Фінансовий моніторинг в банку


    8) Зарахування коштів (як сплата за матеріали) на поточний рахунок юридичної особи, період діяльності якої два місяця з дня реєстрації, у сумі 155 тис. грн. 19) Клієнт - юридична особа безготівковим шляхом перераховує внески в статутний фонд у загальному розмірі 500 тис. грн. на тимчасовий рахунок підприємства, учасником якого є такі операції 23) Базельский комітет та Вольфсберзька група - завдання та повноваження у сфері протидії легалізації злочинних доходів та фінансуванню тероризму. Основні Принципи Вольфсберзької групи 28) Дайте визначення PEPs (Politically exposed persons) - політичні видатні персони 8) Зарахування коштів (як сплата за матеріали) на поточний рахунок юридичної особи, період діяльності якої два місяця з дня реєстрації, у сумі 155 тис. грн.

Фінансовий моніторинг базельский комітет

Правильна відповідь: а) є операцією, що підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу з кодом 4010(Зарахування коштів на поточний рахунок юридичної особи, період діяльності якої не перевищує трьох місяців з дня реєстрації).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму."

19) Клієнт - юридична особа безготівковим шляхом перераховує внески в статутний фонд у загальному розмірі 500 тис. грн. на тимчасовий рахунок підприємства, учасником якого є такі операції:

Правильна відповідь: а) є операціями, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу з кодом 3000.

23) Базельский комітет та Вольфсберзька група - завдання та повноваження у сфері протидії легалізації злочинних доходів та фінансування тероризму. Основні принципи Вольфсберзької групи

Базельський комітет банківського нагляду -- міждержавна організація -- координатор діяльності органів нагляду і регулювання діяльності фінансово-кредитних установ. Створений наприкінці 1974 р. керуючими центральними банками восьми європейських країн (Бельгії, Великобританії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Німеччини, Швейцарії і Швеції), а також США, Канади та Японії. Основоположником ідеї організованого міждержавного банківського нагляду був директор Банку Англії Пітер Кук. Тому Базельський комітет неофіційно ще називають Комітетом Кука. У цьому комітеті окремі країни представлені центральними банками чи іншими органами, які відповідно до національного законодавства здійснюють нагляд за діяльністю фінансово-кредитних установ. Базель-ський комітет підзвітний Комітетові керуючих центральними банками, які щомісяця проводять засідання в Банку міжнародних розрахунків у м. Базелі (Швейцарія); звідси і його назва -- Базельський. Тут же на постійних засадах діє секретаріат Комітету. Базельський комітет забезпечує співпрацю країн світу з питань нагляду і регулювання діяльності банків, розробляє основні принципи, нормативи і директиви щодо здійснення банківського нагляду, поширює досвід окремих країн щодо найефективнішої практики банківського нагляду. Базельський комітет тісно пов'язаний із професійними організаціями банківського нагляду, зокрема з групою банківського нагляду країн Центральної і Східної Європи, до складу якої входить Україна. Секретаріат цієї групи знаходиться в Будапешті.

Група "Вольфсберг" - це об'єднання, що прагне розвивати фінансові стандарти сфери надання послуг та пов'язаний з цим принцип KYC "Знай свого клієнта" для боротьби з відмиванням грошей та протидії фінансування тероризму.

Ця група, названа так за назвою замку Вольфсберг у північно-східній частині Швейцарії, де вона була сформована в 2000 році, а також визначила чотири комплекси принципів для приватних банків [3].

До першого комплексу належать принципи боротьби з відмиванням грошей у приватному банківському секторі (у жовтні 2000 року була прийнята "Загальна директива (принципи)щодо протидії відмиванню доходів у приватному банківському секторі", яка переглянута в травні 2002 року). Ці принципи відображають точку зору групи на доцільні правила боротьби з відмиванням грошей при веденні справ з особливо багатими особами тавідділами приватних банківських операцій фінансових установ. Дані принципи стосуються ідентифікації особи клієнта, включаючи встановлення реальних власників всіх рахунків, а також ситуацій, що вимагають проведення додаткової належної перевірки, наприклад, у випадку незвичайних або сумнівних банківських операцій.

