Розробка елементів облікової політики з питань обліку витрат і виходу продукції зернових культур - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Ефективна та раціональна організація бухгалтерського обліку на підприємстві починається з розробки його облікової політики, яка передбачає вибір комплексу методичних прийомів, способів і процедур Організації та ведення бухгалтерського обліку підприємством з числа загальноприйнятих в державі.

Створення цілісної системи обліку передбачає активне застосування специфічного елемента регулювання бухгалтерського обліку та звітності - облікової політики підприємства. Згідно зі статтею 1 Закону України від 16.07.99 р. № 996 "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" [8] облікова політика визначається як сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання і подання фінансової звітності. [52 с.19]

Термін "облікова політика" з'явився у зв'язку з реформуванням бухгалтерського обліку відповідно до ринкових відносин та міжнародних стандартів. Облікова політика підприємства затверджується наказом підприємства. Вона є важливим правовим документом роботи бухгалтерії. В ній потрібно відобразити організацію бухгалтерського обліку і всі положення, особливо ті, які мають неоднозначне тлумачення в офіційних документах. Виникнення облікової політики грунтується на тому, що законодавством передбачається використання альтернативних варіантів обліку, а роль бухгалтера на підприємстві змінюється від простого реєстратора господарських операцій до активного учасника їх здійснення. [53 с.2]

У загальнотеоретичному плані облікову політику можна розглядати у чотирьох основних аспектах, а саме: теоретичному, методологічному, технологічному і організаційному.

Теоретичні аспекти облікової політики розробляються в основному бухгалтерами-дослідниками. Теоретичні дослідження облікової політики у різних її аспектах є основою для розробки її методологічного і організаційного забезпечення.

Методологічна основа облікової політики в Україні - Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, які затверджуються Міністерством фінансів України.

Технологічні елементи облікової політики у загальному плані визначаються також Міністерством фінансів України шляхом затвердження Плану рахунків та Інструкції про його застосування, а у конкретному - підприємством. [74]

В ТОВ "Обрій" відсутній Наказ про облікову політику, тому ми пропонуємо форму облікової політики, яка зазначена в додатку. Облікова політика підприємства у повному обсязі враховуватиме специфіку діяльності та особливості організації і управлінської структури господарства. Специфіка полягає в тому, що підприємство, враховуючи свою спеціалізацію, обирає, а при необхідності розробляє конкретні принципи, методи і прийоми ведення фінансового, і особливо управлінського обліку.

Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення первинних документів. Своєчасне оформлення первинних документів, передача їх у встановленому порядку і строки для відображення в бухгалтерському обліку повинно здійснюватися відповідно до затвердженого на підприємстві графіку документообігу (Додаток ). Підприємство самостійно розробляє: робочий план рахунків, графік документообігу, положення про організацію інвентаризаційної роботи, положення про архів.

Основними складовими облікової політики щодо обліку витрат і виходу продукції зернових культур є:

    - об'єкти обліку витрат на виробництво продукції; - перелік калькуляційних одиниць; - методи обліку витрат; - методи калькулювання собівартості продукції; - перелік і склад статей калькуляції собівартості продукції; - оцінка відходів та супутньої продукції; - перелік і склад змінних та постійних загальновиробничих витрат; - методи оцінки запасів при вибутті; - метод оцінювання незавершеного виробництва; - перелік витрат майбутніх періодів; - бази розподілу непрямих витрат основного виробництва; - розробка калькуляційних листів і визначення періодичності калькулювання; - розробка внутрішньої звітності.

Об'єкти обліку витрат на виробництво продукції. Загальне правило, якого треба дотримуватись при визначенні об'єктів обліку наступне. Система обліку витрат на підприємстві має відповідати його організаційній структурі. Кожен підрозділ підприємства, незалежно від того, чи є він виробничим чи іншим, здійснює витрати і його можна кваліфікувати як центр витрат. Для забезпечення обліку витрат за кожним центром відповідальності необхідно визначитись з робочим планом рахунків, на яких будуть накопичуватись витрати відповідних підрозділів.

Перелік калькуляційних одиниць. Призначення виробничих підрозділів -- виробництво певних видів продукції (виконання робіт, надання послуг). Кожен вид продукції, що виробляється підрозділом може бути калькуляційною одиницею. Якщо обрано за калькуляційну одиницю окремий вид продукції, то необхідно теж визначитись з робочим планом рахунків для накопичення витрат за кожною калькуляційною одиницею.

Методи обліку витрат обираються підприємством самостійно. Метод обліку витрат тісно пов'язаний з калькуляційними одиницями і часто залежить від їх визначення. Впливають на вибір методу обліку витрат і інші фактори (застосовувана техніка, технологія, організація тощо

Методи калькулювання собівартості продукції для внутрішньої звітності обираються підприємством самостійно. Калькулювання -- це процес визначення собівартості певного об'єкта витрат.

