Облік операцій з використанням векселів - Діюча практика обліку операцій з векселями

З 1992 року в Україні впроваджено вексельний обіг з використанням простого та переказного векселів. Згідно з цим комерційні банки можуть проводити операції з обліку векселів, видавати кредити під заставу векселів за Договором застави (Додаток Е), надавати послуги клієнтам при отриманні платежів і виплаті заборгованості по векселях.

Положення Національного банку України "Про операції банків з векселями" визначає коло операцій банків з векселями [49, c.61]:

І. Балансові:

    1. Кредитні:
      А) активні:

Врахування векселів;

Надання кредитів під заставу векселів;

Б) пасивні:

Переврахування придбаних векселів;

Одержання кредитів під заставу векселів;

    2. Торговельні:
      А) активні - купівля векселів; Б) пасивні - продаж придбаних векселів.

ІІ. Позабалансові

    1. Гарантійні:
      А) активні:

Авалювання векселів;

Видача гарантій на забезпечення оплати векселів.

    Б) пасивні - отримання гарантій за векселями, за якими банк виступає емітентом, індосантом або платником 2. Розрахункові: 2.1 Операції з оформлення заборгованості векселями:
      А) акцептування переказних векселів банком, виданих кредитором банку; Б) видача простих векселів банком кредиторові банку; В) видача банком переказних векселів на боржника банку; Г) видача банку простих векселів боржником банку.
    2.2 Операції з розрахунків з використанням векселів:
      А) вексельний платіж банку кредитору; Б) вексельний платіж боржника банку.
    3. Комісійні та довірчі:

Інкасування векселів;

Оплата векселів, у яких банк є особливим платником (доміциліатом);

Зберігання векселів (оригіналів, копій і примірників);

Купівля, продаж і обмін векселів за дорученням клієнтів.

У АБ "Факторіал-Банк" найпоширенішими операціями з векселями є авалювання, операції з врахування та купівлі-продажу векселів. Роздивимось як відображаються вони у бухгалтерському обліку.

Операція врахування (дисконту) векселів полягає у купівлі банком векселя за іменним індосаментом у векселедержателя до настання строку платежу.

Власником векселя стає банк, а векселедержатель отримує суму векселя, зменшену на величину банківської процентної ставки (дисконту), а також накладних витрат на здійснення операцій. По суті відбувається трансформація комерційного кредиту у банківський - обліковий кредит - кредитування вексел є держателя на строк, що залишився до погашення векселя [15, c.164]. Його повернення здійснює не позичальник, а зобов'язана за векселем особа.

Облік векселів може здійснюватися у два способи [22, c.319]:

    1) безоборотне врахування векселів - пред'явник векселя вибуває з числа зобов'язаних за векселем осіб, що здійснюється шляхом учинення пред'явником у тексті індосаменту безоборотного застереження або через передавання банку векселя пред'явником без учинення індосаменту; 2) урахування з реверсом - пред'явник векселя дає банку позавексельне зобов'язання викупити враховані векселі до настання строку їх оплати або при настанні чи ненастанні певних обставин.

Векселі подаються до банку з реєстром встановленої форми. Записи у реєстрі звіряються з реквізитами доданих векселів.

Перед укладанням договору на врахування векселів всі векселі повинні пройти перевірку юридичної та економічної надійності. Юридична надійність векселя полягає у правильності заповнення реквізитів векселя. Економічна надійність полягає у впевненості в оплаті векселя на основі аналізу кредитоспроможності не лише клієнтів, а й боржника за векселем та індосантів [49, c.61].

Метою перевірки економічної надійності векселя є необхідність повної впевненості їхньої оплати. Крім перевірки загальної кредитоспроможності клієнта підлягає аналізу економічне становище індосантів. У АБ "Факторіал-Банк" за це відповідає Департамент служби безпеки банку.

До обліку приймаються векселі, засновані тільки на товарних і комерційних операціях. Векселі, що подаються до врахування, повинні мати не менше двох підписів: векселедавця та першого векселедержателя.

Відносно терміну векселів перевага віддається короткостроковим, які менше залежать від зміни економічного стану клієнтів і загальної господарської кон'юнктури. Не приймаються до дисконту опротестовані раніше векселі [42, c.3].

Векселі приймаються до обліку тільки в розмірі вільного залишку кредиту. Для визначення цього залишку ведеться спеціальний позасистемний облік у книзі обліго (від латинського слова obligo - повинен, зобов'язаний).

