ПЕРВИННІ ДОКУМЕНТИ, ЯКІ СКЛАДАЮТЬ ПОКУПЦІ ТА ЗАМОВНИКИ - Облік та автоматизація обліку розрахунків із покупцями та замовниками

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Розглянемо первинний облік на прикладі СТОВ "Вітчизна".

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити:

    - назву документа (форми); - дату і місце складання; - назву підприємства, від імені якого складено документ; - зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; - посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; - особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Для документального оформлення операцій по реалізації продукції покупцям і замовникам передбачені відповідні первинні документи.

На кожну партію зерна, насіння олійних культур і трав, відсилаєму на заготівельні пункти, виписують товарно-транспортну накладну на відправку-приймання зерна, насіння олійних культур і трав [форма № 1-сх (зерно)].

Для іншої продукції рослинництва - товарно-транспортну накладну на відправку-приймання овочів, плодів, ягід, продукції лубяних і інших культур [форма № 1-сх (хлопок)], цукрового буряку [форма №1-тп (свекла)].

При реалізації зерна з сортових посівів до товарно-транспортної накладної додають сортове свідоцтво (форма № 213) тощо.

На кожну партію молока, відправляємого на приймальні пункти, олійнодільні і сироваренні заводи, в магазини, дитячі заклади тощо, виписують товарно-транспортну накладну на відправку-приймання молока і молочних продуктів [форма № 1-сх (молсировина)].

На відправку тварин та птиці на приймальні пункти м'ясокомбінату складають товарно-транспортну накладну на відправку-приймання тварин та птиці [форма № 1-сх (тварини)], до якої докладають ветеринарне свідоцтво.

При відправці вовни застосовують товарно-транспортну накладну на відправку-приймання вовни [форма № 1-сх (вовна)] тощо.

Оскільки в сільськогосподарських підприємствах товарно-матеріальні цінності враховуються реалізованими не в момент оплати, а по мірі відпуску або відвантаження заготівельним і іншим організаціям, то товарно-транспортні накладні служать підставою для списання відправленої продукції в реалізацію.

При відправці продукції різним організаціям (крім заготівельних) виписують рахунки-фактури (тип. форма № 868) і здають на інкассо платіжні вимоги (форма № 0401001) з додатком виписаних рахунків-фактур.

Продукти на громадське харчування відпускають за накладними (внутрігосподарського призначення) (форма № 87) і лімітно-забірним карткам (форма № 117).

Відпуск продукції для реалізації на ринку оформлюють накладними. Систематично продавець продукції повинен складати в двох примірниках звіт про продаж сільськогосподарської продукції (форма № 125), в якому відображається як рух продукції, відпущеної для реалізації на ринку, так і рух грошової виручки.

При реалізації продукції окремим працівникам господарства і різним особам зі складу за готівку використовують накладні (форма № 87 і прибутковий касовий ордер (тип. форма № КО-1).

Відпуск продукції в рахунок оплати праці оформляють відомостями, в яких працівники, які отримують натуральну оплату праці ставлять свій підпис при її одержанні. Відомості підписуються керівником підприємства і головним бухгалтером.

На виконані на сторону роботи і послуги виписують рахунки-фактури і платіжні вимоги.

Усі заготівельні організації на отриману продукцію виписують приймальні квитанції. В них вказують, яка продукція була прийнята і в якій кількості, і належна за її оплата, а також проставляють натуральну і залікову вагу.

В залежності від виду реалізуємої сільськогосподарськими підприємствами продукції застосовують слідуючи види приймальних квитанцій: на закупівлю худоби, птиці і кролів у колгоспів, радгоспів і інших господарських господарств (форма № ПК-1), на закупівлю молока і молочних продуктів (форма № ПК-3), на закупівлю яєць (№ ПК-4), на закупівлю картоплі (№ ПК-5), на закупівлю овочів (№ ПК-6), на закупівлю цукрового буряка (№ ПК-8), на закупівлю (здачу) зернових і олійних культур (№ ПК-9), насіння трав (№ ПК-10), сільськогосподарських продуктів і сировини (№ ПК-11), продукції льону, коноплі, кенафу (№ ПК-16), сортового насіння овочів (№ ПК-19), вовни (№ ПК-21), живсировини і пушніни (№ ПК-22). Кожна з перелічених форм включає в себе відповідні реквізити, які відображають особливі характеристики по зміні якості, ваги і інші необхідні параметри того чи іншого виду продукції.

