Стиль, основні поняття та класифікації - Особливості авторського стилю редактора газет "Сумчанка плюс" та "Педагогічна трибуна" Ірини Панасенко

Стилістика - досить молода наука і тому має ще досить розмиті межі. По-різному трактуються предмет і завдання стилістики, характер і обсяг, зміст її як мовознавчої дисципліни, взаємини з іншими філологічними науками. В мовознавстві одна з перших спроб виділення функціональних стилів на підставі мовних функцій належить A. M. Пєшковському, Р. А. Будагов виділяє мовні стилі, пов'язуючи їх зі сферою спілкування.

Мова як явище соціальне виконує різні функції, пов'язані з тією або іншою сферою людської діяльності. Варіанти, або різновиди літературної мови, які обумовлені різними сферами спілкування, називаються функціональними стилями мови. Ці різновиди, виникнувши на екстралінгвістичній основі, але будучи тісно пов'язаними зі змістом, цілями і завданнями висловлювання, стали відрізнятися один від одного також і внутрішньомовними ознаками: принципами відбору, поєднання і організації використовуваних мовних засобів. Для більшості сучасних мов можна виділити наступні функціональні стилі:

    - Розмовний (у якому домінує комунікативна функція); - Науковий (у якому домінує інформативна функція, що має когнітивний характер); - Офіційно-діловий (у якому домінує інформативна функція, обумовлена даною сферою комунікації); - Публіцистичний (в якому домінують інформативна і впливає функції); - Літературно-художній (в якому домінуюча емоційно-експресивна функція приймає вид поетичної функції).

Мовні стилі виділяються як певні системи в літературній мові, перш за все з метою повідомлення. Кожен мовний стиль має більш-менш точну мету, яка зумовлює його функціонування і його мовні особливості. Так, для газетно-публіцистичного стилю основною метою є інформація і вплив; мета ділового стилю - встановити умови, обмеження та форми подальшої співпраці двох і більше осіб; метою наукового стилю є доказ певних положень, гіпотез, аргументацій і т. д.

Системний характер використання мовних засобів у різних стилях мови приводить до того, що в певних сферах застосування мови нормалізується вибір слів і характер їх застосування. Утворюється переважне використання тих чи інших синтаксичних конструкцій, особливості вживання образних засобів мови, вживання різних способів зв'язку між частинами висловлювання, використання або ж, навпаки, ігнорування різних зображально-виражальних засобів мови, і т. д.

В якості підстав для класифікації функціональних стилів різними вченими пропонуються різні критерії:

    1) функції мови (А. М. Пєшковський, В. В. Виноградов, Д. Е. Розенталь); 2) структура мовного акту (Д. Н. Шмельов); 3) форма мови: усна і письмова (Р. А. Будагов); 4) структурно-лінгвістична специфіка мови (Л. В. Щерба, А. К. Панфілов); 5) комплекс критеріїв: особливості "мовного складу" мови, її форма, функції, жанри (Б. М. Головін); 6) сфери спілкування (М. Н. Кожина).

Похожие статьи




Стиль, основні поняття та класифікації - Особливості авторського стилю редактора газет "Сумчанка плюс" та "Педагогічна трибуна" Ірини Панасенко

Предыдущая | Следующая