Особиста бібліотека Петра І - Розвиток бібліотечної справи за часів Петра І

До числа найбільших книжкових зібрань цього часу належала особиста бібліотека Петра I. Як відомо, Петро І все життя виявляв величезний інтерес до книг. Перебуваючи в Росії або подорожуючи за кордоном, він завжди прагнув здобувати потрібну йому літературу, причому, економний в інших витратах цар ніколи не шкодував грошей на покупку книг. Ще в часи першої поїздки Петра І за кордон у складі "Великого посольства" за його вказівкою там купувалися книги з математики, анатомії і т. д. Збереглися відомості про закупівлю за кордоном книг в 1715-1717 рр.. Так, наприклад, 21 березня 1716 за куплені "у інженерів" книги 28 назв було заплачено 928 гульденів, 23 січня 1717 за книги 10 назв - 76 гульденів, 12 січня того ж року за книги 4 назв - 49 гульденів, і т. д. Деякі з придбаних книжок надходили в державну бібліотеку, інші залишалися в особистій бібліотеці Петра.

Покупка була не єдиним джерелом поповнення бібліотеки Петра, він отримував також багато книг в дар від іноземців і росіян. Відомо, що під час огляду Петром Королівської бібліотеки в Парижі йому були піднесені 12 переплетених в дорогий палітурка книг з гравірованими зображеннями королівських садів і будов у Версалі і походів Людовика XIV. У 1717 р. голова і перший суддя міста Кале підніс Петру чудове видання творів Юлія Цезаря. Серед російських людей, які підносили Петру І книги, ми зустрічаємо найближчих сподвижників Петра, діячів культури, представників духовенства і т. д. У Бібліотеці Академії наук збереглися книги з позначками, що вказують на те, що ці книги були піднесені Петру Д. М. Голіциним, Ф. П. Полікарповим, І. С.Мазепа та ін..

Слід мати на увазі, що значне число книг Петро І отримав у спадок від членів царської сім'ї: свого батька, старшого брата Федора, царівни Софії та ін Так, наприклад, від царя Федора до Петра І перейшла книга "Urbis Romae topographia" (Рим, 1544 ). Після смерті сестри Петра І, Наталії Олексіївни, більша частина її бібліотеки, увійшла до складу бібліотеки царя.

Багато книги Петро отримував безпосередньо з друкарні, іноді у великому числі примірників. Про привіз в Петербург потрібних Петру видань говорять написи на деяких з його книг. Наприклад, на книзі "Граматика" Смотрицького (М., 1648) є напис "надіслана з Москви в Петербурх 1716 лютого у 3 день".

Поступово створювалася хороша бібліотека дуже широкого профілю, що відображала різноманітність інтересів Петра І. Коли в 1714 р. в Росії виникла перша державна бібліотека публічного користування (згодом Бібліотека Академії наук), до неї увійшла і частина книг із зібрання царя, проте велику частину своїх книг Петро залишив при собі, і вони не були перевезені разом з бібліотекою в Кікіни палати. Книжкове зібрання Петра і після утворення державної бібліотеки продовжувало поповнюватися новими надходженнями. Лише після смерті царя всі ці книги були передані в державну бібліотеку.

Що ж являла собою бібліотека Петра за своїм складом? Зроблені підрахунки показують, що бібліотека Петра включала: книг-1621, карт, креслень та ілюстрацій-1351.

Зібрання книг в основному світського змісту. Релігійна література становила трохи більше 34% всіх книг. Якщо ж врахувати, що в загальне число входять і 233 книги, прийняті "з дому государині царівни Наталії Олексіївни", де явно переважала релігійна література ( 154 книги) і які можна відносити до петровських книг лише умовно, то відсоток релігійної літератури в бібліотеці Петра І буде-303 книги з 1388, або 21,8%. В світській частині бібліотеки царя природнича література явно переважала над гуманітарної: по числу книг значно більш ніж в два рази. Особливою увагою Петра користувалися книги з морської справи, кораблебудування, військових науках і техніці. Ця література становила четверту частину всіх книг Петра (406 книг). З технічної літератури (крім кораблебудування) Петра І найбільше привертали книги з будівництва каналів, влаштуванню шлюзів, опис різноманітних механізмів для підйому води (особливо при влаштуванні фонтанів): вітряні, водяні млини, механізми з кінської тягою, опис пожежних труб. Деякі з таких книг: праця Буйе "Трактат про способи робити річки судноплавними" (Париж, 1693; Амстердам, 1696)де Страда "Вправні зображення всіляких млинів вітряних, водяних, з кінською тягою і ручних" ( Франкфурт-на-Майні, 1617), Ван дер Гейден "Описи знову винайдених і запатентованих пожежних труб" (Амстердам, 1690). Досить велике число книг в бібліотеці Петра було з фізико-математичних наук. Тут необхідно насамперед відзначити книгу Ньютона "Математичні початки натуральної філософії" (Амстердам, 1714), в якій розглядаються питання математики, астрономії, фізики. У книжковому зборах Петра знаходилися також праці С. Маролуа з геометрії, Н. Малез " Елементи геометрії герцога Бургундського"??, Ж.-Ф. Нісерона "Чудеса оптики", А.-М. Малле ( 4 томи) "Практична геометрія", "Арифметика" В. Бартьенса, таблиці тригономет-ричних функцій, "Книга зручного лічення...", книга Г. Г. Скорнякова - Писарєва "Наука статична, чи механіка".

Мови, на яких були написані книги з бібліотеки Петра І:

Кількість %

Російські та слов'янські...847......................52,3

Французькі...................151.......................9,3

Німецькі......................144.......................8,9

Голландські..................102......................6,3

Латинські.....................69........................4,3

Італійські.....................26........................1,0

Грецькі.........................12........................0,7

Англійські.....................15........................0,9

Польські......................45.........................0,3

Шведські.....................4...........................0,2

Фінські........................1..........................0,05

Армянські.....................1..........................0,05

Багатомовні..................8...........................0,5

Двомовні.....................35.........................2,2

Без зазначення мови.......201........................12,4

Всього........................1621.......................100%

Похожие статьи




Особиста бібліотека Петра І - Розвиток бібліотечної справи за часів Петра І

Предыдущая | Следующая