Публіцистичний стиль, як основний стиль журналістських матеріалів - Особливості авторського стилю редактора газет "Сумчанка плюс" та "Педагогічна трибуна" Ірини Панасенко

Публіцистичний стиль посідає особливе місце в системі стилів літературної мови, оскільки в багатьох випадках він повинен переробляти тексти, створені в рамках інших стилів. Наукова і ділова мова орієнтовані на інтелектуальне відображення дійсності, художня мова - на її емоційне відображення. Публіцистика відіграє особливу роль - вона прагне задовольнити як інтелектуальні, так і естетичні потреби. Публіцистика - мова і думок, і почуттів. Важливість тем, освітлюваних засобами масової інформації вимагає грунтовних роздумів і відповідних засобів логічного викладу думки, а вираження авторського ставлення до подій неможливо без використання емоційних засобів мови.

Проте, необхідно відразу ж зазначити, що не всі тексти, які розміщуються в засобах масової інформації належить до публіцистичного стилю.

Всі властивості мови газети (ширше - газетно-публіцистичної мови) безпосередньо пов'язані з сутністю друку. Формування лексичної системи газетно-публіцистичного стилю обумовлено позамовними причинами. Однією з таких причин є прагнення практично будь-якого журналіста, що описує будь-які події, дати їм оцінку. Таке прагнення пояснюється підкресленням соціальної та комунікативної (вплив на певну аудиторію; очікування того, що буде проведений якийсь ефект) функціями газетного слова. Ще одна позамовних причина - специфіка адресата мови. Журналіст завжди звертається до аудиторії, невичерпної кількісно і якісно різнорідної. Саме тому характерно те, що лексика публіцистичного стилю, як правило, ясна, точна, коротка і виразна. Крім того, однією з основних задач журналіста є вживання саме тієї лексики, яка буде значуща, зрозуміла, цікава для його читачів.

Для публіцистичного стилю характерний відкритий характер лексичної системи. "Відкритість" публіцистичної мови полягає в прямому, безпосередньому вираженні авторського "я".

При подальшому розгляді лексичної системи цього стилю ми стикаємося з такими поняттями, як точність слововживання, стилістичне використання омонімів, антонімів, синонімів, архаїзмів і неологізмів, іншомовних слів у російській лексиці, діалектизмів, термінів, техніцизму і професіоналізмів, канцеляризмів і мовних штампів, слів з експресивним забарвленням, фразеологічних засобів мови і засобів, що підсилюють дієвість мови. Все це надзвичайно часто зустрічається в текстах, написаних в газетно-публіцистичному стилі, і є однією з його характеристик.

Взагалi в текстах періодичної преси присутня велика кількість різних лексичних засобів, що дозволяють наділяти журналістські матеріали емоційно-експресивного виразністю.

Похожие статьи




Публіцистичний стиль, як основний стиль журналістських матеріалів - Особливості авторського стилю редактора газет "Сумчанка плюс" та "Педагогічна трибуна" Ірини Панасенко

Предыдущая | Следующая