Порядок визначення кількісних показників бізнес-плану (на прикладі бізнес-плану Промінвестбанку на 2003 р.) - Банківський менеджмент

Основою складання бізнес-плану є прогнозний баланс банку, який містить такі основні планові показники банку на 2003 р.:

    * активи банку, в т. ч.: готівкові кошти, кошти в НБУ, кошти в інших банках, кредити, основні засоби і нематеріальні активи та інші активи; * пасиви банку, в т. ч. капітал, зобов'язання, із-них: кошти до запитання і строкові депозити юридичних осіб, вклади населення та інші зобов'язання.

Рішенням Правління банку № 1090 від 19.12.2002 р. було затверджено основні показники розвитку банку. На основі цих показників було розраховано прогнозний баланс банку та визначено основні кількісні орієнтири на 2003 р.

Виходячи з основних стратегічних планових завдань, затверджених Правлінням банку, було здійснено регіональний розподіл зобов'язань банку, кредитних операцій на небанківському ринку, залучених коштів фізичних осіб, доходів (без міжфілійних), доходів від банківських послуг (без міжфілійних), випуску міжнародних платіжних карток. Кожному регіону доведено показники, обов'язкові до виконання.

Алгоритми розподілу показників бізнес-плану важливі не тільки для їх розуміння, але можуть бути використані при складанні регіональних планів, планів розвитку відділень, включаючи безбалансові.

Розподіл запланованих зобов'язань банку В розрізі регіонів проведено за об'єктивним алгоритмом з урахуванням чотирьох факторів.

В основу розрахунку покладено такі основні критерії: рівень виконання плану зобов'язань за 2002 р.; частка зобов'язань регіону в зобов'язаннях відповідного регіону на кінець 2002 р.; темп росту цієї частки за 2002 р.; ступінь забезпечення кредитів власними ресурсами станом на 01.01.2003 р. (співвідношення фактичних обсягів кредитних ресурсів і кредитів). На основі цих чотирьох критеріїв розраховано середній інтегральний показник по кожному регіону та визначено три групи регіонів:

* група регіонів з інтегральним коефіцієнтом 1,0 (серед ній рівень);

Група регіонів з інтегральним коефіцієнтом нижче 1,0;

Група регіонів з інтегральним коефіцієнтом вище 1,0. Для групи регіонів із середнім рівнем та інтегральним коефіцієнтом 1,0 встановлено плановий темп росту ресурсів у розмірі затвердженого Правлінням банку планового темпу. Для групи регіонів нижче середнього інтегрального коефіцієнта встановлено плановий темп росту ресурсів вище затвердженого по банку. Для групи регіонів з інтегральним коефіцієнтом вище 1,0 заданий темп росту ресурсів дещо нижчий затвердженого по банку.

Згідно з цим плановий обсяг зобов'язань банку розподілено у розрізі регіонів. Розрахунок проведено множенням фактичних обсягів зобов'язань на 01.01.2003 р. по кожному регіону на плановий темп росту ресурсів. Такий підхід вперше за останні роки дав можливість автоматизувати процес планування, максимально забезпечивши його об'єктивність.

План залучення ресурсів орієнтований на зовнішні фактори, тобто не враховує кошти, залучені на внутрішньо-банківській біржі. За деяких незручностей для установ такий план орієнтує їх на залучення нових ресурсів, а не на перерозподіл вже наявних.

План збільшення коштів фізичних осіб Розраховано, виходячи з частки філій банку в регіоні і загального темпу росту коштів фізичних осіб. Планування проведено з урахуванням коштів, залучених на рахунки міжнародних пласти-кових карток. Тим самим стимулюється залучення коштів на картки і враховуються пропозиції філій банку.

