ВИСНОВКИ - Облік та аналіз дебіторської заборгованості в системі управління підприємством

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, яке полягає в обгрунтуванні теоретичних положень і методичних засад бухгалтерського обліку та аналізу дебіторської заборгованості, що сприятиме зростанню ефективності управління таким активом та підвищенню його якості. Основні теоретичні та науково-практичні результати роботи полягають у такому:

    1. У результаті узагальнення підходів до визначення сутності дебіторської заборгованості та її економічного змісту досліджено етимологію поняття "дебіторська заборгованість", встановлено невідповідність цього поняття складу активів, що відображені у формі 1 "Баланс". За допомогою розрахунків підтверджено факти негативного впливу дебіторської заборгованості на збереження власного капіталу підприємства. З метою уникнення цих недоліків запропоновано уточнити дефініцію "дебіторська заборгованість" та тлумачити її як "суму заборгованості дебіторів підприємству на певну дату, що виникла в результаті минулих подій, Яку кредитор має право вимагати відшкодувати". Останнє сприятиме відповідності дебіторської заборгованості складу активів підприємства. Для врахування усіх складових активу запропоновано уточнити категорію "актив", надати це поняття у такій редакції: "актив - ресурс, контрольований підприємством Та права вимагати відшкодування таких ресурсів, що виникли в результаті минулих подій, використання або надходження яких призведе до отримання економічних вигод". Зазначене доповнення підкреслить особливість усіх складових активів, необхідність додаткових заходів превентивного контролю для підтримання їх ліквідності. 2. Окреслено змістові характеристики дебіторської заборгованості та визначено їх вплив на стан власного капіталу підприємства виявлено, що: постійне зростання дебіторської заборгованості у складі оборотних активів підприємств зумовлює зменшення їх ліквідності та платоспроможності, що призводить до збільшення кількості збиткових підприємств; ігнорування концепцій капіталу та його збереження призводить до вимивання власного капіталу підприємств через податкові колізії, що вимагає перегляду відповідності поняття "дохід" принципу "нарахування та відповідності доходів і витрат" та відповідності дебіторської заборгованості - активам, як складової форми 1 "Баланс".

Для уникнення цих недоліків запропоновано врахувати вимоги МСФЗ "Концептуальні основи створення і подання фінансових звітів" у частині концепції збереження капіталу. Це дозволить ретельніше відстежувати стан дебіторської заборгованості, терміни її погашення, обсягу у складі оборотних активів і забезпечить підтримання ліквідності активів, збереження фінансової стійкості, платоспроможності підприємства.

    3. Запропоновано внести доповнення до існуючих ознак класифікації дебіторської заборгованості для якісного керівництва нею та виконання вимог податкового законодавства щодо ведення претензійної роботи. Для цього удосконалено класифікацію дебіторської заборгованості в системі управління підприємством. Додані класифікаційні ознаки "Залежно від проведеної роботи з приводу погашення дебіторської заборгованості" та "Залежно від можливості передачі керування дебіторською заборгованість аутсорсеру" дозволяють надати необхідну інформацію користувачам різних рівнів для прийняття оптимальних управлінських рішень. Доцільність їх застосування обгрунтовується необхідністю проведення додаткової роботи з метою отримання заборгованості від дебіторів, а також виявлення можливості передання її керування третій особі з метою збереження власного капіталу підприємства. Формування облікової інформації пропонується здійснити на окремому субрахунку 378 "Розрахунки за аутсорсингом" для відображення доповненої класифікаційної ознаки. Ця пропозиція дасть можливість виокремити частину фінансових інструментів - дебіторську заборгованість, призначену для продажу - у окремий рядок форми №1 "Баланс". 4. Обгрунтовано необхідність побудови обліково-аналітичної моделі управління дебіторською заборгованістю, що мотивуватиме застосування додаткових методик обліку і аналізу для підвищення якості зазначеного активу. Крім того це дозволить зменшити його негативний вплив на склад як активів, так і джерел їх утворення, підкреслить важливість впливу на стан власного капіталу підприємства. 5. У процесі дослідження сучасного стану обліку дебіторської заборгованості встановлено відсутність рекомендацій щодо організації управлінського обліку дебіторської заборгованості.

З цією метою запропоновано розробити документи внутрішнього користування: "Стандарт управлінського обліку дебіторської заборгованості", "Бюджетний регламент дебіторської заборгованості"та "Платіжний календар". Їх застосування дозволить конкретизувати вимоги щодо облікового забезпечення управління дебіторською заборгованістю та сприятиме підвищенню її якості як ліквідного активу.

6. Удосконалено облік дебіторської заборгованості, переданої в аутсорсинг, шляхом коригування назв і характеристик субрахунків 712 "Доходи від реалізації інших оборотних активів" і 943 "Собівартість реалізованих виробничих запасів", а також План рахунків бухгалтерського обліку у частині поточної дебіторської заборгованості, зокрема, субрахунки 363 "Розрахунки з ПФГ", 374 "Розрахунки за претензіями", 38 "Резерв сумнівних боргів", що дозволить: підвищити відповідність відображення складових дебіторської заборгованості в обліку, уніфікувати використання наявних субрахунків для відображення внутрішньої дебіторської заборгованості, конкретизувати відповідність назви рахунків їх призначенню в обліку для оцінки об'єкта.

Встановлено, що положення Податкового кодексу України містять вимоги до визнання дебіторської заборгованості безнадійною, проте вимоги визнання її сумнівним боргом відсутні. Для уникнення цього недоліку запропоновано внести критерії визнання дебіторської заборгованості сумнівною в наступній редакції: порушення термінів, зазначених договором і відсутність забезпечення гарантіями; прострочення терміну платежу відповідно до виставлених рахунків; ведення роботи щодо повернення заборгованості дебітором (телефонні розмови, телеграми, листування). Це дозволить розширити складові витрат підприємства, які враховуються при визначенні прибутку до оподаткування; сприятиме об'єктивному визначенню фінансового результату діяльності, зменшенню постійних податкових різниць, які негативно впливатимуть на фінансову стійкість і платоспроможність підприємства.

    7. Критичний аналіз обліку дебіторської заборгованості в умовах застосування комп'ютерних інформаційних систем встановив неможливість належного використання усіх досліджених програмних продуктів для обліку запропонованих складових обліку та аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємствами торговельної галузі. Надано рекомендації щодо одночасного застосування на підприємствах оптової торгівлі програмного продукту "1С: Бухгалтерія 8.1" та інформаційної системи оптимізації бізнес-процесів управління клієнтською базою підприємства "BS Integrator" як одного із різновидів CRM-програм. 8. Застосовано методики ретроспективного, перспективного і стратегічного видів аналізу у системі управління підприємствами торгівлі, які дали змогу згрупувати дебіторську заборгованість за ризиком її непогашення і впливом об'єкта дослідження на збереження власного капіталу підприємства. Це стало можливим завдяки використанням АВС, XYZ видів аналізу, що дозволило визначити ступінь впливу дебіторської заборгованості підприємства на показник економічної доданої вартості. 9. З метою зменшення ризику виникнення безнадійної дебіторської заборгованості розраховано її критичне значення та обгрунтовано його експериментальним шляхом. Рекомендовано проводити комплексний аналіз дебіторської заборгованості, який включатиме ретроспективний, перспективний та стратегічний види аналізу, а також традиційні методи розрахунку показників стану та обсягів дебіторської заборгованості. Це позитивно вплине на прогнозування результату діяльності підприємства і збереження його власного капіталу.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Облік та аналіз дебіторської заборгованості в системі управління підприємством

Предыдущая | Следующая