Синтетичний та аналітичний облік витрат та виходу продукції зернових культур - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

В ТОВ "Обрій" облік ведеться за меморіально-ордерною формою. На підставі оформлених і перевірених первинних документів працівники бухгалтерії складають меморіальні ордери. В них зазначають порядковий номер господарської операції, її зміст, кореспондуючі рахунки по даній операції і суми. Це допомагає упорядкуванню облікових записів. Меморіальні ордери складаються на окремих бланках і реєструються у хронологічному регістрі синтетичного обліку - Реєстраційному журналі, який призначений для забезпечення збереження меморіальних ордерів, а також для наступної перевірки повноти і правильності записів господарських операцій в системі рахунків. Після реєстрації дані меморіальних ордерів записуються у Головну книгу, яка є системним регістром синтетичного обліку.

Синтетичний облік витрат та виходу продукції зернових культур в ТОВ "Обрій" ведуть на рахунку 23 "Виробництво" субрахунку 231 "Рослинництво", до якого відкривають аналітичний рахунок "Зернові культури" в розрізі сортів культур. За економічним змістом він належить до групи рахунків господарських процесів, за призначенням і структурою -- до групи операційних, калькуляційних рахунків.

При здійсненні витрат дебетують рахунок 231, а кредитують різні рахунки залежно від видів витрат. Готову продукцію оприбутковують з кредиту рахунку 231 в кореспонденції рахунків 2711 "Продукція зернових культур", 208 " Матеріали сільськогосподарського призначення". Рахунок 2711"Продукція зернових культур" є активним, за дебетом відображається надходження зернової продукції, а за кредитом - її вибуття внаслідок продажу, безоплатної передачі На кредиті субрахунку 231 "Рослинництво" протягом звітного року відображають оприбуткування сільськогосподарської продукції від урожаю за плановою собівартістю. При цьому і витрати, і вихід продукції обліковуються наростаючим підсумком з початку року. Після визначення в кінці звітного року фактичної собівартості продукції планову собівартість коригують до рівня фактичної (розраховують калькуляційні різниці). Після списання калькуляційних різниць за кредитом субрахунку 231 "Рослинництво" цей субрахунок закривається, за виключенням аналітичних рахунків, на яких обліковуються витрати під урожай майбутнього року.

Субрахунок 231 активний на початок року, активно-пасивний -- протягом року. На дебеті субрахунку 231 "Рослинництво" обліковують:

Витрати минулого року під урожай поточного року (незавершене виробництво на початок звітного року);

Витрати поточного року під урожай поточного року;

Витрати поточного року під урожай майбутнього року (незавершене виробництво на кінець звітного року).

Аналітичний облік за субрахунком 231 "Рослинництво" ведеться за видами виробництв, за статтями витрат і видами або групами продукції, що виробляється.

Витрати на виробництво продукції рослинництва у плануванні та обліку групуються за статтями, які господарство визначає самостійно і затверджує наказом про облікову політику.

Витрати в рослинництві, в тому числі, пов'язані з виробництвом продукції зернових культур, обліковують за статтями, перелік яких наданий в Методичних рекомендаціях з планування, обліку і калькування собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств:

Витрати на оплату праці.

Відрахування на соціальні заходи.

Насіння та садивний матеріал.

Паливо та мастильні матеріали.

Добрива.

Засоби захисту рослин.

Роботи та послуги.

Витрати на ремонт необоротних активів.

Інші витрати на утримання основних засобів.

Інші витрати.

Непродуктивні витрати (в обліку).

Загальновиробничі витрати.

До статті "Витрати на оплату праці" включаються основна й додаткова оплата праці працівників, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі виробництва (у т. ч. трактористів-машиністів). У складі цих витрат враховується оплата праці за весь період - від початку виробничого процесу (підготовка грунту) до його завершення (доробка сільськогосподарської продукції в межах технологічного процесу). Оплата праці нараховується, виходячи з обсягу виконаних робіт або виходу продукції, а також відпрацьованого часу на підставі відповідних первинних документів. Відображення витрат на оплату праці відбувається в сумарному вираженні, а затрати праці на виробництво враховуються в людино-годинах.

До статті "Відрахування на соціальні заходи" включаються:

    - внески на обов'язкове державне пенсійне страхування; - внески на обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням та похованням; - внески на обов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; - внески на обов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві.