Книга облікy вексельних позичальників дає змогу стежити за станом заборгованості кожного позичальника в результаті обороту векселів і не допускати перевищення клієнтом ліміту заборгованості.

Банки ведуть облік за кожним позичальником у розрізі двох рахунків: як пред'явника і як платника.

Реєстри і прийняті векселі направляються для подальшої обробки в кредитно-вексельний відділ чи у відділ, який відповідає за цю функцію. На лицьовій стороні векселя і в реєстрі проти запису кожного векселя проставляється порядковий номер векселя, зазначений в спеціальній книзі обліку.

Книга обліку врахованих векселів призначена для обліку хронології операцій із врахування векселів. В дебет вносяться записи про враховані векселі, в кредит - про оплачені, перевраховані, опротестовані, подані на інкасо. Різниця показує залишок векселів у портфелі банку на певний момент [22, c.349]. Також ведеться Відомість про враховані векселі (Додаток Є).

Враховуючи вексель, банк стає кредитором-векселедержателем, терміново оплачує вексель пред'явникові, стягуючи на свою користь певну винагороду, тобто вексель оплачується зі знижкою [15, c.243].

Сума дисконту і процентів (щодо векселів, в тексті яких передбачено нарахування відсотків на номінальну суму векселя) утримується наперед і вираховується відповідно із номінальної суми векселя і суми відсотків, нарахованих на номінальну суму векселя, виходячи з числа днів, що залишаються до строку платежу за кожним векселем, при цьому і день врахування, і день платежу беруться до розрахунку.

Процентна ставка за обліком векселів установлюється самим банком [2, c.32]. По векселях із платежем не за місцем обліку стягуються також порто (поштові витрати) і дамно (комісія іногороднім банкам за инкасування іногородніх векселів).

Реєстр врахованих векселів - документ, в якому відображено облік строків настання платежів і своєчасного отримання платежу за врахованими векселями (Додаток Ж).

Якщо платіж за векселем банк одержує достроково, то платникові повертається відповідна сума дисконту за ті дні, що залишилися до строку векселя (як правило, не менше 7-10 днів), але виходячи із процентної ставки, яку сплачує банк за кошти на поточних рахунках [82, c.70]. Всі ці умови викладаються у Договорі на врахування векселів (Додаток З).

Облік операцій з врахування векселів наведено у табл.2.1.

Таблиця 2.1. Відображення у бухгалтерському обліку операцій врахування векселів

Операція

Дебет

Кредит

Сума

Переказ коштів позичальнику

2020 А "Рахунки суб'єктів господарської діяльності за врахованими векселями"

2600 "Поточний рахунок позичальника"

На суму врахування

Відображення дисконту

2020

2026 КА "Неамортизований дисконт за врахованими векселями"

На суму дисконту, що утворився при врахуванні

Прийняття врахованого векселя за актом прийому-передачі

9819 А "Різні цінності і документи"

9910 "Контррахунок"

На суму номіналу

Щомісячна амортизація дисконту

2026

6022 П "Процентні доходи за рахунками суб'єктів господарської діяльності за врахованими векселями"

На суму амортизованого дисконту

Аваль - вексельна порука, в силу якої особа (аваліст), яка здійснила її, бере на себе відповідальність за виконання зобов'язання будь-якою зобов'язаною за векселем особою - акцептантом, векселедавцем, індосантом.

Аваль може бути здійснений при видачі векселя або на будь-якому наступному етапі його обігу. Банк може здійснювати авалювання векселя на підставі відповідного договору, строк дії договору визначається залежно від строку платежу за векселем.

Користь для банку від цієї операції полягає у отриманні доходу від у вигляді комісії за надання послуги.

Для ухвалення рішення про надання авалю банком здійснюється така сама юридична та економічна експертиза, як і при врахуванні векселя. Рішення банку щодо авалювання векселів (відмови в авалюванні) приймається уповноваженим органом банку або уповноваженою особою [11]. При цьому клієнт має подати до банку певні документи, які підтверджують його стабільне фінансове становище (Додаток І).

Аваль виражається за допомогою напису на лицьовому боці векселя або на аллонжі: "Вважати за аваль", "Як аваліст за(назва юридичної особи, за яку надано аваль), "Авальований" тощо [80, c.116]. Напис підписує аваліст. Якщо в авалі не вказано, за кого він наданий, то він вважається виданим за векселедавця.

