Емоційно-оцінні слова, словосполучення - Особливості авторського стилю редактора газет "Сумчанка плюс" та "Педагогічна трибуна" Ірини Панасенко

Емоційно-оцінне слово - лексична одиниця, яка включає в себе елемент оцінки: дощик, біленький і т. п. Слова з емоційним забарвленням можуть включати різноманітні відтінки: іронічний, несхвальний, презирливий, улюблений, урочисто-піднесений та ін. Це забарвлення, як правило, стійке, оскільки виникає в результаті того, що саме значення слова містить елемент оцінки: назва предмета чи явища, дії, ознаки ускладнюється оціночністю, ставленням мовця до званого явища (губошлепа, нехлюй, пустомеля). Оціночними можуть виявитися слова в переносному значенні (наприклад, про людину говорять: ведмідь, ворона, орел). Оцінність може досягатися за допомогою суфіксів: бабуся, сонечко, квіточка. Існують лексичні одиниці, за якими оцінність закріпилася за традицією: витія (оратор), віщати (говорити, проголошувати), кликати (звертатися) і т. д. Емоційно-оцінна лексика ділиться на два великих розряди: 1) слова з позитивною характеристикою, 2) слова з негативною характеристикою. Емоційно-оцінна лексика вживається в художній і розмовній мові у зв'язку зі створенням емоційності, в публіцистичному стилі - для вираження пристрасті.

В своїх текстах Ірина Панасенко також використовує емоційно-оцінні слова. Наведемо приклади.

"Старожили розповідають: він чи-то згорів у війну, чи його розтягли на дрова." (№ 1, 2007).

"Запрягає підстаркуватий гарой її майбутнього нарису конячину в благенькі санки і везе до Путивля: автобуси не ходять - сніговий заслін." (№ 1, 2007).

"Молоду еліту Сумщини привітали голова облдержадміністрації Юрій Чмирь, ..." (№ 5, 2010).

Зазначимо, що є на освітянській мапі Сумщини справжні "зоряні" місця: найбільшу кількість переможців підготували Сумська спеціалізована школа 1-3 ступенів № 10 (33 переможці), ..." (№ 5, 2010).

"Оля Кардаш, виростаючи у глибинці Сумщини - невеличкому селі Гринівка Недригайлівського району, - малює." (№ 12, 2010).

Похожие статьи




Емоційно-оцінні слова, словосполучення - Особливості авторського стилю редактора газет "Сумчанка плюс" та "Педагогічна трибуна" Ірини Панасенко

Предыдущая | Следующая