Автоматизація обліку трудових ресурсів та розрахунків по заробітній платі - Методика, організація та облік аудиту та аналізу трудових ресурсів на підприємстві

У ТОВ "Теплогазохолодвод" автоматизація обліку здійснюється за допомогою програми "1С:Бухгалтерія 8.0 Україна". Типова конфігурація "1С: Бухгалтерія 8.0 для України" містить окрему та досить розгалужену систему обліку зарплати і кадрів підприємства.

Як основні функції, що виконуються підсистемою, виокремимо чотири:

    - облік даних про фізичних осіб кадрової системи та рух кадрів (традиційний кадровий облік); - розрахунок оплати праці працівникам відповідно до кількості відпрацьованого часу, виконаних робіт, прийнятої системи тарифів і посадових окладів (зокрема зі складним розрахунком преміальної частини); - нарахування, утримання і сплата до бюджету податку на доходи фізосіб (з урахуванням пільг), а також усіх обов'язкових страхових внесків з цих доходів; - підготовка регламентованої законодавством (а також внутрішніми регламентами) персоніфікованої інформації про персонал підприємства.
підсистема зарплати і кадрів у конфігурації

Рисунок 2.3 - Підсистема зарплати і кадрів у конфігурації "1С:Бухгалтерія 8.0"

Підсистема зарплати і кадрів у конфігурації "1С:Бухгалтерія 8.0" включає необхідну для розрахунків інформацію (рисунок 2.3). Вона зберігається у різних об'єктах конфігурації: особисті дані -- у довіднику "Физические лица", дані про нарахування, а також податки і внески, що розраховуються, -- у регістрах відомостей "Работники" і "Плановые начисления работников организаций". Для обліку нарахування та виплати зарплати підсистема включає відповідні документи. Так, для відображення даних про нараховану зарплату в податковому і бухгалтерському обліку предбачено окремий документ "Отражение зарплаты в учете". Крім того, стандартною стала можливість виплачувати зарплату за зарплатними картками. До підсистеми входить облік кадрів, за допомогою документів якого фіксують прийняття, звільнення, перехід, а також зміну зарплат працівникам. Вона містить регламентовані законодавством розрахунки і звіти, пов'язані з персоналом, а також низку інших зручних звітів.

У конфігурації "1С:Бухгалтерія 8.2" можна вести повноцінний кадровий облік. В таблиці 1 наведено документи, якими оформляються у програмі основні кадрові операції:

Таблиця 2.7 - Кадрові операції в програмі "1С:Бухгалтерія 8.2"

Операція

Документ "1С:Бухгалтерський облік для України 8.2"

Реєстрація нових працівників

"Прийом на роботу в організацію" --призначений для налаштування ведення обліку розрахунків із заробітної плати

Переведення працівника до іншого підрозділу, зміна посади, зміна табельного номера, зміна розміру нарахування зарплати

"Кадрове переміщення організацій" --призначений для налаштування або зміни настройок ведення обліку розрахунків із заробітної плати

Відрядження працівників

"Відрядження організацій" -- використовується для друкування бланка посвідчення про відрядження

Звільнення з організації

"Звільнення з організацій" -- реєструє звільнення працівників та припиняє щодо працівника розрахунки по заробітній платі

До конфігурації закладено серйозний механізм розрахунку. Він базується на новому понятті видів розрахунків, що призначаються кожному працівникові, кількість яких може бути довільною.

Ці розрахунки можуть бути як первинними, так і похідними від них до третього рівня (що дозволяє будувати і преміальні, і опосередковано преміальні системи оплати праці). Проте на сьогодні реалізовано лише два види розрахунку: погодинну систему за окладом та погодинну тарифну систему.

Під час реєстрації прийняття на роботу працівника вводяться дані про оплату його праці. Йому вказуються ті види розрахунків, які нараховуватимуться. Це може бути оплата за окладом, персональна надбавка, премія. У конфігурації чотири такі види розрахунків оплати праці, які представляють дві системи оплати праці (про них сказано нижче). Вид розрахунку -- це спосіб відображення в обліку нарахованих працівникові сум із зазначенням способів обкладення їх податками та зборами.

розрахунок оплати праці в системі

Рисунок 2.4 - Розрахунок оплати праці в системі "1С:Бухгалтерія 8.0"

На рисунку 2.4 наведено приклад, як будується вид розрахунку "Оклад по дням" (види розрахунків доступні через меню "Зарплата -- Начисления организации", оскільки як мінімум кілька видів розрахунків, на зразок лікарняних, відпускних, матеріальної допомоги й інших, вам доведеться додати вже перед початком роботи, вже тому що у відпустку працівників треба відправляти згідно із законом, а хтось може захворіти.

При заповненні треба обрати спосіб розрахунку та категорію ("Первичное" означає, що при розрахунку величини не використовуються вже розраховані дані). Розрахунок "Индексация" є "залежним першого рівня", тобто спочатку проводяться розрахунки за окладом (та інші першого рівня, якщо такі є), а отримані суми індексуються. Стандартно залежні величини вибираються до третього рівня. На закладках вибираються такі дані: 01 -- код доходу для ф. №1-ДФ -- належить до категорії працездатних (щодо ставок внесків), зазначається розрахунок, яким індексується, вказується, що належить до основної зарплати і фонду оплати праці (зверніть увагу, що прямо зазначається належність до видів доходів і до фонду оплати праці), тепер дохід для ПДФО не визначається за ФОП, що виключає частину помилок. На наступній закладці слід вказати, до бази яких розрахунків входить отримана у результаті розрахунку сума (у цьому випадку це ФОП й основна зарплата, що є базою для всіх зборів, тому вказано всі нарахування й утримання).

Таким чином, "1С:Бухгалтерія 8.0" дозволяє автоматично нараховувати працівникам зарплату за годинною тарифною ставкою та здійснювати індексацію. Вручну можна додавати будь-які нові нарахування, але щодо них необхідно вводити вже розраховані суми. Нарахування ведуться за відпрацьованим часом, зазначеним безпосередньо в документах. Алгоритм виплати зарплати дозволяє оформляти перерахування коштів на банківські рахунки та здійснювати виплату через касу.

У системі проводиться настроювання відображення нарахувань (утримань), відображення витрат на оплату праці, нарахувань внесків до соціальних фондів у бухгалтерському та податковому обліку, що розраховуються автоматично. Після закінчення звітного періоду можна автоматично сформувати регламентовані звіти щодо фізичних осіб, звіти до фондів, статистичну звітність тощо.

Підводячи підсумок до вище викладеного матеріалу, слід зазначити, що для повного, ефективного та систематичного обліку нарахування заробітної плати на підприємстві є досить значна кількість спеціалізованих програмних продуктів, які постійно поповнюються та розвиваються. Останні програмні продукти відомих розробників мають більше засобів налаштування до потреб підприємств різного рівня.

Похожие статьи




Автоматизація обліку трудових ресурсів та розрахунків по заробітній платі - Методика, організація та облік аудиту та аналізу трудових ресурсів на підприємстві

Предыдущая | Следующая