ВСТУП - Розвиток бібліотечної справи за часів Петра І

Державні реформи у сфері політики, економіки, культури та освіти, проведені в Росії в першій чверті 18 століття імператором Петром I, мали величезне значення і для розвитку бібліотек.

Лейтмотив діяльності Петра І - всюди особистий початок: кожне починання було "Петра творіння", все пропускалося через особисте ставлення і відповідність національним інтересам Росії. Від збирання книг, невгамовної тяги до освіти, постійного навчання, побаченого за кордоном нитка тяглася до шкільних реформ, відкриттю друкарень, перекладацької та редакторської діяльності, турботі про навчання і далі до створення першої національної бібліотеки, першого музею і національної Академії наук. Якщо зібрати окремі факти, що характеризують відношення Петра I до книги і бібліотеки, то можна виділити такі:

    -1684 р. Побачивши патріаршу бібліотеку у великому безладді, Петро I "розгнівався на патріарха і вийшов від нього, не сказавши йому ні слова". Потім наказав бібліотеку привести в порядок, зробити їй опис і передати на зберігання Н. Зотову за царської печаткою. -1691 і 1720 рр.. Два великих Євангелія в срібних і позолочених оправах Петро I подарував бібліотеці Києво-Печерської лаври. -1696 р. Наказав "всі книги збирати і тримати в Посольському наказі і записати для відома в книгу". -1711р. При відвідуванні Кенігсберга Петро I був захоплений Кенігсберзьким літописом і повелів виготовити з нього копію для своєї бібліотеки. (І оригінал, і копія в стилі XVIII ст. Зберігаються в рукописному відділі БАН). -1720 р. Петро I наказав губернаторам, віце-губернаторам і воєводам переглянути і зняти копії з усіх, що були в монастирях і соборах оригінальних "курйозних" (рідкісних в історичному сенсі) грамот, листів та історичних рукописних і друкованих книг і ті переписані книги прислати в Сенат. -1720 р. Збираючи матеріали для історії Російської держави, Петро I хотів познайомитися з найдавнішою зі збережених російських книг і наказав: "книгу Євангеліє, писане на пергаменті, якій 560 років, відправити у Пітер-Бурх". З великою обережністю книгу запакували і на санях привезли з Москви до столиці. Це було "Остромирове Євангеліє" 1057 р. (З 1806 р. воно зберігається в Імператорської публічної - нині Російській національній бібліотеці.) -1722 р. Петро I видав указ про пересилання в Москву в Синодскій конторі стародавніх церковних і цивільних літописів і хромографів з усіх єпархій та монастирів; причому обіцялося, що по знятті копій оригінали будуть відіслані назад. -1723-1724 рр.. Складання по велінню Петра I каталогів московських основних книгосховищ, з яких в 1723 р. видані каталоги давніх грецьких і слов'янських рукописних книг синодальної і друкарської бібліотек з присвятою видання Петру I. -1724 р. Відкриття "Публічної Всенародної бібліотеки" В. А. Кіпріанова. Петро I поставив умови: користування бібліотекою безкоштовне і щоб у ній був "Алфабет з нумерами для швидкого пошуку" книг.

Похожие статьи




ВСТУП - Розвиток бібліотечної справи за часів Петра І

Предыдущая | Следующая