Вступ - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Процес трансформації вітчизняної системи бухгалтерського обліку зумовив суттєву перебудову методології та організації обліку витрат на виробництво продукції сільськогосподарських підприємств. З переходом до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку значно розширилися можливості підприємств у виборі правил ведення облікової політики, методів оцінки виробничих запасів при їх віднесенні на виробничі витрати та способів і методів обчислення собівартості продукції.

За вказаних умов особливо посилюються вимоги до бухгалтерського обліку в напрямі підвищення гнучкості, деталізації та оперативності одержуваної інформації про виробничі витрати з метою прийняття ефективних управлінських рішень.

У результаті реформування відносин власності, приватизації і роздержавлення земель і майна на терені трансформованих колгоспів і радгоспів виникли нові організаційно-правові господарські структури, діяльність яких диктує необхідність зміни обліку процесу сільськогосподарського виробництва, зокрема, побудови раціональної системи обліку витрат та виходу продукції.

Облік виробництва повинен забезпечити одержання достовірних даних про досягнутий його рівень, які необхідні для управління, контролю за додержанням норм виробничого споживання засобів і предметів праці та живої праці з метою обчислення собівартості продукції та оцінки діяльності підприємства. облік аудит витрати зерновий

У розробку теорії і практики обліку витрат і калькуляції собівартості сільськогосподарської продукції значний внесок зробили І. О. Бєлий, Ф. Ф. Бутинець, С. Ф. Голов, В. М. Жук, Г. Г. Кірейцев, Ю. Я. Литвин, В. Г. Лінник, В. В. Сопко, Л. К. Сук, П. Т. Саблук, Л. С. Шатковська, В. О. Шевчук, В. П. Ярмоленко та інші.

Проте в теорії залишаються дискусійні положення щодо складу витрат і порядку їх обліку, а практика не має однозначних рішень із питань обліку виробництва продукції. Запровадження національних стандартів бухгалтерського обліку не завжди відповідає новим вимогам сільськогосподарського виробництва. Залишаються нез'ясованими питання обліку витрат, обчислення собівартості продукції, має місце неузгодженість фінансового, управлінського та податкового обліку на рівні підприємства.

Недостатня теоретична і практична розробленість обліку виробництва сільськогосподарської продукції, недосконалість нормативних актів, що його регламентують, зумовили вибір теми дипломної роботи.

Мета і задачі дослідження. Метою даної магістерської роботи є теоретичне обгрунтування та розробка перспективних напрямків удосконалення організації обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур для підвищення ефективності управлінських рішень. Для досягнення поставленої мети в науковому дослідженні вирішуються наступні задачі:

    - дослідження обліку і аудиту витрат і виходу продукції зернових культур; - дослідження первинного обліку, синтетичного і аналітичного; - розробка пропозицій щодо можливих шляхів вдосконалення обліку виробництва; - дослідження складу витрат виробництва та уточнення їх групування за калькуляційними статтями; - удосконалення методики калькулювання собівартості продукції зернових культур; - вивчення внутрішньогосподарського контролю на підприємстві; - внесення конкретних рекомендацій щодо застосування внутрішнього аудиту; - обгрунтування необхідності та переваг застосування комп'ютерних програм для обліку виробництва та розробити практичні рекомендації щодо створення автоматизованої системи обліку на даній ділянці обліку.

Об'Єктом дослідження є ТОВ "Обрій", яке розташоване в смт. Срібне Чернігівської області.

Предметом дослідження є організація обліку і аудиту виробництва продукції зернових культур.

Методи дослідження. При написанні магістерської дипломної роботи були використанні такі методи дослідження: абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення та формулювання висновків), монографічний, розрахунково-конструкторський та порівняння, економіко-статистичний, аналітичний, для визначення стану обліку у досліджуваній галузі використовувався метод спостереження.

Інформаційна база дослідження. При дослідженні організації обліку і аудиту на підприємстві були використані дані бухгалтерського обліку і звітності ТОВ "Обрій" за формами:

    1) № 1 "Баланс"; 2) № 2 "Звіт про фінансові результати"; 3) № 3 "Звіт про рух грошових коштів"; 4) № 4 "Звіт про власний капітал"; 5) № 5 "Примітки до річної фінансової звітності"; 6) № 6 "Додаток до річної фінансової звітності"; 7) № 50-сг. "Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств"; 8) положення та інструкції з бухгалтерського обліку, нормативні та законодавчі документи України. 9) документи первинного, аналітичного та синтетичного обліку, матеріали інвентаризації, установчі документи, накази, заяви та інша документація.

Похожие статьи




Вступ - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Предыдущая | Следующая