Виділяють наступні основні методи калькулювання собівартості продукції:

    --простий; --позамовний; --за процесами (попередільний); --виключення витрат на побічну чи супутню продукцію; --метод коефіцієнтів; --нормативний; --за змінними витратами; --повного розподілу витрат між виробами; --параметричний; --комбінований.

Перелік і склад статей калькуляції собівартості продукції (робіт, послуг) обирається підприємством самостійно. При цьому підприємства можуть орієнтуватись на галузеві рекомендації з формування собівартості продукції (робіт, послуг). При визначенні статей обліку і калькулювання слід виходити з їх суттєвості. Поріг суттєвості для виділення окремих статей обліку визначається підприємством самостійно.

Оцінка відходів та супутньої продукції. При виготовленні ряду видів продукції можуть виникати відходи, які можуть бути використані у інших виробництвах, або реалізовані іншим підприємствам. Такі відходи можуть бути оцінені за ціною можливого використання або за ціною продажу відповідно. Крім відходів може одночасно вироблятись супутня чи побічна продукція. У сільському господарстві рекомендований чіткий порядок розподілу витрат між основною та супутньою (побічною) продукцією, але для інших галузей такого чіткого порядку немає. Конкретний спосіб розподілу витрат визначається підприємством. Собівартість продукції визначається як різниця між витратами на виробництво продукції та вартістю супутньої чи побічної продукції.

Перелік і склад змінних та постійних загальновиробничих витрат обираються підприємством самостійно.

Методи оцінки запасів при вибутті можуть суттєво вплинути на величину витрат, особливо у матеріалоємних галузях і обираються підприємством самостійно, виходячи з принципу обачності.

Перелік витрат майбутніх періодів визначається підприємством самостійно. До витрат майбутніх періодів відносяться витрати, пов'язані з підготовчими до виробництва роботами в сезонних галузях; сплачені авансом орендні платежі; оплата страхового поліса; передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові видання тощо.

Бази розподілу непрямих витрат основного виробництва визначається підприємством самостійно. Розподіл непрямих витрат можна здійснювати за наступними методами:

    --прямого розподілу; --послідовного розподілу; --одночасного розподілу.

Визначившись з попередніми позиціями щодо обліку витрат та калькулювання собівартості продукції приступають до розробки калькуляційних листів і визначення періодичності калькулювання. У калькуляційних листах наводять суттєві статті обліку і калькулювання, дані про обсяги продукції та її загальну вартість за статтями калькуляції, собівартість одиниці продукції. У калькуляційних листах може відображатись й інша інформація, яка необхідна для управління.

Управління витратами передбачає надання відповідальним за витрати інформації про фактичні витрати та їх відхилення від планів (кошторисів, бюджетів) та норм. Форми внутрішньої звітності мають містити інформацію про витрати, які контролюються відповідним центром витрат. Періодичність подання інформації про витрати має бути такою, щоб на її основі можна було вчасно приймати коригуючи управлінські рішення. Найчастіше встановлюються тижнева, двотижнева або місячна періодичність подання.

Введення в дію Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 "Біологічні активи" та внесення змін в деякі нормативно-правові акти Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку потребує вирішення практичних питань, пов'язаних з веденням обліку біологічних активів. Зокрема, уточнення їх складу, оцінка, відображення на бухгалтерських рахунках, визнання фінансових результатів, внесення змін в облікову політику сільськогосподарських підприємств. Облікова політика сільськогосподарських підприємств повинна враховувати наявність на підприємстві біологічних активів та порядок їх оцінки при надходженні і відображення інформації про них в первинних документах з метою узагальнення інформації про наявність і рух біологічних активів на бухгалтерських рахунках, а потім і на статтях фінансової звітності.

Розробляючи облікову політику, головному бухгалтеру сільськогосподарського підприємства необхідно врахувати всі варіанти та переваги забезпечення управлінського обліку та аналізу показників діяльності підприємства з метою надання внутрішнім та зовнішнім користувачам неупередженої інформації про діяльність підприємства.

Таким чином, досконало розроблена облікова політика дозволить впорядкувати організацію фінансового і управлінського обліку в ТОВ "Обрій", подання ним у вигляді звітності достовірної та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності за звітний період. Наказ керівника підприємства "Про облікову політику підприємства" - це основний документ, що використовується обліковою службою підприємства протягом усього періоду своєї діяльності для відображення кожної господарської операції в обліку.

Похожие статьи




Розробка елементів облікової політики з питань обліку витрат і виходу продукції зернових культур - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Предыдущая | Следующая