Найменування критеріїв - Внутрішній аудит: методологія та організація

Оцінка

5 балів

4 бали

3 бали

2 бали

1 бал

Охоплення щорічними перевірками об'єктів аудиту з високим рівнем ризику

81% і вище до загальної кількості перевірок цього року

61 -80%

41 - 60%

21- 40%

0 - 20%

Ступінь виконання рекомендацій СВА за підсумками перевірки

75% і вище до загальної кількості рекомендацій

57 - 74%

39 - 56%

19 - 38%

0 - 18%

Оцінка якості діяльності служби внутрішнього аудиту (ПЯД)

81% і вище

61 - 80%

41- 60%

21 - 40%

0 - 20%

Оцінка якості аудиту користувачами та вищим керівництвом

75% і вище до максимально можливого показника балів (60 балів)

57 - 74%

39 - 56%

19 - 38%

0 - 18%

Підвищення кваліфікації внутрішніх аудиторів

81% і вище до загальної кількості працівників

61 - 80%

41 - 60%

21 - 40%

0 - 20%

Відповідно до результатів оцінки ефективності діяльності здійснюється аналіз підсумкових показників і підготовлюються заходи з поліпшення роботи служби внутрішнього аудиту підприємства. Для проведення розрахунків показників якості та ефективності передбачене застосування укладених автором спеціальних оціночних таблиць.

Упровадження служби внутрішнього аудиту в діяльність підприємств та гармонізація системи управління службою із досягненнями світової практики позитивно впливатиме на надійність інформаційного забезпечення менеджменту, необхідного для планування, координації та прийняття управлінських рішень.

У розділі 4 "Розвиток методики внутрішнього аудиту" досліджено проблеми методичного та організаційного характеру в частині обгрунтування шляхів виконання окремих типів аудиторських завдань, які в сучасних умовах є найбільш поширеними: внутрішнього аудиту прийняття управлінських рішень, внутрішнього аудиту фінансової звітності, внутрішнього аудиту бізнес-процесів.

Управлінські рішення спрямовані на досягнення цілей та реалізацію завдань підприємства, а тому результати роботи менеджерів відображаються на всіх аспектах його діяльності. У процесі розробки та прийняття управлінських рішень менеджери мають використовувати методи, що зумовлюють оптимальність, доцільність та результативність таких рішень. Більшість цих методів має універсальний характер, а тому з метою поглиблення розуміння внутрішніми аудиторами засад прийняття управлінських рішень, у дисертаційній роботі узагальнено їх сукупність описану у наукової літературі. Удосконалено схему прийняття рішень, в якій окреслено перелік та встановлює доцільну послідовність дій на різних етапах управлінського процесу. Схему слід розглядати, зокрема, як логічні дій менеджера у проблемних ситуаціях, що зустрічаються найчастіше.

Внутрішній аудит прийняття управлінських рішень являє собою сукупність принципів і методів контролю дієвості менеджменту, інструмент виявлення та усунення протиріч, невідповідностей, дублювання інформації. Створена технологія внутрішнього аудиту управлінських рішень орієнтована на досягнення таких цілей: визначення загальної ефективності менеджменту підприємства; оцінювання раціональності процедур прийняття управлінських рішень; аналіз розподілу повноважень управлінського персоналу та системи інформаційного забезпечення прийняття рішень на підприємстві.

Внутрішній аудит, здійснений за пропонованою у дисертації технологією, виявляє недоліки управління діяльністю підприємства, а також є підгрунтям формулювання рекомендацій з удосконалення менеджменту і профілактики кризових ситуацій.

Внутрішній аудит фінансової звітності підприємства здійснюється з метою перевірки достовірності й цілісності звітної фінансової інформації та підтвердження ефективності заходів контролю щодо забезпечення збереженості активів підприємства та відповідності концептуальним основам складання звітності. Дослідженню проблемних питань процесу аудиту фінансової звітності приділяється належна увага з боку науковців, які працюють у сфері аудиту. На вдосконалення існуючих підходів пропонується розглядати внутрішній аудит фінансової звітності в розрізі його складових: первинного обліку; бухгалтерського обліку; складання фінансової звітності.

Таке сегментування процесу формування фінансової звітності виокремлює зони виникнення проблем, даючи можливість завчасно внести необхідні коригування. Зазначений підхід дозволяє підвищити надійність системи внутрішнього контролю та достовірність фінансової звітності, належно орієнтувати потоки фінансової інформації.

