МОЖЛИВОСТІ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ РОБОТИ ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧИХ ЗАКЛАДІВ НА ПРИКЛАДІ САНАТОРІЮ "АВАНГАРД", Кризові ситуації та причини їх виникнення в санаторії "Авангард" - Оптимізація оздоровчо-лікувальних ресурсів України

Кризові ситуації та причини їх виникнення в санаторії "Авангард"

Дослідити основні причини виникнення кризових ситуацій в санаторії "Авангард" протягом останніх 2013-2015років можна за допомогою з'ясування сутності даного явища. Так, криза в широкому розумінні, так само потрібна системі, що розвивається, як і стабільний стан. Кризу треба розглядати як переломний момент у розвитку системи, що дає простір новому витку економічних змін.

На нашу думку, криза, змінює тенденції життєдіяльності системи, тобто порушує її стійкість, радикальним чином її оновлює. Тому очисна сила кризи потрібна системі не менше, ніж спокійне безтурботне життя. Це дві сторони однієї медалі, одне не може існувати без іншого, це свого роду закон єдності та боротьби двох протилежностей. Без боротьби - немає розвитку.

Таким чином, виникає циклічна тенденція розвитку, що відбиває періодичне настання криз. Кризи не обов'язково є руйнівними, вони можуть протікати з визначеним ступенем гостроти, але їхнє настання викликається не тільки суб'єктивними, але й об'єктивними причинами, самою природою соціально-економічної системи.

Криза - це крайнє загострення протиріч у соціально-економічній системі санаторію "Авангард", що загрожує її життєстійкості в навколишнім середовищі в 2013-2015роках.

Причини криз, що виниклив санаторії "Авангард" поділяються на об'єктивні, пов'язані з циклічними потребами модернізації і реструктуризації підприємств, а також з несприятливими впливами зовнішнього середовища організацій, і суб'єктивних (рис. 3.1), що відбивають помилки і волюнтаризм в управлінні. Причини криз можуть носити також природний характер, що відбивають явища клімату, землетрусу, повені й інші катаклізми природної властивості. А можуть носити і техногенний відбиток, пов'язаний з діяльністю людини.

Причини кризи санаторію "Авангард" можуть бути зовнішніми і внутрішніми. Перші пов'язані з тенденціями і стратегією макроекономічного розвитку чи розвитку світової економіки, конкуренцією, політичною ситуацією в країні. Другі - з ризикованою стратегією маркетингу, внутрішніми конфліктами, недоліками в організації виробництва, недосконалістю управління, інноваційною й інвестиційною політикою.

Якщо кризу розуміти саме таким чином, то можна констатувати ту обставину, що небезпека кризи існує завжди і її необхідно передбачати і прогнозувати.

В санаторії "Авангард" у 2013-2015 роках існували загальні і локальні кризи. Загальна криза охоплює всю соціально-економічну систему, тобто ціле підприємство. Локальна криза охоплює тільки частину підприємства, тобто деякі його підрозділи. До локальних криз належать: криза збуту; криза діяльності; фінансова криза; криза менеджменту; криза організаційної структури підприємства; криза платоспроможності.

Причини криз санаторію "Авангард" у 2013-2015 роках

У розумінні кризи санаторію "Авангард" велике значення мають не тільки її причини, але й різноманітні наслідки: можливе відновлення організації чи її руйнування, оздоровлення чи виникнення нової кризи. Вихід із кризи не завжди пов'язаний з позитивними наслідками. Існує можливість і консервації кризових ситуацій на досить тривалий час. Це може пояснюватися політичними причинами. Взагалі наслідки кризи найтіснішим чином пов'язані з двома факторами: його причинами і можливістю управління процесами кризового розвитку.

Наслідки кризи можуть привести до різких змін чи м'якого тривалого і послідовного виходу. І після кризові зміни в розвитку організації бувають довгостроковими і короткостроковими, якісними і кількісними, оборотними і необоротними. Причому вони можуть носити як позитивний, так і негативний характер як для самої організації чи підприємства, так і для навколишнього середовища. Тому керівництву необхідно вкрай відповідально підходити до прийняття рішень антикризового характеру.

Різні наслідки кризи визначаються не тільки її характером, але й антикризовим управлінням, що може чи пом'якшувати кризу, чи загострювати її. Можливості управління в цьому відношенні залежать від мети, професіоналізму, мистецтва управління, характеру мотивації, розуміння причин і наслідків, відповідальності.

Можливі наслідки кризи:

Оновлення організації

Руйнування організації

Оздоровлення організаці

Виникнення нової кризи

Загастрення кризи

Послаблення кризи

Різкі зміни

М'який вихід

Перебудова організації

Збереження організації

Довгострокові зміни

Короткострокові зміни

Якісні зміни

Кількісні зміни

Необоротні зміни

Оборотні зміни

Негативні наслідки

Санаторію "Авангард"

Позитивні наслідки

Отже, дослідивши напрямки виникнення кризових ситуацій, необхідно наголосити на те, що на мою думку найчастішою проблемою кризових ситуацій - це внутрішній менеджмент підприємства - санаторію "Авангард", тобто сама структура персоналу. Всі внутрішні непорозуміння, які виникають між колегами підприємства санаторію "Авангард"негативно впливають на його зовнішнє середовище: його економіку, діяльність зі клієнтами санаторію "Авангард", а також - з постачальниками.

Похожие статьи




МОЖЛИВОСТІ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ РОБОТИ ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧИХ ЗАКЛАДІВ НА ПРИКЛАДІ САНАТОРІЮ "АВАНГАРД", Кризові ситуації та причини їх виникнення в санаторії "Авангард" - Оптимізація оздоровчо-лікувальних ресурсів України

Предыдущая | Следующая