Засоби вираження авторського стилю у публіцистичних текстах, Мовна особистість - Особливості авторського стилю редактора газет "Сумчанка плюс" та "Педагогічна трибуна" Ірини Панасенко

Мовна особистість

Висока мовна культура особистості неможлива без відмінного володіння рідною мовою. Н. М. Карамзін казав: "Мова і словесність суть... головні способи народної освіти; багатство мови людини є багатство думок..." Перш ніж говорити про мовну особистість (особливо, якщо це особистість письменника, публіциста), необхідно звернутися до таких понять, як "мовне мислення" і "мовна свідомість". Якщо основною ознакою особистості є свідомість, то головною ознакою мовної особистості є наявність мовної свідомості.

"Мовну свідомість іноді визначають як знання, яке з допомогою різних знакових систем (у тому числі мови, також це знакову систему) може бути передано, щоб стати надбанням інших членів суспільства. Усвідомити - значить придбати потенційну можливість повідомити, передати своє знання іншому ". Уявлення ці скоріш побутові, ніж наукові, але вони допомагають перейти до наукового визначення поняття "мовна особистість".

"Мовна особистість починається по той бік повсякденного мови, коли в гру вступають інтелектуальні сили".

Ю. Н. Караулов, досліджуючи проблему мовної особистості, дійшов висновку, що вона складається з безлічі елементів і, формуючись, проходить три рівні (не вважаючи нульового). Ці рівні він представив у вигляді трирівневої моделі мовної особистості, де класифікував основні ознаки особистості (інтелект, навколишня дійсність, потреба в діяльності та спілкуванні тощо), а також дав докладні характеристики елементів, що становлять мовну особистість (одиниці відповідного рівня, відносини між ними та їх об'єднання). Крім трирівневої моделі, Ю. Н. Караулов схематично змалював структуру мовної особистості. Всі її елементи діляться на змінні (їх не можна зобразити на схемі, тому що вони постійно змінюються) і статичні. Статичні елементи на першому рівні - це різні дані про стан мови, якою говорить і пише мовна особистість; на другому рівні - характеристики мови суспільства, до якого мовна особистість належить, а також ідеологія цієї особистості та її ставлення до навколишнього світу, і, нарешті, на третьому рівні - всі відомості психологічного плану. Що стосується нульового рівня, то необхідність у його розгляді виникає тільки в тих випадках, коли потрібно опис ідіолекту мовної особистості (на нульовому рівні особистість отримує мовний досвід несвідомо).

Теоретичне обгрунтування проблем мовної особистості, образу автора та художньої мови, як способу мовної особистості розроблено і в дослідженнях М. М. Бахтіна і В. В. Виноградова.

В. В. Виноградов у своїх роботах писав про те, що, як не дивно, найбільшою трудністю для автора є об'єктивна передача дійсності, оскільки подолати суб'єктивність, опанувати стилем нелегко. У текстах, в їх структурі, в створюваних образах, а також в образі самого автора уособлюється його ставлення до літературної мови і способи його використання. Автор не втілює навколишню дійсність, а створює свій художній світ на її основі, тому написаний ним твір завжди виявляється різноманітніше і багатше, ніж його прототип - дійсність.

На думку М. М. Бахтіна, "автор - не герой у своєму житті, він лише бере в ній участь, вплітається в структуру свого тексту, стає в положення героя. Форми ціннісного сприйняття "інших" автор переносить на себе там, де він солідарний з ними. Якщо їхній світ для нього ціннісно авторитетний, то він починає представляти себе як "іншого". Саме на цьому етапі оповідач стає героєм свого тексту "(" інші "-термін М. М. Бахтіна, що позначає всіх людей по відношенню до автора).

Під час створення тексту у автора виробляється певний тон, пов'язаний з його мисленням.

Це мислення може бути емоційно-вольовим або інтонуючим. Інтонуюче мислення відповідає за проникнення ідеї автора в усі змістовні моменти його думок, а емоційно-вольове - за реалізацію думок та ідей в текстах.

Похожие статьи




Засоби вираження авторського стилю у публіцистичних текстах, Мовна особистість - Особливості авторського стилю редактора газет "Сумчанка плюс" та "Педагогічна трибуна" Ірини Панасенко

Предыдущая | Следующая