Типи інформаційного змісту замітки - Проблема жанрової адекватності інформаційної замітки в районній пресі

Існують різні критерії поділу замітки. Так, відомий дослідник О. Тертичний класифікує замітку за змістовими та жанровими ознаками. Керуючись завданням роботи, розглянемо детальніше типи інформаційного змісту замітки.

Фактологічна замітка. Факт у журналістиці - це опис певного явища, події, ситуації. Фактами також можуть називати і власне події, явища, процеси. Для журналіста факти - це перш за все достовірні відомості, що встановлюють реальність існування явищ у теперішньому чи минулому. У фактологічній замітці автор розповідає про реальні події, називає точні дані, наприклад, місце події, час, імена та прізвища її учасників, тому факти, викладені у фактологічній замітці, можна легко перевірити.

Превентивна замітка. Це повідомлення про події, які заплановані, та з великим ступенем вірогідності повинні відбутися в найближчому майбутньому [23]. Превентивну замітку можна вважати різновидом вірогіднісної, але вона має і специфічні риси, що дозволяють виділити її в окрему групу. Превентивну замітку не можна вважати такою, що викладає факти, оскільки факт - це завжди уже наявне, але зовсім не те, що лише буде існувати, навіть якщо ступінь вірогідності цього майбутнього існування дуже високий.

Вірогіднісна замітка. Включає припущення чи їх сукупність про сучасне, минуле чи майбутнє певних явищ. Припущення можуть спиратися на достовірну інформацію про предмет судження, а можуть бути позбавлені будь-яких підстав. Вірогіднісна замітка має три різновиди: Прогноз, гіпотезу, версію. Припущення, що належать до майбутнього, називають Прогнозами. Прогнози бувають різними за серйозністю, обгрунтованістю. У будь-якому випадку їхня реалізація залежить як від відомих автору фактів, так і від невідомих. Чим більше невідомих, тим важче передбачити майбутнє певного явища. Прогноз містить передбачення майбутнього, того, чого ще немає і, можливо, не буде. У замітці такого типу мова йде про вірогіднісні у майбутньому події, які стануться не обов'язково, оскільки залежать від багатьох факторів, врахувати які зараз повністю неможливо.

Гіпотезами Називають припущення, що стосуються минулого. Перевірити правдивість інформації, поданої у замітці-гіпотезі, неможливо. Лише у тому випадку, якщо колись з'явиться факт, який підтверджує цю гіпотезу, вона сама перетвориться на факт. Якщо існує багато припущень відносно одного предмета, то кожне з них називається Версією. На відміну від прогнозу, і гіпотеза, і версія у більшості випадків не повідомляють про якесь явище, а пояснюють його.

Нормативна замітка. Являє собою вимоги, адресовані суспільством певним соціальним групам та окремим особам. Суспільні норми багатоманітні. Вони можуть належати до різних типів, залежно від критеріїв класифікації (політичні, економічні, моральні, технічні, медичні тощо). Значущість норм для людини полягає не просто в тому, що вони обмежують її діяльність, здійснюючи регулятивну функцію, але і в тому, що виконуючи нормативні вимоги, людина має право чекати цього ж від інших людей. Тому споживача ЗМІ цікавлять відомості про дотримання норм, які виконує конкретний читач та інші люди; про те, як оцінюється суспільством дотримання (порушення) норм; про виникнення нових норм у суспільному житті. Про те, що текст містить нормативну інформацію, сигналізують так звані "модальні поняття": "можуть", "дозволялось", "заборона", "повинні", "не перевищувати", "покарання" тощо. У замітці такого типу найчастіше повідомляють або нагадують про певну суспільну норму та розповідають про покарання можливих порушників.

Оцінна замітка. Передбачає ставлення суб'єкта оцінки (журналіста чи будь-якої людини) до оцінюваного предмета чи явища. Це ставлення виникає в результаті порівняння предмета оцінки з певними критеріями, якими можуть бути потреби, інтереси, ідеали, норми, зразки, стандарти. Оцінними часто є повідомлення про всілякі явища інформативного плану (книги, фільми, п'єси), але й про будь-який інший предмет, подію, явище. Оцінка автора в такому тексті може бути негативною, позитивною або змішаною. Журналіст лише висловлює свою думку й не аналізує причину такої оцінки.

Програмна замітка. Дає уявлення про певну сукупність послідовних дій, у ході яких використовуються конкретні засоби для досягнення бажаного результату [23]. У замітці програмну інформацію, як правило, подано у вигляді певної поради чи рекомендації. Інколи програмну замітку ототожнюють із нормативною, оскільки програма, як і норма, показує, як потрібно діяти, щоб досягти мети. Проте норма, по-перше, є вимогою, яку завжди треба виконувати у певній ситуації. Вона має наказовий характер. По-друге, невиконання норми може викликати певні санкції. Програма ж лише показує один із варіантів дії, що веде до успіху й має винятково рекомендаційний характер. Програмна інформація має бути надрукована з інформаційним приводом.

Похожие статьи




Типи інформаційного змісту замітки - Проблема жанрової адекватності інформаційної замітки в районній пресі

Предыдущая | Следующая