Аваль векселя здійснюється лише після грунтовної перевірки юридичної та економічної надійності платника за векселем. За аваль банк може встановлювати комісійну винагороду, яку визначає на засіданні відповідного керівного органу [11]. Після цього з клієнтом підписуються Генеральна угода та Договір про надання авалю (Додатки К - Л).

У разі несплати платником пред'явленого йому векселя векселедержатель звертається із пропозицією про оплату до банку-аваліста. Після оплати авальованого векселя банк-аваліст набуває права регресивної (зворотної) вимоги проти особи, за яку він надав аваль, а також проти усіх зобов'язаних за векселем осіб.

Відповідальність банку як аваліста припиняється:

У разі сплати векселя платником;

Сплати векселя особою, яка поставила свій підпис раніше позичальника;

Закінчення строку позової давності проти банку-аваліста.

Бухгалтерський облік операцій з видачі авалю, забезпеченого заставою клієнта, наведено у табл.2.2.

Таблиця 2.2. Oблік операції з видачі авалю, забезпеченого заставою клієнта

Операція

Дебет

Кредит

Сума

Оплата послуг банку

Поточний рахунок клієнта

6113 П "Комісійні доходи за операціями з цінними паперами для клієнтів"

На суму виногороди банку

Надання клієнтом застави до банку

9900

9501 П "Застава, за якої предмет застави передається банку"

На оціночну суму застави за договором

Видача гарантії

9020 А "Гарантії, що надані клієнтам"

9900

На суму гарантії

Оплата гарантованого векселя

2809 А "Інша дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами банку"

Поточний рахунок пред'явника

На суму оплаченої гарантії

Списання наданої банком гарантії

9900

9020

На суму гарантії

Повернення (реалізація) застави

9501

9900

На оціночну суму застави за договором

Відшкодування суми оплаченої гарантії

2909 П "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку"

2809

На суму оплаченої (відшкодованої за рахунок реалізації застави) гарантії

Прийняття оплаченого векселя від пред'явника за актом прийому-передачі (Додаток М)

9910

9702 А "Цінні папери на зберіганні"

На суму номіналу

Передача погашеного векселя векселедателю

9702

9910

На суму номіналу

Банк самостійно розробляє і затверджує пошагову операційну модель та модель документообігу з авалювання векселів (Додатку Н).

Купівля та продаж векселів банківськими підрозділами здійснюються на підставі укладеного з продавцем чи покупцем договору про купівлю чи продаж векселів. Цим договором визначаються ціна купівлі чи продажу векселів, строк та порядок здійснення розрахунку, умови переходу права власності на векселі та строк і порядок передавання векселів, та інше [69, c.164].

Ціна купівлі (продажу) векселя встановлюється за домовленістю сторін у процентах до номінальної суми векселя.

З метою уникнення непорозумінь при пред'явленні банку векселів, за якими він не є зобов'язаною особою, та контролю банком відповідальності за векселем договір про купівлю (продаж) векселів має містити інформацію про вид передавального індосаменту на векселі (іменний, бланковий або на пред'явника) та особу, яка його вчинила [66, c.65].

Однією з законодавчих ініціатив у сфері обігу векселів в 2002 році було рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про заборону укладання угоди з векселями на організаційно оформлених ринках. На сьогодні векселями не можна торгувати ні на фондових біржах, ні на організаційно оформленому позабіржовому ринку. Тож фактично нині українські банки - поза межами конкуренції в питанні торгівлі векселями.

Купівля-продаж векселів у бухгалтерському обліку відображаються проведеннями, які наведені в табл.2.3.

Таблиця 2.3 Відображення у обліку операцій з купівлі-продажу векселів

Операція

Дебет

Кредит

Сума

Переказ банком коштів в оплату векселя

3541 А "Дебіторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку"

2600 Поточний рахунок продавця

На суму придбання векселя (номінальну суму

Переказ банком коштів в оплату послуг посередника

3541 А "Дебіторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку"

2600 Поточний рахунок посередника

Комісійна винагорода, біржовий збір та ін. .

Оприбуткування векселя в портфель банку

3114, 3214 "Портфель цінних паперів банку"

3541 А "Дебіторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку"

На суму придбання

Одержання векселя за актом прийому-передачі

9819 А "Різні цінності і документи"

9910

На суму номіналу

Похожие статьи




Облік операцій з використанням векселів - Діюча практика обліку операцій з векселями

Предыдущая | Следующая