ВИСНОВКИ - Напрями удосконалення управління доходами банку

Під час дослідження теоретичних та практичних засад управління доходами банку було з'ясовано, що доходи банку є збільшенням економічних вигод по сукупності господарських операцій, крім операцій з реалізації додатково кількості акцій, які призводять до збільшення суми активів банківської установи без відповідного збільшення суми його зобов'язань або зменшення суми зобов'язань банківської установи без відповідного зменшення суми його активів. Слід зазначити, що дохід банку залежить від норми прибутку за кредитними та інвестиційними операціями, розміру комісійних платежів, стягнутих банком за послуги, а також від обсягу і структури активів.

Система управління доходами банку включає в себе планування доходів банку, контроль за виконанням планів та аналіз доходів банку. Планування доходів банку базується на використанні трьох основних систем: стратегічне планування доходів банку, поточне та оперативне планування доходів банку.

В процесі поточної діяльності може виникати розходження між запланованими та фактичними показниками. Для своєчасного виявлення відхилень та відповідного реагування на них здійснюється контроль за виконанням фінансових планів та бюджетів.

Система аналізу доходів банку включає: аналіз структури та динаміки; порівняльний аналіз; факторний аналіз; аналіз на основі принципу дзеркальності; коефіцієнтний аналіз; аналіз беззбитковості в системі аналізу витрат.

Основними органами управління доходами банку є: спостережна рада, Правління банку, тарифний комітет, фінансово аналітичний відділ, служба внутрішнього аудиту, керівники бізнес-напрямків та центрів прибутку.

Результати дослідження практики управління доходами в ПАТ "Ощадбанк" дали змогу зробити наступні висновки.

Згідно даними про результати аналізу діяльності АТ "Ощадбанк" в 2015 році банк отримав 27 299 млн. грн.. з них 18 374 млн. грн.. процентні доходи та 2 131 млн. грн.. комісійних доходів. В період з 2013 року по 2015 рік темп приросту доходу становив 110,04%. У результаті динамічних змін статей доходів банку, найбільшу питому вагу в їх структурі займають процентний (67%) та комісійний дохід (7,8%), що зумовлено специфікою банківської діяльності. Структура доходів банку є наслідком політики банку у сфері дохідних операцій: оскільки кредитний портфель становить майже 41% активів, то і процентні доходи є основними.

При цьому в 2015 році витрати банку становили 39 569 млн. грн., а їх темп приросту становив 222,72%. Провівши темп приросту доходів і витрат банку бачимо, що хоч динаміка збільшення доходів за два роки становить 109,91%, що є позитивним результатом, але динаміка витрат становить 222,72%, що, в свою чергу, перевищує динаміку доходів на 112%. Це призводить до того, що у 2014-2015 роках банк зазнав досить значних збитків в розмірі 12 270 млн. грн.., які були покриті за рахунок акціонерів банку.

Найбільшу питому вагу в активах банку займають кредити, надані клієнтам та дорівнює 41,15% (2015 рік) та інвестиції, наявні для продажу як становлять 29,78% (2015 рік). Загальний темп приросту активів за 2013-2015рр. дорівнює 56,44%.

Структура доходів банку є наслідком політики банку у сфері дохідних операцій: оскільки кредитний портфель становить майже 41% активів, то і процентні доходи є основними.

В процесі дослідження було виявлено, що банк має значні резерви підвищення ефективності своєї роботи за рахунок оптимізації структури активів, зобов'язань та капіталу, раціоналізації власних витрат (в першу чергу, загально-адміністративних), а також покращення системи планування в банку.

Одною з центральних та гострих проблем розвитку банківських установ є незначна увага до кредитних ризиків враховуючи який обсяг займає кредитний портфель банку, також значною проблемою є валютні ризики банку. Так в 2015 році збитки від операцій з валютою становили 4 867 млн. грн.., що становить 39,67% всіх збитків банку. Також не достатньо приділяється увага оптимізації витрат банку, так процентні витрати в 2015 році дорівнюють 12 473 млн. грн.., а операційні витрати 4 256 млн. грн..

Також основою управління витратами в банку є їх планування. Для цього встановлюються суми та склад витрат банку в плановому періоді за структурними підрозділами та в цілому в банку.

Також ми довели, що раціоналізації витрат підлягають ті з них, в результаті здійснення яких банк не отримає доходу, оскільки продукт чи послуга не реалізовуються. Після дослідження причин їх виникнення і можливих наслідків була запропонована методика проведення оптимізації неефективних витрат банку на оптимізації бізнес-процесів. У рамках запропонованого підходу були розглянуті основні етапи її реалізації, переваги та наслідки впровадження. Визначили тісноту зв'язку процесу оптимізації витрат і формалізації бізнес-процесів банку. Наголосили на необхідності проведення комплексу цих заходів з метою підвищення прозорості, контрольованості діяльності банку на всіх рівнях, зниження часу і витрат, підвищення якості і ефективності функціонування.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Напрями удосконалення управління доходами банку

Предыдущая | Следующая