Виникнення і розвиток української видавничо-книготорговельної бібліографії у другій половині XVII - XVIII ст. - Видавничо-книготорговельна бібліографія

Розвиток книжкової торгівлі та книготорговельної бібліографії завжди залежав від стану видавничої справи. А книгодрукарська і видавнича справа на Україні виникли з початком діяльності українського першодрукаря Івана Федорова, який у 1574р. видав у Львові першу друковану книгу "Апостол". У XVII ст.. виникають друкарні у Львові, Дермані, Сірятині, Крилосі. З 1615 року починає свою роботу знаменита друкарня Ктєво - Печерської Лаври. У другій половині XVII - XVIII ст. засновують друкарні у Новгород - Сіверському, Чернігові, Кременчуці, Миколаєві, По чаєві та інших містах. Вони видають книги переважно релігійного змісту, а іноді й світські, які набувають дедалі більшого значення.

На початку XVII ст.. Київ став найбільшим центром освіти Східної Європи. Виняткової популярності набула Києво-Могилянська колегія - вищий навчальний заклад, заснований 1632р. Петром Могилою

Книги видані в Україні, розповсюджуються в Росії та інших слов'янських землях. Поширюється книгообмін між сусідніми країнами та Україною.

Київські міщани разом з лаврськими друкарями в 1672р. організовують у Москві книжкові крамницю, де велась торгівля київськими та львівськими виданнями, обліковувалися книги, які призначалися для продажу. У липні 1672р. тут складено список нерозпроданих книг, до якого ввійшло понад 20 назв загальною кількістю біля 300 примірників. Це були церковно - слов'янські і польські букварі, богослужбова література, твори І. Галятовського, Л. Барановича українською та польською мовами. Опис книг у списку був доволі примітивним. Іноді пропускалися відомості про авторів, місця та роки видання.

Цей список вважають першим на Україні бібліографічним посібником книготорговельного призначення.

Активний розвиток книготорговельної бібліографії в Україні припадає на XVIII ст. відбуваються помітні зміни у розвитку бібліограіфії, яка починає все більше обслуговувати потреби науки, книжкової торгівлі тощо.

У посібниках російської книготорговельної та інших бібліографій помітні спроби реєстрації українських книг, що також зіграло помітну роль у розповсюдженні книги на Україні.

Функціонуванню книжкової торгівлі в Україні у XVIII ст. сприяли книготорговельні каталоги, що виходили в Росії. "Реєстри..." Академія наук, видані у 1779, 1782, 1783рр., поширювалися серед книгарів українських міст : Києва, Глухова, Полтави, Ніжина та ін. Уже в 60- ті роки київські та ніжинські книгарі користувалися книготорговельними "Реєстрами..." Академії наук і "Росписями..." Московського університету. Київські книгарі Іван Лапкевич та Іван Григорович торгували різними виданнями академії, роблячи на них замовлення.

За 1767- 1769 рр. до київських та ніжинських крамниць із Петербурга надійшло книг на 113 крб. 75 коп., а календарів на суму 45 крб., також окремі "Росписи..."

В Україні були відомі книготорговельні каталоги московських і петербурстких книгарів, інформація про нові книги, що публікувалися в тогочасних газетах та журналах або на обкладинках книг.

Книготорговельні бібліографічні посібники в Україні виходили у формі "ценников" і "такс". Деякі з них ми тут назвемо.

Відома " Такса книг в святыя обители Почаевской обретающихся". Вона була надрукована у 1760р. на поздовжньому аркуші паперу форматом 42, 5 на 34, 9 см у три колонки. В кожній колонці праворуч відокремлені вертикальними лініями дві смуги, призначені для зазначення цін. Першу та другу колонки набрано церковнослов'янськими шрифтами чотирьох розмірів. Третю Колонку набрано латино - польським шрифтом таких самих розмірів. Цифри в датах та цінах виключно арабські. Все видання надруковане чорною фарбою, папір з філіграннями. Кириличні видання перераховуються у двох колонках з розподілом на чотири групи залежно від формату. Третю колонку присвячено цінам на латинсько - польські видання, які розподілено за форматом на три групи. У "таксі" наведено 46 почаївських видань, з них 29 церковнослов'янських, 17 латинською і польською мовами. У межах форматів видання розташовані за алфавітом назв. Ціни, крім двох видань, названі у польських злотих і грошах.

У 1761 р. з'явилася "такса" Львівського ставропігійського братства польською мовою. Вона теж мала вигляд розгорнутого аркуша і реєструвала різноманітні 40 видань: літургічні, релігійно - моралістичного і повчального змісту, підручники, навчальні посібники, вірші, панегірики та ін.

Неодноразово видавала і розсилала реєстри надрукованих книг друкарня Києво - Печерської лаври. У них подавалися відомості про ціни, що засвідчує книготорговельне призначення реєстрів. Вони розсилалися по всіх приходах України з вимогою вивішувати їх при входах до церков, що мало сприяти поширенню видань.

Всупереч забороненому указу Синоду від 1721р. поряд з духовною літературою друкарня іноді випускала світські книги. Вона вела торгівлю своїми виданнями, мала власну книгарню на Подолі в Києві ще у 1733р., поширювала свої книги не тільки в Україні, а й у Росії та інших країнах.

Відомий один книготорговельний реєстр друкарні Києво - Печерської лаври з 1774 р., хоча дослідники вважають, що їх було більше. Це "Табель цен книгам печатным в Типографии Києво - Печерськой Лавры", який описує 39 книг. Вони розміщені за форматом, а в межах форматів за змістом і значенням, якого їм надавалось у церковно - релігійному вжитку. Ціни на видання визначалися залежно від оформлення книги ( оправи, прикраси).

У XVIII ст. в Україні з'явилися звітно - видавничі посібники, що їх вимагав для здійснення цензурного контролю. Синодальний ревізор Сурмін у 1724 р. склав список книг Чернігівської друкарні та бібліотеки саме для такого контролю. У відповідь на запит Синоду від 1766 р. Києво - Печерська лавра надіслала до московської контори список видань своєї друкарні з вказівками, коли і за чиїм дозволом їх було надруковано. У 1783 р. Синод поставив перед друкарнею Києво - Печерської лаври вимогу щорічно подавати йому відомості про випущені книги, оскільки друкарня порушувала встановлені для України видавничі правила, що викликало невдоволення імперської Москви.

Похожие статьи




Виникнення і розвиток української видавничо-книготорговельної бібліографії у другій половині XVII - XVIII ст. - Видавничо-книготорговельна бібліографія

Предыдущая | Следующая