Аналіз результатів експериментального дослідження - Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи

На завершальному етапі дослідження ми запропонували кожній дитині завдання, аналогічні констатуючому етапу експерименту. Після цього було засвідчено якісні зміни в експериментальній групі за цілою низкою показників. Проаналізуємо більш детально одержані дані відповідно до пропонованих завдань.

З метою виявлення змін рівня пізнавального інтересу внаслідок використання ігрової технології з дітьми старшого дошкільного віку було проведене повторне дослідження з допомогою інтерв'ю (див. додаток )

Результати подано у таблиці 2.9. та діаграмі 2.3.

Таблиця 2.9 Контрольне оцінювання

Кількість опитаних дітей

Чи подобається заняття з рідного краю

Що подобається

Не подобається

17

Так

Ні

    1. Розвязувати цікаві задачі 2. Екскурсії 3. Працювати в групах 4. Ігри 5. Досліди

1. Багато розповідати

2.Давати пояснення до проведених дослідів

15

2

(88%)

(12%)

Діаграма 2.3 Контрольне оцінювання

Аналізуючи побудований графік, ми бачимо, що пізнавальний інтерес до вивчення предметів значно зріс (на 29 %). Отже, гіпотеза використання засобів довкілля та різноманітних ігрових прийомів сприяє формуванню і розвитку пізнавального інтересу дітей старшого дошкільного віку.

Взявши до уваги результати дослідження та спостереження, ми бачимо, що дітям дуже подобаються ігрові технології. Вони викликають у них найбільше позитивних емоцій, високий рівень активності, а, відповідно до цього виникає загальний інтерес до процесу навчання.

Варто зазначити, робота над формуванням пізнавального інтересу старших дошкільників потребує комплексного підходу. Тобто необхідно не тільки використовувати в повній мірі засоби довкілля, а й обов'язково поєднувати їх з різними методами, принципами і методичними прийомами, які забезпечать успішність формування інтересу в навчально-виховному процесі.

На завершальному етапі дослідження нашим завданням було визначити чи відбулися зміни у відсотковому розподілі дітей за рівнями сформованості пізнавальних інтересів у експериментальних та контрольних групах.

Результати зазначені у таблиці 2.10. та діаграмах 2.4, 2.5

Таблиця 2.10. Рівні розвитку пізнавальних інтересів

Групи

Рівні розвитку пізнавальних інтересів

Високий

Середній

Низький

До навч.

Після навч.

До навч.

Після навч.

До навч.

Після навч.

ЕГ

21

23

43

45

35

32

КГ

21

22

42

42

35

35

Діаграма2.4 Рівні розвитку пізнавальних інтересів. Експериментальна група

Діаграма 2.5 Рівні розвитку пізнавальних інтересів. Контрольна група

Порівняння результатів на початку і в кінці експериментальної роботи показало, що домінуючим і в експериментальних, і в контрольних класах залишився середній рівень сформованості пізнавальних інтересів. Але як видно з даних таблиці у контрольних класах рівень не зазнав значних змін, в той час як у експериментальних класах ситуація змінилася дещо помітніше, тобто середній рівень сформованості пізнавальних інтересів зріс від 43% на початку експерименту до 45% в кінці експерименту. Також слід зазначити, що в певної частини дітей відбулося значне зростання рівня розвитку інтересів і перехід від середнього до високого.

Такі дані дають можливість зазначити, що у звичайних умовах (устаршій групі) організації навчально-виховного процесу, в умовах навчання розвиток пізнавальних інтересів та їх реалізація відбувається на низькому рівні. Тобто якщо порівняти відсоткове відношення рівнів сформованості пізнавальних інтересів дітей на початку та в кінці експерименту, то ми бачимо, що не відбулося суттєвих змін.

У експериментальних групах спостерігаються зміни. Так, наприклад, зменшилася кількість дітей з низьким рівнем сформованості пізнавальних інтересів і відповідно зросла кількість дітей з середнім та високим рівнем.

На завершальному етапі експерименту необхідно було виявити, наскільки обгрунтованою і педагогічно доцільною виявилась наша цільова програма розвитку пізнавальних інтересів дітей.

Наша експериментальна робота показала, що впровадження ігрових технологій у навчанні сприяє значному зростанню пізнавальної активності дошкільників, розвитку їх здібностей.

Аналіз експериментального матеріалу, порівняння результатів дослідження за підсумками формуючого експерименту у контрольній та експериментальній групі виявив очікувані нами результати росту показників пізнавальних інтересів в результаті цілеспрямованої робот з дітьми, педагогами, що свідчить про ефективність проведеної науково - експериментальної роботи. Порівняльний аналіз результатів на початку та на завершальному етапі дослідження, дозволяє зробити висновок, який підтверджує сформульовану гіпотезу: використання засобів довкілля сприяє розвитку пізнавальних інтересів дітей описувати картини, самостійно виконувати завдання.

Узагальнивши отримані дані, ми бачимо, що від навчальної діяльності дитини на занятті залежить рівень прояву її пізнавального інтересу. Одна річ, коли засвоєння навчального матеріалу відбувається в процесі подачі готових знань дітям, коли залишається лише запам'ятати їх, а інша - коли діти самостійно здобувають ці знання, виявляючи при цьому активність і зацікавленість.

