Інквізиція у Франції - Релігійний фактор у міжнародних відносинах епохи Середньовіччя

У Франції завдяки перемозі в альбигойских війнах інквізиція мала більш тверді позиції. І все ж, коли там з'явився папський інквізитор - Гільйом Орно, підтримуваний папою Григорієм IX, його жорстокість так розлютила людей, що він і його помічники були вбиті, як Конрад в Німеччині. Однак папи були повні рішучості встановити інквізицію у Франції, і почалася тривала боротьба між татами і французькими королями за верховенство в цій країні.

Вона досягла найвищої точки за короля Філіпа IV Красивого, який зайняв трон в 1285 р. Він прагнув обмежити владу і вплив церкви у своєму королівстві. Король заявив про своє бажання провести реформу церковного законодавства, і в результаті в Рим було відправлено послання із заявою про те, що тато позбавлений права втручатися у світські справи держави. Після смерті Папи Боніфація VIII, Філіпп став наймогутнішою людиною в Європі. Більш того, новий папа, Климент V, переніс резиденцію з Риму в Авіньйон, який хоч і був папським володінням, але перебував у Франції, підконтролем короля. Цей період (близько 60 років) прозвали "Авіньйонський полон пап". Так король Філіп встановив влада французьких королів над папами і зробив інквізицію слухняним знаряддям для досягнення своїх цілей. Найяскравішою ілюстрацією до цього служить відома справатамплієрів, коли "кишеньковий тато" французького короля підтвердив всі потрібні йому рішення інквізиційного трибуналу для знищення ордену тамплієрів і присвоєння французької короною всіх орденських багатств.

У 1334 р. Пилип VI підтвердив привілеї інквізиції, за умови, що вона буде виконувати волю французької корони. Жорстокі переслідування єретиків і запідозрених у єресі тривали. При Франциску I сталася кривава розправа з вальденсами, але й до цього були страти єретиків. У 1534-1535 рр. в Парижі було спалено 24 людини, а багатьох інших чекала не краща доля. Сам Франциск I при тому не був моралістом. Його жорстокості диктувалися політичними міркуваннями, в інших випадках переслідування інакомислячих були не такими частими. Його гоніння на вальденсів отримали особливо неприємну популярність.

Всі ці гоніння та вбивства у Франції огидні й злочинні, але вчинені вони були не інквізицією. "Вогненна палата" (особливий суд при Генріху II) була заснована державою. З часів боротьби Філіпа Красивого з папством Священна палата інквізиції вже не мала міцних позицій у Франції.

Похожие статьи




Інквізиція у Франції - Релігійний фактор у міжнародних відносинах епохи Середньовіччя

Предыдущая | Следующая