Аудит витрат і виходу продукції зернових культур, Методика проведення аудиту виробництва продукції рослинництва у ТОВ "Обрій" - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Методика проведення аудиту виробництва продукції рослинництва у ТОВ "Обрій"

Аудит виробничої діяльності має бути спрямований на виявлення резервів збільшення обсягів виробництва продукції та поліпшення її якості. Підвищення ролі аудиту в сфері виробництва диктується посиленням конкуренції в умовах переходу до ринку, розвитком науково-технічного прогресу, підвищенням у цих умовах господарського ризику, впливу зовнішнього ринку. Останній потребує постійного дослідження.

При проведенні аудиту виробничої діяльності потрібно враховувати чітко виражений технологічний характер галузі. Виробнича діяльність сільськогосподарських підприємств може бути об'єктом як зовнішнього так і внутрішнього аудиту.

Значне місце в аудиті виробничо-господарської діяльності підприємства, що проводиться з метою підтвердження його звітності, займає аудит виробництва. Аудит процесу виробництва найбільш складний і трудомісткий. Практично для кожного економічного суб'єкта він буде мати свої індивідуальні особливості в залежності від характеру галузі і специфіки його діяльності. Ситуація ускладнюється тим, що практично всі джерела аудиторських доказів є внутрішніми документами створеними самим економічним суб'єктом, що знижує їх цінність для аудиту. Тому для успішного проведення аудиту процесу виробництва важливим є розуміння аудитором сутності виробничого процесу і його технологічних особливостей.

Мета аудиту - підтвердити достовірність формування витрат, виходу продукції та правильність відображення їх в обліку.

Завдання аудиту виробничої діяльності - встановити:

    - обгрунтування об'єктів і номенклатури статей витрат; - документальне оформлення операцій з обліку витрат і виходу продукції рослинництва; - достовірність обліку витрат виробництва та калькуляції собівартості продукції рослинництва; - достовірність формування, розподілу та відображення в обліку загальновиробничих витрат; - повноту оприбуткування продукції та правильність відображення в обліку; - правильність відображення в регістрах бухгалтерського обліку всіх видів прямих витрат на виробництво; - правильність калькуляції собівартості продукції. [49]

Джерелами інформації виступають:

    - наказ про облікову політику підприємства; - первинні документи з обліку витрат діяльності й виходу продукції; - регістри синтетичного та аналітичного обліку; - регістри оперативного, агротехнічного обліку, матеріали інвентаризації; - звітність. [59]

На початку проведення аудиторської перевірки аудитор повинен ознайомитися з діяльністю самого підприємства, працівниками тієї галузі де буде проводитися аудит і скласти приблизний план роботи. Підприємство подає аудитору лист-пропозицію на проведення аудиту, де пропонує аудитору провести перевірку виробництва продукції зернових культур із відповідною оплатою (Додаток А). При погодженні зі сторони аудитора між підприємством-клієнтом і аудитором складається договір на проведення аудиту (Додаток Б). Після цього аудитор складає план (Додаток В) та програму (Додаток Д) аудиторської перевірки. [50]

Планування аудиту - це досить складний процес, який допомагає аудитору сконцентрувати увагу на найважливішіших напрямках перевірки, найкращим чином організувати свою роботу, а також дає можливість здійснювати контроль виконання аудиторських процедур в період перевірки з метою власного коригування планових завдань.

Слово "план" означає послідовний перелік дій у процесі виконання певної роботи. В аудиті загальний план скоріше нагадує сукупність найбільш важливої інформації, яку слід брати до уваги при встановленні розвитку та особливостей аудиту.

В ньому слід передбачити термін проведення аудиту, скласти графік проведення аудиту, зазначити дату надання письмової інформації про результати аудиту і аудиторського висновку. При плануванні витрат часу, аудитору необхідно врахувати: розрахунок витрат часу, витраченого в попередньому періоді і його зв'язок з поточним розрахунком; рівень суттєвості помилок; проведені оцінки ризиків.

Метою планування аудиту є концентрація уваги аудитора на найважливіших напрямках аудиту, виявлення проблем, які слід перевірити найбільш детально.

Характер планування залежить від організаційної форми, розміру і виду діяльності підприємства, виду аудиту, правильного уявлення аудитора про стан справ на підприємстві. Аудитору слід розробити і документально оформити загальний план аудиту, визначити в ньому істотність помилок, а потім здійснити аудит за цим планом.

Загальний план аудиту розробляється настільки детально, що аудитор має можливість завдяки йому підготувати програму аудиту. У свою чергу, програма аудиту, її зміст та розмір залежить від розміру, виту та специфіки підприємства, умов договору на проведення аудиту, а також особливостей методики, що їх використовує аудитор під час перевірки. [51]

Програма аудиту - детальний перелік змісту аудиторських процедур. Програма повинна бути настільки деталізованою, щоб можна було використовувати її як інструкцію для виконавців аудиту, які беруть участь у перевірці. Програма повинна також служити засобом контролю за роботою виконавців аудиту.

У програмі аудиту види, зміст та час проведення запланованих аудиторських процедур повинні співпадати з прийнятими до роботи показниками загального плану аудиту. Аудиторська програма також містить перелік об'єктів аудиту по його напрямках, а також час, який необхідно витратити на кожен напрямок аудиту або аудиторську процедуру..

Аудитор затверджує програму, визначаючи суттєвість по процедурах аудиту з кожного питання окремо та масштаб перевірки.[58]

Програма оформляється у вигляді таблиці на кожен об'єкт перевірки окремо. На початку програми вказується: назва підприємства, період перевірки, дата перевірки, об'єкт перевірки. У програмі крім прізвища, також вказують ініціали аудитора, який робив перевірку, конкретного об'єкта аудиту, час, який необхідно витратити на перевірку конкретного об'єкта перевірки, та передбачають місце для поміток про фактичне виконання плану аудиту з кожного питання.

Програма по кожному об'єкту аудиту підписується керівником групи аудиторів або керівником аудиторської фірми.[64]

Аудит всіх операцій підприємства здійснюється шляхом використання необхідних аудиторських тестів вибіркової перевірки бухгалтерських регістрів, рахунків, первинної документації з урахуванням визначеного аудитором рівня суттєвості помилки по кожному об'єкту перевірки. Навіть, якщо аудитор буде перевіряти всі операції суцільно, це не гарантує виявлення абсолютно всіх суттєвих помилок, тому що в значній мірі виявлення суттєвих помилок залежить від рівня професійної підготовки аудитора та його обізнаності про діяльність підприємства.

Похожие статьи




Аудит витрат і виходу продукції зернових культур, Методика проведення аудиту виробництва продукції рослинництва у ТОВ "Обрій" - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Предыдущая | Следующая