До статті "Насіння та садивний матеріал" включаються вартість насіння та садивного матеріалу власного виробництва і придбаного, використаних для посіву (посадки) відповідних сільськогосподарських культур та насаджень, крім молодих багаторічних насаджень. Витрати на підготовку насіння до посіву (протруювання, сортування тощо), навантаження та транспортування насіння до місця посіву не включаються до його вартості, а відносяться на виробництво певної сільськогосподарської культури (групи культур) за відповідними статтями витрат.

За статтею "Паливо та мастильні матеріали" обліковується вартість нафтопродуктів, витрачених машино-тракторним парком, комбайнами й іншими сільськогосподарськими машинами на роботах у рослинництві.

До статті "Добрива" включаються витрати на внесені в грунт під сільськогосподарські культури органічні (гній, торф, компост, сидеральні добрива тощо), мінеральні, бактеріальні, інші добрива та мікродобрива.

Витрати, на підготовку добрив, навантаження їх у транспортні засоби й розкидачі, вивезення в поле внесення в грунт списуються на конкретну сільськогосподарську культуру (групу культур) за відповідними статтями витрат і до даної статі не включаються.

До статті "Засоби захисту рослин" включається вартість пестицидів, засобів протруювання, гербіцидів, дефоліантів та інших хімічних і біологічних засобів, які використані для боротьби з бур'янами, шкідниками і хворобами сільськогосподарських рослин.

У статті "Роботи та послуги" відображаються витрати на роботи та послуги власних допоміжних виробництв, які забезпечують виробничі потреби, та вартість послуг виробничого характеру, наданих сторонніми підприємствами, включаючи плату за воду для зрошення та інші послуги, надані водогосподарськими організаціями (крім робіт та послуг, витрати на які включаються до інших статей). До складу цієї статті включають вартість послуг власного й залученого автомобільного, тракторного та гужового транспорту. Витрати відносяться на окремі об'єкти планування та обліку, виходячи з обсягів робіт, пов'язаних із перевезенням вантажів (у тонно-кілометрах, умовних еталонних гектарах тощо).

Вартість послуг електро-, тепло-, водо - та газопостачання визначається з включенням вартості відповідно електричної, теплової енергії, води, газу, одержаних зі сторони та вироблених на власному підприємстві.

До складу статті "Витрати на ремонт необоротних активів" включають:

А) суми на оплату праці працівників, зайнятих на ремонтних операціях, вартість запасних частин, ремонтно-будівельних та інших

Матеріалів, витрачених на поточний ремонт основних засобів, включаючи вартість паливно-мастильних матеріалів, використаних на ремонт;

    Б) витрати на ремонт плівкових теплиць і парників; В) вартість послуг сторонніх організацій та власних майстерень с технічного обслуговування і поточного ремонту необоротних активів, що використовуються в рослинництві.

До статті "Інші витрати на утримання необоротних активів" включаються суми, використані на їх утримання безпосередньо у виробництві продукції рослинництва.

До складу цих витрат відносять:

    А) витрати на оплату праці персоналу, який обслуговує необоротні активи (крім трактористів-машиністів та інших працівників, зайнятих у технологічному процесі виробництва сільськогосподарської продукції тощо), механіків, сторожів, місць зберігання техніки тощо; Б) амортизаційні відрахування, які прямо не відносять на певні об'єкти обліку витрат (сільськогосподарські культури).

У статті "Інші витрати" відображаються витрати, безпосередньо пов'язані з виробництвом певної продукції і виключені до жодної із зазначених статей, а саме:

    А) вартість спецодягу та спецвзуття, що видаються працівникам, а також інших малоцінних І швидкозношуваних предметів; Б) платежі за страхування врожаю сільськогосподарських культур, а також окремих категорій працівників, зайнятих безпосередньо на роботах з підвищеною небезпекою для життя і здоров'я, у випадках, передбачених законодавством; В) інші витрати, що включаються до собівартості продукції і не віднесені до цієї та інших статей витрат.

До складу статті "Непродуктивні витрати" (в обліку) відноситься брак у виробництві, якими вважаються роботи, що не відповідають встановленими стандартам чи технічним умовам, і витрати на виправлення браку.

У статті "3агальновиробничі витрати" відображаються бригадні, цехові та загальновиробничі витрати рослинництва. Ці витрати обліковуються на окремому субрахунку рахунку 91 "3агальновиробничі витрати" й розподіляються між об'єктами планування й обліку пропорційно до загальної суми витрат, за винятком вартості насіння, і відносяться на собівартість лише тієї продукції, яка виробляється в даній бригаді, цеху чи галузі.

