ВСТУП - Облік та автоматизація обліку розрахунків із покупцями та замовниками

Проведення в Україні економічної реформи, спрямованої на застосування ринкових принципів регулювання господарської діяльності, не могло не відновити в господарській і цивільно-правовій практиці правових інститутів, притаманних ринковій економіці, зокрема інституту - розрахунків. Цей інститут існував у дореволюційний час і досяг значної досконалості у багатьох зарубіжних країнах.

На мою думку, сьогоднішній рівень національної економіки України знаходиться в кризовому стані і це супроводжується деформаціями механізмів розрахункових відносин. Хронічні, а часто й безнадійні платежі - характерна риса діючої системи розрахунків. Основною формою взаємовідносин між постачальниками, виробниками та покупцями продукції все більш стає неефективний натуральний обмін (бартер). Зрозуміло, що при бартері кошти на розрахункові (поточні) рахунки господарських суб'єктів у банківських установах не надходять.

В умовах ринкового господарювання, виникнення підприємств, установ, організацій різних форм власності і здійснення підприємствами господарської діяльності супроводжується виникненням між ними розрахункових відносин як в готівковій, так і безготівковій формах. Однак, здійснюючи розрахунки як підприємства, так і кредитні установи зобов'язані суворо дотримуватись чинних законодавчих актів, банківських правил, вдосконалювати системи розрахункових відносин в Україні, сприяти прискоренню платежів та зміцненню розрахункової дисципліни і тому питання розрахункових відносин є досить актуальним на цьому етапі становлення національної економіки України.

Нормативна база, яка регламентує розрахункові відносини не є досить розгалуженою. Сюди в першу чергу входить Закон України "Про підприємства в Україні"; Закон України "Про банки і банківську діяльність"; Інструкції Національного Банку України "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", "Про порядок ведення касових операцій у народному господарстві України", "Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України" тощо. Питання розрахунків регламентується окремими листами Національного Банку України та низкою інших нормативно-правових актів.

Отже, питання розрахункових відносин, є досить актуальним зараз в Україні, воно має велике значення для становлення і нормального функціонування економіки. Тому темою даної дипломної роботи є "Облік та автоматизація обліку розрахунків з покупцями і замовниками".

Метою дипломної роботи є більш детально вивчити правову природу розрахункових відносин в Україні, а саме з'ясувати поняття, принципи і систему розрахунків з покупцями і замовниками; знати нормативну базу регулювання відносин з покупцями та замовниками; зміст та заповнення первинних документів, які складають покупці та замовники; мати уяву бухгалтерського обліку по проводкам; використовуючи техніку безпеки роботи з комп'ютером вміти застосувати комп'ютерні технології при автоматизації розрахунків з покупцями та замовниками.

У дипломній роботі розглянуто практичні приклади з різними підприємствами, щоб дати можливість розглянути усякі випадки Розрахунки з покупцями та замовниками належать до товарних у відповідності до визначення.

Покупці -- це фізичні або юридичні особи, які купують товари (роботи, послуги).

Замовники -- це учасники договору, на підставі замовлення яких виготовляється конкретна продукція, надаються послуги, виконуються роботи іншим учасником договору.

На сьогодні в Україні розповсюджений такий вид розрахунків, як бартерні операції. Це операція суб'єкта підприємницької діяльності, яка передбачає розрахунок за продану продукцію (роботи, послуги) в іншій, ніж грошовій, формі, в т. ч. різні види погашення (заліку) взаємозаборгованості між сторонами господарської операції без проведення грошових розрахунків, тобто розрахунок між товарообмінною операцією передбачає еквівалентний за вартістю обмін одних товарів (робіт, послуг) на інші.

Для обліку розрахунків використовується рахунок 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками".

Рахунок 36 активний, балансовий, призначений для обліку розрахунків. На ньому відображається узагальнення інформації про розрахунки з покупцями та замовниками за відвантажену продукцію, товари, виконані роботи та надані послуги, крім заборгованості, шо забезпечена векселем.

