Дещо з біографії - Внесок видатного редактора Михайла Погодіна у розвиток видавничої справи

Михайло Петрович Погодін - російський історик, колекціонер, журналіст, письменник, публіцист, письменник, видавець, професор Московського університету.

До десятирічного віку Погодін навчався вдома, і вже в цю ранню пору життя в ньому стала розвиватися пристрасть до навчання; знав він у той час одну лише російську грамоту і жадібно читав "Московские Ведомости", тодішні журнали: "Вісник Європи" і "Російський Вісник", перекладні романи.

З 1810 по 1814 рік Погодін виховувався у приятеля свого батька, А. Г.Решетнікова.

З 1814 по 1818 рік Погодін навчався в Московській губернській гімназії, з1818 по 1821 рік у Московському Університеті. У гімназії та в університеті Погодінще більше пристрастився до читання та став ретельно вивчати російську історію.

Після закінчення курсу в Університеті молодий кандидат Погодін був визначений викладачем географії в Московському благородному пансіоні і займав цю посаду до 1825 року, даючи приватні уроки в сімействі князя М. П.Трубецького і готуючись на магістра російської історії. У 1823 році він здав цей іспит, а в 1824 році надрукував магістерську дисертацію "Про походження Русі", присвятивши її Карамзіним і захистивши публічно в Москві, в січні 1825 р. Після захисту поїхав до Петербурга і особисто "представився" Карамзіним, і, за його власним висловом, "отримав як би його благословення".

Погодін був релігійним, але релігійність його була також на великорусько-московський лад, наближаючись до "древле благочестя" і полягаючи у відданості обрядового ритуалу, який не був натхненний широким і глибоким розумінням християнства. Настільки ж типово-великоруськими були уП огодіна і політичні переконання. Його не можна вважати ні консерватором, ні реакціонером, ні легітимістом, ні націоналістом - всі ці західноєвропейські політичні визначення до нього не підходять, він був прихильником російського політичного ладу в тому вигляді, як цей лад склався життям, історією і сповідував триєдині початку російської самобутності: православ'я, самодержавство і народність.

Тому він тяжів до єдинокровним і частиною єдиновірним нам слов'янським племенам і вивчав їхню мову, побут і історію, але П. не був слов'янофілом: його розум був розум практичний, чисто великоруський, чужий теоретичних побудов, чим, навпаки, особливо відрізнялися слов'янофіли. - Більшевсього і всього плідніше Погодін займався російською історією, якій присвятив всю багаторічну свою вчений діяльність; але в російській історії, як і в житті, він не був теоретичним мислителем.

Руську народність П. знав і любив, як плоть від плоті своєї, кість від кісток своїх. Він бачив у ній залишки старовини і захоплювався цими залишками: він жив минулим рідної країни, інстинктивно прагнучи до цього минулого: ось де слід шукати ключ до його поклоніння перед російською історією, яка для нього була світом чудес і виняткових особливостей.

Похожие статьи




Дещо з біографії - Внесок видатного редактора Михайла Погодіна у розвиток видавничої справи

Предыдущая | Следующая