Внутрішній аудит первинного обліку передбачає оцінювання, підготовку, обіг та зберігання документів, що відображають господарські операції, аналіз документообігу щодо його раціональності. Доведено, що структура системи первинного обліку включає такі взаємодіючі та взаємозалежні елементи: збирання та реєстрація фактів господарської діяльності, що підлягають первинному обліку; формування масиву первинної облікової документації; організація роботи з документацією. Відповідно до структури первинного обліку підприємства, представлено розроблену модель, що включає складові: мета; вимоги; принципи; елементи; внутрішні нормативні документи; порядок документообігу. Модель є основою, відповідно до якої розроблено схему внутрішнього аудиту первинного обліку, рекомендовану для застосування у практичній діяльності внутрішніх аудиторів.

У ході виконання завдання внутрішній аудитор оцінює надійність системи бухгалтерського обліку, перевіряє чи повністю вона відповідає своєму призначенню, аналізує чинні процедури контролю та, залежно від результатів, надає висновок про ефективність системи та ступінь довіри до неї. Розроблено модель внутрішнього аудиту системи бухгалтерського обліку, що охоплює не тільки виконання процедур по суті, але й обов'язкові елементи проведення тестів з метою оцінки ризиків системи бухгалтерського обліку та відповідних процедур внутрішнього контролю.

Фінансова звітність розглядається як заяви-твердження керівництва щодо фінансового стану підприємства. Ціль внутрішнього аудитора визначити ступінь достовірності цих тверджень. Тому завданнями внутрішніх аудиторів є:

    - отримати підтвердження того, що процеси контролю сфери формування звітності є належним чином розробленими та впровадженими, шляхом проведення тестів контролю; - безпосередньо виконати необхідні процедури по суті з метою отримання аудиторських доказів щодо достовірності тверджень керівництва відносно фінансової звітності підприємства.

Внутрішнім аудиторам рекомендовано проводити аудит складання фінансової звітності різними методами залежно від цілей, завдань та технічних можливостей виконання аудиторського завдання:

    - аудит окремих статей або класів операцій системи бухгалтерського обліку; - аудит фінансової звітності за певні періоди; - аудит окремих циклів господарських операцій, відповідно до групи основних циклів фінансово-господарської діяльності: придбання (закупівель); виробництва (переробки, надання послуг); продажів та формування фінансових результатів (одержання доходу); розрахунків (оплати постачальникам та працівникам); використання прибутку та формування капіталу; інвестування.

У сучасних умовах удосконалення бізнес-процесів (комплексу операцій, структурних підрозділів, дочірніх підприємств) виступає важливою частиною підвищення ефективності операційної діяльності підприємства. Структурування діяльності у вигляді бізнес-процесів є основою сучасної концепції управління, що сприяє зниженню непродуктивних витрат та підвищує якість продукції. У дисертаційній роботі вдосконалено схему управління бізнес-процесами на підприємстві, що складається з таких елементів: опис, регламентація та внутрішній аудит бізнес-процесів.

Завдання внутрішнього аудиту охоплюють різні етапи управління бізнес-процесами. На етапі розробки бізнес-процесу та підготовки документації внутрішні аудитори виконують функції консультування. Після впровадження бізнес-процесів згідно з затвердженими регламентами внутрішні аудитори здійснюють планові або позапланові аудиторські перевірки функціонування бізнес-процесу відповідно до діючих нормативних положень. Для розуміння внутрішніми аудиторами сутності та елементів бізнес-процесу дисертантом розроблено документально-методичне забезпечення, що містить порядок організації опису та регламентації бізнес-процесів і може використовуватися для практичної діяльності внутрішніх аудиторів як основа для складання плану та програми аудиторського завдання.

Для проведення внутрішнього аудиту бізнес-процесів, основним результатом якого є розробка рекомендацій з поліпшення їх функціонування, автором пропонується така технологія (табл. 3):

Таблиця 3. Технологія внутрішнього аудиту бізнес-процесів

Найменування робіт

Склад робіт

Визначення предметної області

    1. Ухвалення рішення про проведення аудиту; вибір об'єкта та цілей аудиту. 2. Компонування аудиторської групи та призначення керівника групи.