При плануванні показника кредитування Враховано взаємозв'язок обсягів кредитування з обсягами кредитних ресурсів. Планування кредитного портфеля установ банку здійснено на основі двох основних факторів: планового приросту ресурсів і фактичного рівня забезпечення кредитів власними ресурсами станом на 01.01.2003 р. з урахуванням якості кредитного портфеля. На основі цих двох факторів визначено три групи регіонів:

Група регіонів, які станом на 01.01.2003 р. забезпечені власними ресурсами;

Група регіонів, які мають більші обсяги ресурсів;

Група регіонів, у яких обсяги ресурсів менші за обсяги кредитування.

Ті установи, які забезпечені власними ресурсами (перша група регіонів), отримали план приросту кредитів на рівні середньобанківського. Для групи регіонів, що мають більші обсяги ресурсів (друга група), плановий темп приросту кредитів випереджає середній рівень, у тих, що менші, - плановий темп приросту кредитів є меншим за середньо-банківський.

Згідно з цими плановими темпами здійснено розподіл планового обсягу кредитів банку у розрізі регіонів. Розрахунок проведено множенням фактичних обсягів заборгованості із кредитів на 01.01.2003 р. по кожному регіону на плановий темп збільшення обсягу кредитів.

Планування доходів (без міжфілійних) установ банку здійснено на основі плану доходів від надання послуг, очікуваних процентних та інших доходів. Основна питома вага в доходах банку припадає на процентні доходи (за 2002 р. - 62,2 відсотка). Тому при плануванні показника доходів враховано взаємозв'язок очікуваних процентних доходів із плановими обсягами кредитів і рівнем дохідності кредитних операцій.

Плановий розрахунок процентних доходів (без міжфілійних) Проведено з урахуванням двох факторів: Запланованого на 2003 р. темпу приросту кредитного портфеля і поточного рівня дохідності кредитних операцій, розрахованого діленням середньомісячного обсягу кредитного портфеля за рік по кожному регіону на фактичні процентні доходи відповідних установ банку на 01.01.2003 р. Для установ з середньобанківським рівнем дохідності та плановим темпом росту кредитів (інтегральний показник - 6,732) визначено середній темп росту процентних доходів, з вищим середнього - більший темп, з нижчим середнього - нижчий темп росту процентних доходів.

План доходів від надання банківських послуг сформовано на основі досягнутого за 2002 р. рівня покриття доходами від послуг інших небанківських операційних витрат, який в середньому по банку за 2002 р. становив 0,812. Для групи установ, у яких склався середньо-банківський рівень покриття, встановлено середній темп приросту доходів від послуг - 1,15 раза. Для групи установ, у яких склався рівень покриття, нижчий за середньо-банківський, заданий темп приросту доходів від послуг вищий за середній темп приросту по банку. Для групи установ, у яких склався рівень покриття вищий за середньобанківський, заданий темп приросту нижчий за середній по банку.

Відповідно до запланованих темпів приросту здійснено розподіл планової суми доходів від послуг між регіонами.

План випуску міжнародних пластикових карток Сформовано на основі кількості населення в регіонах (без урахування осіб, які не досягли працездатного віку) і фактичних обсягів випуску міжнародних пластикових карток за тими ж принципами, що й попередні розділи плану.

На основі регіональних планів розвитку формуються плани філій банку. Планування проводиться залежно від конкретних умов, що склалися в тому чи іншому місті або районі, та потенціалу філій. Як свідчить досвід, дана частина планування є вузьким місцем і потребує вдосконалення. Для формування обгрунтованого бізнес-плану для філій банку необхідно мати маркетингову оцінку ситуації, що склалась у відповідному місці. Статистика публікує дані щодо економічної ситуації в регіоні в цілому. Тому визначення показників плану для окремих філій повинно базуватися на оцінках центральних відділень, розташованих в обласних центрах, даних самих філій та оцінках служб аудиту. При цьому плани не повинні бути меншими, ніж по регіону в цілому.

Похожие статьи




Порядок визначення кількісних показників бізнес-плану (на прикладі бізнес-плану Промінвестбанку на 2003 р.) - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая