Висновки - Довгострокова дебіторська заборгованість

В умовах економічної кризи необхідність припинення подальшого спаду виробництва здобуває надзвичайний характер. Радикальні реформи поставили промислові підприємства в нові умови, з'явилося чимало проблем, з якими вони колись не зіштовхувалися. І одна з найбільш гострих - одержання замовлень на виготовлення продукції, її реалізації в країні й за кордоном.

В умовах розбалансування національної економіки й дефіцитності внутрішнього ринку підприємства ще не відчували гострої потреби в маркетингу, але все частіше й частіше використають його принципи. Завдяки маркетингу виробник виявляє тенденції й перспективи потреб покупця, формує перетворення купівельної спроможності в конкретний попит саме на даний товар або послугу, домагається, щоб зв'язки покупця з ним були стійкими й довговічними.

Об'єктом дипломного дослідження є відокремлений підрозділ "Шахта "Прогрес" Державного підприємства "Торезантрацит".

В результаті проведеного аналізу основних показників діяльності підприємства було встановлено, що видобуток вугілля протягом 2013 року зменшилися на -10992 т. та становив 639010 т. Але відсоток виконання плану виконання плану збільшився на 2,04. Випуск товарної продукції зменшився на 8336 тис. грн., або 3,66%. Однак протягом 2013 року спостерігається збільшення чистого доходу на 11019 тис. грн., хоча собівартість реалізованої продукції збільшилася на 9436 тис. грн.

Чистий доход від реалізації продукції збільшився на 11019 тис. грн. (5,98%). В той же час собівартість зросла на 5,75%. Прибуток від реалізації продукції протягом 2013 року зменшився на 19467 тис. грн., тобто скоротився майже в двічі. Це пов'язано з тим, що шахта не отримала прибутку, по вказаному раніше договору про спільну діяльність. ВАТ "Укрвуглебуд" реалізовувало вугілля афілійованим з ним підприємствам корпорації "Індустріальний союз Донбасу" по суттєво заниженим цінам. Таке становище призвело до того, що прибуток від спільної діяльності ВП "Шахта "Прогрес" отримала в сумі тільки 28 тис. грн.

В цілому ж в 2013 році був отриманий чистий прибуток в сумі 14513,7 тис. грн. Це стало можливим завдяки отриманим з держбюджету дотаціям на покриття різниці в собівартості й ціни реалізації вугілля, а також за рахунок отримання доходу від податку на прибуток у зв'язку перевищення відстрочених податкових активів над сумою прибутку по даним податкового обліку.

Як позитивний момент слід зазначити зростання продуктивності праці на 1,8%. Але якщо поглянути на продуктивність праці в натуральному вимірі, то наявне зменшення на 10,6,6%. Тобто зростання в грошовому вигляді досягнуто за рахунок збільшення вартості товарної продукції. На підприємстві зросла заробітна плата на 21,23%. Тобто зростання заробітної плати випереджало зростання продуктивності праці. Таке становище є одним із факторів зростання собівартості продукції.

Дебіторська заборгованість ВП "Шахта "Прогрес" у 2013 році склала 285181 тис. грн., що становить 28,74%, тобто майже третя частина активів підприємства та 97% оборотних активі припадає на дебіторську заборгованість. Доля цих показників у звітному році у порівнянні з 2012 роком майже не змінилися. Хоча зміни дебіторської заборгованості становили 26907 тис. грн.

Господарська діяльність підприємства передбачає постійні розрахунки з різними контрагентами. Коло підприємство надає позики іншим підприємствам, наявна заборгованість за довгостроковими векселями та заборгованість орендаря за фінансовою орендою, розрахунки з покупцями та замовниками, розрахунки по авансах виданих передбачено отримання грошових коштів не одразу, тому протягом періоду від моменту виникнення зобов'язання до моменту надходження платежу за ним кошти підприємства знаходяться у вигляді дебіторської заборгованості.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість" визначає основні поняття, порядок розкриття інформації про розрахунки з дебіторами та методологія обліку.

Облік довгострокової дебіторської заборгованості на підприємстві ведеться на рахунку 18 "Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи". Аналітичний облік довгострокової дебіторської заборгованості ведеться за кожним дебітором, за видами заборгованості, термінами її виникнення та погашення. Регістром аналітичного обліку розрахунків з дебіторами є реєстр дебіторів.

Аналіз руху дебіторської заборгованості ВП "Шахта "Прогрес" по складу дав змогу встановити, що її збільшення виникло переважно за рахунок збільшення дебіторської заборгованості по внутрішнім розрахункам

На 26478 тис. грн. Сума непогашених покупцями і замовниками рахунків збільшилася на 951 тис. грн., або на 6,09 % та становила 16544 тис. грн., тобто підприємство залежно від фінансового стану партнерів.

Загальна зміна дебіторської заборгованості за 2012-2013 роки склала 26 907 тис. грн. Протягом 2013 року у підприємства виникло зобов'язань на суму 348431 тис. грн., з яких найбільшу вагу займають внутрішні розрахунки підприємства - 270060 тис. грн., зобов'язання за товари, роботи та послуги склали - 68463 тис. грн. За рік було погашено зобов'язаннь на суму 321 524 тис. грн., з яких зобов'язання по внутрішнім розрахункам погашено лише в розмірі 243 582 тис. грн. та по розрахункам з покупцями - 67 512 тис. грн. Проведений аналіз свідчить про нестабільність фінансового стану підприємства та порушення розрахункової дисципліни.

Аналіз динаміки складових дебіторської заборгованості свідчить про те, що в структурі дебіторської заборгованості найбільшу питому вагу займають внутрішні розрахунки по претензіям. Так у 2013 році їх сума склала 26478 тис. грн., що становило 80,53% від загальної суми дебіторської заборгованості. Протягом звітного року спостерігається зменшення питомої ваги дебіторської заборгованості за авансами виданими на 9,41% та заборгованість зменшилася на 810 тис. грн. За аналізуємий період зменшилася доля розрахунків з дебіторами за товари, роботи та послуги на 0,24%, хоча їх сума зросла на 951 тис. грн. Негативним у структурі дебіторської заборгованості є наявність зобов'язань перед підзвітними особами.

У складі наявної дебіторської заборгованості лишилася доля іншої поточної заборгованості - 0,72%, але її сума збільшилася на 58 тис. грн. та становила на кінуць звітного періоду 2038 тис. грн.

Стан розрахунків з покупцями проти минулого року погіршився. На підприємстві зросла сумнівна дебіторська заборгованість, а також загальна частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі оборотних коштів зросла на 2,68%, отже можна зробити висновок про зниження ліквідності поточних активів у цілому, збільшився на 5 днів період погашення дебіторської заборгованості. Все означене свідчить про погіршання фінансового стану підприємства.

Внаслідок випереджаючих темпів зростання загальної заборгованості її частка збільшилась і становила на кінець 2013 року 31,72% суми боргу покупців. У складі протермінованої заборгованості покупців, замовників та інших дебіторів існує нереальна для стягнення безнадійна заборгованість. На кінець року сума безнадійної заборгованості складає 12 тис. грн., що становить 0,005% загальної суми. У 2013 році спостерігається зменшення сумнівної заборгованості, що пов'язно з віднесенням частини заборгованості на непокриті борги.

В роботі запропоновано визначати резерв сумнівних боргів на підставі класифікації дебіторської заборгованості за строками непогашення за попередні роки. В результаті проведеного аналізу було встановлено, що з урахуванням залишку резерву сумнівних боргів слід донарахувати ще 1871,2 тис. грн. з включенням їх до витрат.

Необхідними умовами покращення розрахунків на підприємстві є:

    - формування принципів кредитної політики та системи кредитних умов; - систематизація і аналіз інформації про покупців та замовників; - моніторинг дебіторської заборгованості; - формування стандартів оцінки платоспроможності дебіторів і визначення умов надання кредиту; - формування процедури своєчасного погашення дебіторської заборгованості; - забезпечення використання на підприємстві сучасних форм рефінансування дебіторської заборгованості; - розрахунок прогнозного розміру резерву сумнівних боргів; - побудова ефективної системи контролю за рухом і своєчасним погашенням дебіторської заборгованості.

Похожие статьи




Висновки - Довгострокова дебіторська заборгованість

Предыдущая | Следующая