Державні стандарти в діяльності сучасних українських видавництв, Типові порушення видавничих стандартів - Роль державних стандартів в організації видавничої справи

Типові порушення видавничих стандартів

У 2011 році Державний комітет телебачення і радіомовлення доручив Книжковій палаті України ім. І. Федорова організувати та провести для керівників видавництв навчальні семінари, на яких надавалися консультації щодо оформлення вихідних відомостей у виданнях, а також інформацію про чинні українські стандарти й інші правові та нормативні документи з видавничої справи. Чим це викликано?

Як вказувалося вище, більшість видавців порушують чинні стандарти. За аналізом обов'язкових примірників видань, фахівці Книжкової палати України зробили перелік типових помилок, яких припускаються видавці.

    1. Видавці-фізичні особи часто у вихідних даних наводять незареєстровані назви. Як приклад, фахівці наводять ТОВ "Гамазин" , що наводить у виданнях незареєстровану назву "Зелений пес тм"; ПП Будна Г. Б. - "Яблуко". 2. Відсутність у виданнях класифікаційних індексів УДК (універсальна десяткова класифікація, яка застосовується для систематизації творів різних видів), ББК (бібліотечно-бібліографічна класифікація). 3. Такі помилки у проставлянні знаку охорони авторського права (копірайту):

- взагалі його відсутність;

- наведення у колі інших літер (®, @ та ін.);

- відсутність дати початку охорони авторського права;

- неподання копірайту оригінального видання у передруках;

- відсутність наведення копірайту першого видання в повторних виданнях.

4. Також видавці допускають багато помилок у надвипускних і випускних даних, які розміщують на останній сторінці видання:

- неправильно визначають вид видання за цільовим призначенням, або взагалі його не подають; часто плутають "наукове", "довідкове", "навчальне видання";

- не в повному обсязі подають випускні дані, а саме: формат паперу та частку аркуша, обсяг видання в умовних друкованих аркушах, тираж, номер замовлення виготовлювача видавничої продукції, найменування та місцезнаходження видавця й виготовлювача видавничої продукції та відомості про внесення їх до Державного реєстру суб'єктів видавничої справи.

Як зазначає Книжкова палата, 2010 року до них надійшло 1558 друкованих одиниць у Формі звітності 1-В (книги) без зазначення тиражу. Такі порушення допускають ТОВ "Видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", ТОВ "Академвидав", ТОВ "Видавнича група "Основа", ТОВ ЛА "Піраміда", ТОВ "Видавництво "Медицина", ПП "Наука і техніка", ТОВ "Свічадо" та інші.

Серед тих, хто оформлює вихідні відомості книг майже без помилок, Книжкова палата називає державні видавництва "Веселка", "Вища школа", "Етнос", "Здоров'я", "Карпати", "Світ", "Січ", "Техніка", "Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана", а також ВД "Академперіодика", ТОВ "АСМІ", ТОВ "Видавництво "Генеза", ТОВ "Видавництво "Грамота", ТОВ "Видавництво "Знання України", НУ "Львівська політехніка", ДП "Освіта", ТОВ "Видавництво "Шкільний світ" та інші.

Отже, навіть популярні та, на перший погляд, ідеальні видавництва мають свої вади через елементарне недотримання стандартів, що є недопустимим у такому виді діяльності, як книгодрукування.

Отож, потрібно проаналізувати, з якими стандартами варто розпрощатися, що нового запровадити та як викорінити самодіяльність видавців.

Похожие статьи




Державні стандарти в діяльності сучасних українських видавництв, Типові порушення видавничих стандартів - Роль державних стандартів в організації видавничої справи

Предыдущая | Следующая