ВСТУП - Управління комерційними банками

Реформування економічної системи України неможливо без існування й сталого розвитку її фінансового сектора, у якому значна роль відводиться системі комерційних банків. Це обумовлено тим, що саме комерційні банки в умовах ринку є одним із найважливіших елементів структури економіки щодо організації руху грошових і капітальних ресурсів.

Утім, останні роки є періодом значних змін у процесі формування та перерозподілу фінансових ресурсів, зростання обсягів банківського обслуговування внутрішньогосподарських і зовнішньоекономічних зв'язків. Поряд із цим прийоми та методи банківської діяльності ускладнюються і набувають нових рис, з'являються нові види операцій та послуг. Крім того, усі ці зміни відбуваються на фоні порушення відтворення фінансових процесів. Тому, незважаючи на певний позитивний досвід роботи, накопичений у банківській сфері, продовжують залишатися невирішеними багато питань функціонування банківського сектора. Перш за все це стосується формування певної ресурсної бази банківських установ, що пов'язано з залученням від юридичних та фізичних осіб коштів та ефективним їх розміщенням. Одночасно виникає низка завдань стосовно вдосконалення управління банківськими ресурсами, як тими, що безпосередньо знаходяться у розпорядженні банку, так і тими, що можуть бути потенційно залученими до банківських установ. Таким чином, управління ресурсним потенціалом комерційного банку набуває особливого значення.

Подальше поглиблення теоретичних і методичних досліджень пов'язано з необхідністю визначення сутності поняття "ресурсний потенціал комерційного банку", обгрунтуванням стратегічного підходу щодо його управління, удосконаленням збалансованого проведення активно-пасивних операцій банку, формуванням кредитних та депозитних відсотків комерційного банку. Наукова і практична актуальність зазначених питань зумовила вибір теми дипломної роботи, визначила мету і задачі дослідження.

Метою дисертаційної роботи є теоретичне обгрунтування, розробка методичних підходів і практичних рекомендацій, спрямованих на підвищення ефективності управління фінансовими ресурсами комерційних банків за рахунок збалансованого проведення активно-пасивних операцій банку та відповідного формування кредитних і депозитних відсотків комерційного банку.

Відповідно до поставленої мети вирішені наступні задачі:

    - проведено теоретичний аналіз змісту й сутності понять "банківські ресурси" та "ресурсний потенціал комерційного банку"; - проаналізовано методичні основи управління активами та пасивами банку; - узагальнено особливості управління ресурсним потенціалом комерційного банку; - визначено тенденцію розвитку комерційних банків в Україні; - обгрунтовано основні напрями вдосконалення механізму управління ресурсним потенціалом комерційного банку; - розроблено методичні підходи щодо управління ресурсним потенціалом комерційного банку.

Об'єкт дослідження - діяльність вітчизняних комерційних банків на ринку залучення та розміщення банківських ресурсів.

Предмет дослідження - ресурсний потенціал вітчизняних комерційних банків.

Теоретичною і методологічною основою дослідження є положення сучасної економічної теорії, закони України, укази Президента України, постанови й рішення Кабінету Міністрів України, наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених і фахівців у сфері управління банківськими ресурсами, залучення та розміщення коштів, державного регулювання діяльності комерційних банків з боку Центрального банку.

Для досягнення поставленої в роботі мети було використано такі методи дослідження: теоретичного узагальнення і порівняння - для розкриття змісту і сутності понять "банківські ресурси" та "ресурсний потенціал комерційного банку"; статистичного і графічного аналізу - для вивчення, угрупування, порівняння і наочного відображення емпіричних даних з метою визначення тенденції розвитку комерційних банків України в умовах трансформаційної економіки, аналізу залучення коштів до банківських установ та їх розміщення; системного та комплексного підходу - для визначення основних напрямків удосконалення механізму управління ресурсним потенціалом комерційного банку та розробки відповідного стратегічного підходу.

Наукова новизна результатів дослідження полягає у наступному:

    1. Поглиблено сутність та зміст поняття "ресурсний потенціал комерційного банку" на основі теоретичного узагальнення існуючих уявлень щодо поняття "банківські ресурси" та визначення границі розмежування між цими поняттями, яка знаходиться у часовій площині. 2. Уточнено зміст стратегії управління ресурсним потенціалом комерційного. 3. Обгрунтовано та розроблено підхід щодо проведення активно-пасивних операцій комерційного банку та вибору джерел залучення коштів під час позитивних тенденцій у зміні обсягів залучених ресурсів та наданих кредитів на підставі введених у розгляд критеріальних обмежень часткової та загальної умовної прибутковості банку та набули подальшого розвитку методичні рекомендації щодо планування проведення активно-пасивних операцій банку.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що впровадження розроблених методичних підходів та рекомендацій по вдосконаленню механізму управління ресурсним потенціалом комерційного банку в їх практичну діяльність дозволяє: створювати дійову систему управління банківськими ресурсами завдяки визначенню сутності та змісту стратегії управління ресурсним потенціалом комерційного банку; забезпечити ефективне залучення та використання банківських ресурсів за рахунок збалансованого проведення активно-пасивних операцій банку та методичних рекомендацій щодо відповідного планування; оптимізувати діяльність банківської установи на ринку фінансових послуг на основі використання підходу стосовно формування певного рівня кредитних і депозитних ставок та використання нових критеріїв оцінки доцільності проведення активно-пасивних операцій банку.

Логіка дослідження зумовила структуру дипломної роботи: вступ, розділ 1. Теоретичні основи управління ресурсним потенціалом комерційного банку, розділ 2. Стан формування та розміщення ресурсів комерційних банків, розділ 3. Методичні аспекти вдосконалення механізму управління ресурсним потенціалом комерційного банку, висновки, список використаних джерел із 91 наіменувань, 7 додатків. Загальний обсяг 148 сторінок.

Банк фінансовий комерційний кредитний депозитний

Похожие статьи




ВСТУП - Управління комерційними банками

Предыдущая | Следующая