Як відомо, на практиці в сільськогосподарських підприємствах допускається відступ від запропонованого Методичними рекомендаціями переліку статей витрат. Однак, при введенні додаткових статей одночасно зростає трудомісткість при збиранні та опрацюванні даних, тому тільки розумна деталізація статей дасть змогу приймати ефективні рішення щодо управління витратами та пошуку резервів зниження цих витрат. Розглянемо статтю "Добрива", до якої включають витрати на внесені в грунт під сільськогосподарські культури органічні, мінеральні, бактеріальні, інші добрива та мікродобрива. Слід відмітити, що мінеральні та органічні добрива мають різний корисний строк дії в грунті, джерела походження, а останні не мають побічного шкідливого впливу на якість виробленої продукції. Також неоднакова їх вартісна оцінка, тому сільськогосподарським підприємствам, особливо тим, які мають низьку платоспроможність, необхідно встановити більш жорсткий контроль за використанням мінеральних добрив. Виходячи з цього, ми пропонуємо деталізацію статті "Добрива" на "Добрива органічні" та "Добрива мінеральні", що дозволить організувати належний контроль за їх витрачанням. Аналогічно пропонуємо розподілити статтю "Насіння та посадковий матеріал" на "Насіння та посадковий матеріал власного виробництва" і "Куповане насіння та посадковий матеріал".

Для обліку використання основних засобів у Методичних рекомендаціях є дві статті витрат: "Витрати на ремонт необоротних активів", до складу якої включають суми на оплату праці працівників, зайнятих на ремонтних операціях, вартість запасних частин, ремонтно-будівельних та інших матеріалів, витрачених на поточний ремонт основних засобів, вартість послуг сторонніх організацій та власних майстерень з технічного обслуговування і поточного ремонту тракторів, сільськогосподарських машин та обладнання і "Інші витрати на утримання основних засобів". На нашу думку, назва першої статті є некоректною. У жодному виробництві немає поняття "Ремонт активів". У галузевому бухгалтерському обліку потрібно використовувати терміни, які є в технологічних процесах галузей, а не підлагоджувати їх під назви розділів балансу, оскільки бухгалтерська інформація використовується не тільки бухгалтерами.

Невдалою є також назва другої статті. З неї важко зрозуміти, що мається на увазі під іншими витратами на утримання основних засобів, особливо враховуючи, що наступна стаття у Методичних рекомендаціях називається "Інші витрати".

Ми пропонуємо статті "Витрати на ремонт необоротних активів" та "Інші витрати на утримання основних засобів" об'єднати в одну, яку назвати "Витрати на утримання і ремонт основних засобів".

Головним критерієм виділення певних витрат у самостійну статтю є їх значення для формування собівартості продукції, яку виробляє підприємство відповідної галузі. Такі витрати мають значну питому вагу в загальній структурі собівартості та відображують галузеву специфіку формування собівартості, обумовлену технологією виробництва та характером виробленої продукції. Дослідження показали, що в окрему статтю недоцільно виділяти витрати, які складають менше 5 % від загальної суми витрат за об'єктом обліку.

За результатами проведеного дослідження пропонуємо наступний склад статей витрат при виробництві продукції зернових культур:

    - витрати на оплату праці; - витрати на соціальні заходи; - насіння та посадковий матеріал; - паливо та мастильні матеріали; - добрива, в т. ч.: - органічні; - мінеральні; - засоби захисту рослин; - сировина та матеріали; - роботи та послуги; - витрати на утримання і ремонт основних засобів; - інші витрати; - непродуктивні витрати; - загальновиробничі витрати.

Таким чином, можна зробити висновок, що запропонований склад статей витрат дозволить побудувати належну систему управлінського обліку і контролю витрат виробництва, розширить аналітичні можливості облікових даних.

Бухгалтерські проведення з обліку виробництва та виходу продукції рослинництва подано в додатку.

Додаток

Кореспонденція рахунків з обліку витрат і виходу продукції зернових культур

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

1

Нараховано амортизацію основних засобів, що використовуються в рослинництві

231

131

2

Списано вартість витрачених на посів насіння та садивного матеріалу

231

208, 27

3

Списано вартість використаного пального тракторами, комбайнами на сільськогосподарських роботах

231

203

4

Списано вартість внесених мінеральних добрив

231

208

5

Списано вартість гербіцидів та отрутохімікатів

231

208

6

Списано вартість малоцінних та швидкозношуваних предметів

231

22

7

Розподілено суми витрат незавершеного виробництва на культури

231

231

8

Розподілено амортизаційні відрахування основних засобів рослинництва

231

231

9

Розподілено витрати на ремонт основних засобів рослинництва

231

231

10

Списано неповторювані витрати на пересіяну культуру

231

231

11

Віднесено витрати бджільництва, що стосуються запилення культур

231

232

12

Віднесено на рослинництво вартість вивезеного в поле гною

231

232

13

Віднесено вартість послуг власного вантажного автотранспорту та інших видів допоміжних виробництв