Попереднє ознайомлення з бізнес-процесом

    1. Проведення попередньої наради з керівником бізнес-процесу. 2. Інтерв'ювання власника та одного-двох провідних фахівців бізнес-процесу. 3. Аналіз існуючих документів, що регламентують бізнес-процес

Планування та організація процесу аудиту

    1. Аналіз отриманої попередньої інформації про бізнес-процес. 2. Розробка, узгодження з замовником та затвердження програми аудиту. 3. Виділення ресурсів, необхідних для проведення аудиту. 4. Підготовка форм робочих документів для збирання інформації. 5. Проведення інструктажу членів аудиторської групи. 6. Узгодження строків проведення внутрішнього аудиту з керівником бізнес-процесу (підрозділу, підприємства) що перевіряється

Збирання інформації про бізнес-процес та комплексне обстеження бізнес-процесу

    1. Проведення анкетування керівників та фахівців бізнесу-процесу. 2. Збирання та аналіз необхідної інформації відповідно до типових форм робочих документів. 3. Здійснення опису бізнес-процесу в його фактичному стані - графічне (або за допомогою інших інструментів) моделювання бізнес-процесу; - визначення зовнішніх та внутрішніх факторів ризику, притаманних даному бізнес-процесу; - оцінювання заходів зі зниження ризиків та процедур контролю, впроваджених у функціонування бізнес-процесу

Розробка рекомендацій з поліпшення бізнес-процесу

    1. Створення схеми внутрішнього контролю бізнес-процесу (аналіз вартісних і динамічних характеристик процесу, порівняння існуючих процесів з референтними галузевими моделями, бенчмаркінг). 2. Порівняння існуючого стану з розробленої схемою. 3. Розробка рекомендацій з удосконалення внутрішнього контролю бізнес-процесу

Аналіз отриманих документів та підготовка звіту

    1. Зіставлення вимог до бізнесу-процесу, описів і регламентів та інформації, отриманої у результаті аудиту. 2. Проведення заключної наради з керівником бізнес-процесу, узгодження розбіжностей за результатами внутрішнього аудиту. 3. Формування звіту. 4. Представлення звіту замовникові

Моніторинг упровадження рекомендацій

1. Подальший контроль, згідно з прийнятим календарним графіком, за впровадженням змін у бізнесі

Концепція управління бізнес-процесами передбачає детальний і системний розгляд існуючих процесів з метою пошуку можливих шляхів їх удосконалення або, якщо це доцільно, - кардинального перепроектування. Аналіз та оцінка бізнес-процесів і процедур контролю при проведенні внутрішніх аудиторських перевірок сприяють як поліпшенню діяльності бізнесу, так і підвищенню якості результатів внутрішнього аудиту на підприємстві. Розуміння цілей і змісту бізнес-процесів дозволяє аудиторові планувати та проводити перевірки, надавати відповідальним посадовим особам і вищому менеджменту обгрунтовані рекомендації щодо шляхів підвищення надійності внутрішнього контролю на підприємстві та зростанню ефективності діяльності останнього.

У розділі 5 "Стандартизація процедур внутрішнього аудиту" Проведено дослідження організації етапів аудиторського процесу та використання аудиторських процедур, розглянуто аспекти документально-методичного забезпечення моніторингу результатів внутрішнього аудиту, обгрунтовано аналітичні методи, що застосовуються для цілей внутрішнього аудиту.

Процес внутрішнього аудиту в сучасній системі управління являє собою сукупність дій, у ході яких спеціально підготовлений персонал, що володіє відповідною кваліфікацією, у визначений термін та з належною якістю виконує контрольні процедури, спрямовані на окремі напрями діяльності економічного об'єкта. А тому методичні прийоми та загалом процес виконання аудиторського повинні базуватися на науково обгрунтованому підході.

За результатами дослідження етапів виконання аудиторського завдання розроблено модель процесу внутрішнього аудиту, відповідну до ризик-орієнтованої концепції. Особливістю цієї моделі є те, що процес аудиту, по-перше, включає обов'язковий етап моніторингу результатів аудиторського завдання та, по-друге, до початку виконання аудиторських процедур по суті внутрішні аудитори аналізують бізнес-ризики і структурні елементи системи внутрішнього контролю об'єкту перевірки, оцінюють їх адекватність та ефективність. Відповідно до отриманих результатів розробляється план, програма перевірки й визначаються обсяги, методи та способи реалізації аудиторських процедур.

У ході виконання аудиторських завдань внутрішній аудитор підготовлює висновки, що викладаються в аудиторському звіті та призначаються для підвищення ступеня довіри майбутніх користувачів інформації (наглядової ради, керівництва підприємства) щодо результатів контролю, аналізу, оцінки або порівняння предмета завдання з відповідними критеріями. Узагальнення щодо виявлених внутрішнім аудитом фактів невідповідностей повинні грунтуватися на аудиторських доказах, що являють собою основу для формулювання висновків внутрішнього аудиту та надання рекомендацій. У дисертаційній роботі пропонується визначати виявлені відхилення за шкалою, наведеною у табл. 4.