У першій ситуації діти виявляють репродуктивну активність, що грунтується головним чином на наслідуванні. У другій ситуації, працюючи за вказівкою вихователя, діти вносять в розумову діяльність елементи самостійності, творчості, ініціативи.

З дітьми старшої групи було проведене інтерв'ю з метою виявлення та аналізу прояву їх пізнавального інтересу до рідного краю. З отриманих результатів, ми бачимо, що близько 38 % дітей говорять, що їм подобаються заняття з рідного краю, вказують причини інтересу та те, що їм не подобається. Слід зазначити, що вони віддають перевагу творчій роботі на занятті, при цьому їм не подобається виконувати завдання репродуктивного характеру.

Аналізуючи результати дослідження, ми бачимо, що пізнавальний інтерес до вивчення предметів значно зріс (на 29 %). Отже, гіпотеза нашого дослідження підтвердилась.

Використання засобів довкілля та різноманітних ігрових прийомів сприяє формуванню і розвитку пізнавального інтересу дітей старшого ьдошкільноговіку.

Взявши до уваги результати дослідження та спостереження, ми бачимо, що дітям дуже подобаються ігрові технології, вони викликають у них найбільше позитивних емоцій, високий рівень активності, а, відповідно до цього виникає загальний інтерес до процесу навчання.

Аналізуючи отримані дані, ми можемо сказати, що більшість (87%) вихователів вважають, що діти старшого дошкільного віку мають помірно розвинену пізнавальну потребу. Вони вказують на те, що діти не працюють самостійно, а іноді зовсім не виділяють часу для самостійної роботи. Коли дітям вихователі задають питання на кмітливість, вони не завжди швидко реагують і намагаються знайти відповідь. Цікаві завдання завжди в дітей викликають позитивні емоції.

Майже всі педагоги (98%) вказують на те, що старші дошкільники мало користуються додатковою літературою. Такий результат може бути обумовленим тим, що діти на сучасному етапі віддають перевагу роботі з комп'ютером, перегляду різноманітних телепередач, доступ до яких повністю відкритий, а сам перегляд не вимагає будь-яких вольових зусиль в порівнянні з процесом читання.

Найбільша кількість опитаних дітей вказували на інтерес до вивчення математики (76, 7 %) Серед причин виникнення інтересу вони казали, що їм подобається розв'язувати цікаві приклади і задачі, тобто їм подобається виконувати практичні дії.

Також серед улюблених предметів виступає фізичний розвиток. Це пов'язано з тим, що дітям є природнім прагнення активно рухатись, їм подобається виконувати різні фізичні вправи, приймати участь в змаганнях, цікавих іграх. Дітям подобаються заняття з малювання (71, 3 % вказують на інтерес до цього предмету), вони вказують на можливість фантазувати, проявляти свою творчу активність. Заняття з художньої літератури викликають інтерес у 66 % опитаних дітей.

Інтерес дітей також викликають заняття зрозвитку мовлення (60 % ). Дітям подобається складати речення, описувати картини, самостійно виконувати завдання.

Найменший інтерес викликають заняття з рідного краю, музики. Це може бути пов'язано з складність вивчення природничих понять, а також складністю засвоєння музичної грамоти. Отже, нам потрібно більше уваги приділяти прогулянці, щоб діти могли спілкуватися з природою, проводити різні експерименти, пізнавали явища живої природи.

Аналізуючи результати дослідження, ми бачимо, що пізнавальний інтерес до вивчення предметів значно зріс (на 29 %). Отже, гіпотеза нашого дослідження підтвердилась: використання засобів довкілля та різноманітних ігрових прийомів сприяє формуванню і розвитку пізнавального інтересу дітей старшого дошкільного віку.

Взявши до уваги результати дослідження та спостереження, ми бачимо, що діттям дуже подобаються ігрові технології, вони викликають у них найбільше позитивних емоцій, високий рівень активності, а, відповідно до цього виникає загальний інтерес до процесу навчання.

Підводячи підсумок цього етапу роботи, ми приходимо до висновку, що вихователі недостатньо працюють з дітьми старшого дошкільного віку по даній проблемі.

Отже,

    1. В процесі організації спостережень у природі формується вміння спостерігати, що є основою для розвитку пізнавальних інтересів. З іншого боку, розвиток уваги, памяті, формування практичних вмінь і навичок також є важливим чинником для розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку. 2. Особливу увагу потрібно приділяти розвиваючому навчанню. Через проблемні питання, встановлення причинно - наслідкових зв'язків, розвиток розумових операцій, узагальнюючі висновки забезпечувалася активізація мисленнєвої діяльності. 3. Потрібно використовувати різні методи екологічного виховання засобами народних традицій, тому що воно має важливе значення для розуміння і організації різноманітних видів діяльності дітей. Проте це не значить, що в реальному навчально-виховному процесі ці методи необхідно відокремлювати один від одного. Навпаки, щоб досягнути потрібних результатів, їх потрібно реалізовувати в поєднанні один з одним. 4. Результати отримані в процесі проведення занять свідчать, що дітям було важко виконувати пропоновані завдання. Отже, вихователям важливо продумати спланувати системну роботуз розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку.

Похожие статьи




Аналіз результатів експериментального дослідження - Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи

Предыдущая | Следующая