Якщо документи по відправки продукції (товарно-транспортні накладні тощо) являються підставою для списання продукції з залишків і віднесення на реалізацію, то приймальні квитанції являються підставою для нарахування виручки за реалізовану продукцію.

Усі документи, які надійшли в бухгалтерію, в послідуючому, після перевірки, групують і регіструють в відповідних облікових регістрах.

Облік розрахунків підприємства з його контрагентами (покупцями) ведеться в типовій конфігурації в розрізі так званих документів-замовлень.

Документом-замовленням в програмі є перший документ пов'язаній за змістом послідовності документів, які впливали на стан розрахунків з контрагентом (регламентували відносини з ним). Прикладами такої послідовності можуть бути:

Рахунок-фактура - видаткова накладна - банківська виписка (в цьому випадку замовленням є рахунок-фактура);

Рахунок-фактура - банківська виписка - видаткова накладна (замовленням також є рахунок-фактура);

Договір - прибуткова накладна - банківська виписка (замовленням є договір);

Договір - рахунок-фактура - видаткова накладна - банківська виписка (замовленням є договір);

Видаткова накладна - банківська виписка (замовленням є видаткова накладна);

Вхідний рахунок - банківська виписка - прибуткова накладна (замовленням є вхідний рахунок).

Варіант обліку взаєморозрахунків з клієнтом - по рахунках/накладних або за договорами визначається для кожного клієнта в реквізиті "Вид взаєморозрахунків " форми елементів довідника "Контрагент". Наприклад, підприємство може вести облік взаєморозрахунків з постійними покупцями в розрізі договорів, а з випадковими покупцями - в розрізі рахунків/накладних. Разом з тим, вибір варіанту обліку взаєморозрахунків "По договорам" зберігає можливість ведення обліку розрахунків з тим же контрагентом в розрізі рахунків (накладних).

По одному й тому ж замовленню може бути декілька відвантажень і декілька оплат, однак не можна виконати відвантаження або оплату одразу по декількох замовленнях.

Основу розрахункових операцій становлять укладені договори. Для введення договору в програмі необхідно виконати команди: "Документи" - "Договір". При введенні договору потрібно: визначити контрагента з яким укладається договір; валюту, в якій проводитимуться розрахунки та її курс у гривнях; вид торгівлі; зазначити оподаткування ПДВ операцій по договору.,

Крім того, в договорі визначаться термін дії (через визначення дати початку та кінця його дії) та загальна сума договору. Як один з параметрів документу потрібно визначити відображення операцій по договору в податковому обліку та необхідної виписки податкових накладних.

Документом, відповідно до якого проводяться розрахунки з покупцями є "Счет-фактура".(додаток)

Документ "Рахунок-фактура " (або просто "Счет") призначений для оформлення попередніх домовленостей на продаж покупцям.

При заповненні документу необхідно вказати покупця, обравши його з довідника "Контрагенти" , валюту, в якій буде виписаний рахунок та її курс до національної валюти.

В табличній частині документу вносять наступні дані :

Назва продукції, яка відпускається ;

Кількість одиниць продукції, яка відпускається ;

Одиниці виміру;

Ціна за продукцію без ПДВ ;

ПДВ ;

Сума знижки, якщо вона є.

Первинний облік в СТОВ "Вітчизна" знаходиться на належному рівні. Усі документи обробляються за допомогою програмного комплексу на комп'ютері. Складання первинних документів проводиться фахівцями дотримуючись усіх вимог згідно нормативної бази. Недоліком є некомплексність автоматизації та її недостатній рівень, що унеможливлює ведення автоматизованого обліку у відділках.

Похожие статьи




ПЕРВИННІ ДОКУМЕНТИ, ЯКІ СКЛАДАЮТЬ ПОКУПЦІ ТА ЗАМОВНИКИ - Облік та автоматизація обліку розрахунків із покупцями та замовниками

Предыдущая | Следующая