент Смолятич, Кирило Туровський.

Іларіон Київський своє філософське шукання виклав в праці "Слово про закон і благодать". Центральною думкою цього філософського вчення є: "не закон для людини, а людина для закону". У "Слові" уперше прозвучав мотив етичної оцінки правителя, взагалі людини, яка стала домінуючою у всій подальшій східнослов'янській філософській думці.

Розроблена Іларіоном ідеологія єдинодержавства зайняла ключову домінанту в київському князівстві XI - XII ст. У зв'язку з цим особливо звертає на себе увагу "Пам'ять і похвала князю Володимиру", де ідеал єдинодержавства поєднується, як і в "Повчанні", із звеличенням першого правителя і хрестителя Русі. Укладачем цієї пам'ятки був Яків Мніх, близька особа митрополиту Іларіону.

Мислителі Київської Русі прагнули пізнати суть навколишнього світу, людських взаємовідносин, відповісти на питання, що таке, правда, як повинна поступати людина в різних ситуаціях - в сім'ї, на війні, на роботі. Найхарактерніший вияв такого прагнення пізнати реальне життя з'явився у "Повчання" Володимира Мономаха.

Проблема знання взагалі і можливості знання, що заперечувалася візантійською ортодоксією, стала предметом вишукувань одного з найвідоміших древньоруський богословів митрополита Климента Смолятича (XII ст.), автора "Послання пресвітеру Хомі".

Одним з тих, хто перший в руській середньовічній філософії розробили вчення про досвідне, природне походження розуму був Кирило Туровський. Він стверджував, що тіло первинне по відношенню до душі, тому що в такій послідовності вони створені Богом.

Похожие статьи




Висновок - Філософія періоду Київської Русі

Предыдущая | Следующая