По дебету рахунку 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками" відображається продажна вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг (у тому числі на виконання бартерних контрактів), яка вмішує податок на додану вартість, акцизи та інші податки, збори (обов'язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів та позабюджетних фондів і враховані у вартість реалізації, по кредиту -- сума платежів, що надійшли на рахунки підприємства в банківських установах, в касу та інші види розрахунків. Сальдо рахунку дебетове і відображає заборгованість покупців та замовників за одержану продукцію (роботи, послуги).

До рахунку 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками" відкриваються такі субрахунки:

    361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями"; 362 "Розрахунки з іноземними покупцями".

Субрахунок 361 призначений для обліку розрахунків з покупцями, що знаходяться на митній території України. На ньому обліковується розрахунки за пред'явленими покупцями та замовниками та прийнятими банком до оплати розрахунковими документами за відвантажену продукцію (товари), проведені роботи, надані послуги.

Субрахунок 362 призначений для обліку розрахунків з іноземними покупцями і замовниками за експортними операціями. На ньому ведеться облік сум, аналогічних тим, що обліковуються на субрахунку 361.

Етапи та порядок загального ведення обліку розрахунків з покупцями і замовниками представлені на Рис. 1.1.

Основними джерелами інформації для контролю розрахункових відносин за товарними операціями слугують первинні документи з обліку розрахунків з покупцями і замовниками.

Порядок та форми розрахунків між постачальником та покупцем визначаються в господарських договорах. Це найбільш розповсюджена підстава виникнення зобов'язань, основна форма реалізації товарно-грошових відносин в ринковій економіці.

В основу обліку експортних угод без участі посередника покладений договір поставки. За ним українська сторона може отримувати грошові кошти від іноземного покупця до або після відвантаження експортної продукції.

При здійсненні товарообмінних (бартерних) операцій сторони укладають договори, в яких визначають строки взаємних поставок товарів, обов'язки сторін з виконання умов договору та відповідальність сторін у випадку порушення прийнятих зобов'язань.

На суми оплати за відвантажену продукцію, виконані роботи та надані послуги підприємство надає розрахункові документи покупцю або замовнику.

Таблиця 1.1. Первинні документи із розрахунків з покупцями та замовниками

Розрахунки з вітчизняними покупцями

Розрахунки з іноземними покупцями

Виникнення заборгованості

Накладні;

Розрахунки-фактури;

Рахунки;

Акти прийнятих робіт, послуг;

Податкові накладні;

Товарно-транспортні накладні (ТМ-1); товарні накладні

Комерційні документи (рахунки-фактури-invoice); транспортні накладні (CMR - залізнична накладна, авіанакладна, коносамент, товарно-транспортна накладна, пакувальні листи); платіжні документи на перерахування сум митних платежів та інших податків на рахунки митних установ;

Розрахунки бухгалтерії про наявність курсових різниць

Погашення заборгованості

Виписки банку приходні

Касові ордери

Векселі

Виписки банку;

Векселі

При відвантаженні товару (виконанні робіт, наданні послуг) по бартерному обміну в обов'язковому порядку складають рахунки-фактури, накладні, акти тощо, в яких зазначаються окремим рядком сума податку на додану вартість, дата складання, найменування й адреса постачальника та покупця.

Побудова аналітичного обліку повинна забезпечити отримання даних про заборгованість, строк сплати за якою ще не настав, а також про заборгованість, не сплачену в строк.

Аналітичний облік розрахунків з покупцями і замовниками ведеться за кожним покупцем та замовником, за кожним пред'явленим до сплати рахунком.

На субрахунку 362 "Розрахунки з іноземними покупцями", крім того, аналітичний облік ведеться в гривнях та валюті, обумовленій договором.

Обліковими регістрами по рахунку 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками" є журнал-ордер та відомість 3.1, в якій дані представлені в аналітичному розрізі.

ТОВ "Альянс" проводе операції з вітчизняними та закордоними постачяльниками та підрядниками по придбанню матеріалів, основних засобів, арендувало майно фізичної особи, розраховувалось з комунальним господарством за отримані послуги.

Похожие статьи




ВСТУП - Облік та автоматизація обліку розрахунків із покупцями та замовниками

Предыдущая | Следующая