У зв'язку з тим, що наразі нормативні вимоги до форми аудиторського звіту та інших аудиторських документів відсутні, у дисертаційній роботі надано рекомендації щодо формування аудиторського звіту, та, з метою стандартизації аудиторського процесу, розроблено уніфіковане документальне забезпечення для окремих етапів внутрішнього аудиту.

Таблиця 4. Типи виявлених відхилень

Тип відхилень

Вплив відхилень

Рекомендації аудиторів

Критичні відхилення

Виявлені невідповідності представляють безпосередній ризик для ефективної діяльності підприємства, досягнення ним цілей (наприклад факти: невідповідності нормативним вимогам; шахрайства; незадовільний стан процедур внутрішнього контролю)

Критичні відхилення вимагають негайного прийняття коригувальних або попереджувальних дій, вони повинні бути доведені до відома наглядової ради підприємства протягом належного часу та мають перебувати під особливим контролем

Важливі (значні) відхилення

Виявлені невідповідності представляють потенційні ризики для підприємства та свідчать про послаблення системи внутрішнього контролю

Значні відхилення вимагають прийняття коригувальних або попереджувальних дій і мають бути доведеними до відома наглядової ради та керівництва підприємства

Незначні відхилення

Виявлені невідповідності впливають на операційну діяльність або контрольне середовище підприємства та характеризуються можливостями для поліпшення системи внутрішнього контролю

Незначні відхилення також вимагають вживання адекватних заходів і повинні бути доведеними до відома керівництва об'єкта аудиту

Внутрішні аудитори у практичної діяльності можуть використовувати різні методи отримання відповідної аудиторської інформації. Одним із методів є аналітичні процедури, що являють собою порівняння фактичних даних із даними, які внутрішній аудитор очікує отримати під час перевірки. Аналітичні процедури виконуються протягом кожного з етапів аудиту: планування, безпосереднього проведення аудиторської перевірки, завершення аудиту. Внутрішні аудитори можуть використовувати різні методи та способи проведення аналітичних процедур відповідні до цілей та результатів, які вони очікують отримати.

У дослідженні розглянуто, і запропоновано до застосування у практичній діяльності фахівців внутрішнього аудиту такі інструменти:

    - для внутрішнього аудиту фінансового стану підприємства - аналіз фінансової звітності; - для оцінки постановки та виконання стратегічних цілій: SWOT-аналіз, модель конкурентних сил за Портером, GAP-аналіз, STEP - аналіз; - для виявлення можливих фактів шахрайства: закон Бенфорда; - для процесу ідентифікації чинників ризику - метод Ісикави тощо.

Підвищенню ефективності бізнесу та зацікавленості персоналу у результатах діяльності підприємства сприятиме впровадження надійних оціночних показників що можуть бути виміряні кількісно. Результати дослідження свідчать, що застосовування технологій моніторингу за ключовими показниками ефективності, які являють собою систему фінансових коефіцієнтів, стане корисним інструментом фахівця з внутрішнього аудиту. Основною перевагою системи є її універсальність. При розробці показників враховують специфіку діяльності підприємства. Обгрунтовано, що застосовувати ключові показники можна для оцінювання роботи всього підприємства, його окремих підрозділів, конкретних працівників тощо. Система ключових показників дозволяє зіставити процеси, що протікають у різних умовах, дає можливість порівняти показники за декількома підрозділами за визначений період тощо. У роботі згруповано окремі показники, що є важливими для прийняття рішень для різних груп користувачів.

Моніторинг результатів внутрішнього аудиту - це специфічний елемент діяльності внутрішніх аудиторів, який слід розглядати як систему спостережень, та оцінки динаміки виконання аудиторських рекомендацій з метою вдосконалення діяльності підприємства. У ході дослідження розроблено документально-методичне забезпечення внутрішнього аудиту для етапу моніторингу. Показано що, з метою спостереження за виконанням аудиторських пропозицій доцільно, використовувати діаграми Ганта, за допомогою яких внутрішній аудитор ідентифікує стадії усунення наданих зауважень, стан упровадження рекомендацій з удосконалення об'єкта аудиту, маючи при цьому змогу в будь-який момент внести додаткові коригування в зазначений процес.

За даними моніторингу результатів внутрішнього аудиту керівник підприємства або підрозділу, що перевіряється, може оцінювати: ефективність діяльності після впровадження аудиторських рекомендацій; можливі втрати у разі відмови від них; ймовірні ризики, за які він відповідає в результаті не внесення коригувань, та їх вплив на фінансово-господарську діяльність підприємства.

Похожие статьи




Найменування критеріїв - Внутрішній аудит: методологія та організація

Предыдущая | Следующая