Одинадцять принципів включають:

    -прийом нового клієнта - загальні принципи; -прийом нового клієнта - ситуації, що вимагають належної перевірки в додатковому обсязі або особливої уваги; -відновлення інформації про клієнтів; -дії у випадку виявлення незвичайних або підозрілих операцій; -спостереження; -відповідальність за контроль; -звітність; -освіта, навчання й інформація; -вимоги до зберігання документації; -відхилення; -організація боротьби з відмиванням грошей.

Друга група принципів міститься в опублікованій групою "Вольфсберг" декларації "Про боротьбу з фінансуванням тероризму" (січень 2002 року). В ній описується роль, яку фінансові установи повинні відігравати в боротьбі з фінансуванням тероризму, маючи на увазі підвищення внеску фінансових установ у вирішення цієї міжнародної проблеми. В декларації підкреслюється, що фінансові установи повинні допомагати компетентним органам у боротьбі з фінансуванням тероризму за допомогою запобігання та виявлення подібних явищ, а також обміну інформацією про їх.

28. Дайте визначення PEPs (Politically exposed persons) - політичні видатні персони

Політичні видатні персони - термін, який описує людину, якій було доручено видні суспільні функції, або особу, яка тісно пов'язана з такою людиною.

У силу свого положення і впливу, який вони можуть мати, PEP як правило, представляють більш високий ризик для потенційної участі у хабарництві та корупції. Більшість фінансових установ оцінює таких клієнтів, як потенційно небезпечних. А також дотримуються та впроваджують посилення контролю облікових записів, які потрапляють в цю категорію.

Хоча не існує глобального визначення PEP, в більшості країн засновували свої визначення по визначенню FATF:

    - нинішній або колишній високопоставлений чиновник у виконавчій, законодавчій, адміністративній, військовій чи судовій владі іноземної держави (обраний чи ні); - високопоставлений чиновник з великих іноземних політичних партій - старший виконавчий іноземних державних комерційних підприємств, корпорації, бізнесу або інших осіб, утвореної шляхом або в інтересах будь-якого такого окремого; - близький члена сім'ї такої особи; (чоловік, батьки, брати, сестри, діти та батьки чоловіка); - будь-яка публічно відома людина (або насправді відомі відповідні фінансові установи), щоб бути близьким особистим або професійним партнером.

Використана література

    1. Фінансовий моніторинг в банку: навчальний посібник/ С. О. Дмитров [та ін.]. - Суми: ВТД "Університетська книга", 2008. - 336 с. - ISBN 978-966-680-406-1. 2. Сайт Державної служби фінансового моніторингу України [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://sdfm. gov. ua/search. php? q=%E4%EA%F4%EC%F3. - Назва з домашньої сторінки Інтернету. 3. Міжнародні стандарти з протидії відмиванню доходів та фінансуванню тероризму і розповсюдженню зброї масового знищення. Рекомендації FATF [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www. sdfm. gov. ua/content/file/Site_docs/2012/22.03.2012/1.pdf. - Назва з домашньої сторінки Інтернету. 4. Основні принципи ефективного банківського нагляду [Електронний ресурс] / Банківський нагляд. Офіційний сайт Національного банку України. - Режим доступу: http://bank. gov. ua/Bank_supervision/index. htm. - Назва з домашньої сторінки Інтернету. 5. Положення про здійснення банками фінансового моніторингу [Електронний ресурс]: Постанова Правління НБУ від 14.05.03 №189. - Режим доступу: http://zakon. nau. ua/doc/?uid=1030.360.6&;nobreak=1 - Назва з домашньої сторінки Інтернету. 6. Сайт Financial Action Task Force (FATF) [Електронний ресурс]: - Режим доступу: http://www. fatf-gafi. org/ - Назва з домашньої сторінки Інтернету.

Похожие статьи




Фінансовий моніторинг в банку

Предыдущая | Следующая