231

234

14

Списано вартість внесених органічних добрив

231

27

15

Оплачено підзвітними особами витрати рослинництва

231

372

16

Віднесено частину витрат майбутніх періодів

231

39

17

Створено резерв на оплату відпусток працівникам рослинництва

231

471

18

Прийнято до оплати рахунки постачальників за надані послуги рослинництву (без ПДВ)

231

631

19

Нараховано відрахування на соціальні заходи

231

65

20

Нараховано заробітну плату

231

661

21

Відображено заборгованість перед іншими підприємствами за надані ним послуги для потреб рослинництва (без ПДВ)

231

685

22

Розподілено загальновиробничі витрати рослинництва

231

91

23

Розподілено витрати на утримання МТП, комбайнів та інших самохідних машин

231

91

24

Оприбутковано основну продукцію за плановою собівартістю

27

231

25

Оприбутковано побічну продукцію за плановою собівартістю

27

231

26

Списано на надзвичайні витрати витрати з посіву загиблої внаслідок стихійного лиха культури

991

231

27

Списано в кінці року калькуляційну різницю (метод "сторно" або додаткового запису) з продукції, яка:

Реалізована

90

231

Передана в переробку

233

231

Видана в рахунок оплати праці

90

231

Залишилася в господарстві на кінець року

27

231

Оскільки на даний момент в господарстві використовується застаріла меморіально-ордерна форма обліку ми пропонуємо для більш повного і якісного обліку виробництва зернової продукції запровадити журнально-ордерну форму бухгалтерського обліку, яка грунтується на широкому використанні системи накопичувальних і групувальних облікових регістрів - журналів-ордерів і допоміжних відомостей до них. У журналах-ордерах суміщений хронологічний і систематичний облік. За зовнішнім виглядом журнали-ордери являють окремі аркуші-регістри багатогранної форми призначені для кредитових записів того балансового рахунку, операції по якому обліковуються в даному журналі-ордері.

Для обліку виробництва продукції зернових культур призначені наступні журнали-ордери:

    - № 10.1 с-г. - для обліку наявності та руху витрачених матеріальних цінностей у виробництві (Додаток ) (замість меморіального ордера №5); - № 10.2 с.-г. - для обліку нарахованої оплати праці та пов'язаних з нею сум відповідних нарахувань (до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування на випадок безробіття, Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві), а також амортизаційних відрахувань та забезпечення майбутніх витрат і платежів (Додаток ) (замість меморіального ордера №20); - № 10.3 с.-г. - призначений для відображення виходу зернової продукції (Додаток ) (замість меморіального ордера №18).

Аналітичний облік витрат і виходу продукції рослинництва ведеться у розрізі сортів культур в Книзі аналітичного обліку по рахунку 231. Ми пропонуємо запровадити для аналітичного обліку виробництва зернової продукції виробничий звіт № 10.3 с.-г. (Додаток ) Виробничий звіт складається за місяць і наростаючим підсумком з початку року в розрізі об'єктів аналітичного обліку за наростаючими статтями витрат. Дані виробничого звіту за кредитом аналітичних рахунків виробництва у межах структурних підрозділів переносяться до зведеної відомості № 10.3 с.-г. Підсумки зведеної відомості у розрізі синтетичних рахунків переносять до журнал-ордера № 10.3 с.-г., а кредитові обороти журнал-ордера - до Головної книги.

Також, на нашу думку, для управлінського апарату підприємства необхідним є більш простіше подання інформації про витрати, тобто бухгалтер-аналітик крім виробничого звіту кожного місяця може складати Звіт про витрати, це дозволить керівництву більш ретельно слідкувати за витрачанням коштів на витрати виробництва, допоможе приймати ефективні управлінські рішення і можливо передбачити хід майбутніх подій(Додаток Г), крім того буде доцільним використовувати відомість контролю витрат, сировини і матеріалів (Додаток), в табличній частині будуть зазначені витрати по нормі і фактично, відхилення фактично витраченого від норми і проведений економічний аналіз за рахунок яких факторів відбулась ця зміна

Похожие статьи




Синтетичний та аналітичний облік витрат та виходу продукції зернових культур - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Предыдущая | Следующая