Ігрові технології розвитку пізнавальних інтересів дітей у процесі їх спілкування з природою - Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи

Мета експериментального навчання: з'ясувати ефективність розробленої нами методики впливу ігрової технології на розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку.

Завданнями формуючого експерименту:

    - перевірити можливість послідовного і цілеспрямованого педагогічного впливу ігрових технологій на процес розвитку пізнавальних інтересів дітей; -виявити оптимальні умови, які будуть найкраще сприяти розвитку та вдосконаленню пізнавальних інтересів дітей.

Експериментальне дослідження проводилось за двома етапами.

На першому етапі дітям пропонувалися екологічні ігри, які ми умовно поділили на три групи.

Перша группа - ігри, спрямовані на розвиток здатності старших дошкільників розрізняти різноманіття зовнішніх вирізних властивостей природних об'єктів і явищ.

Друга - ігри, які пов'язані із вдосконаленням уміння ставити себе на місце іншого, виявляи співчуття.

Третя - ігри, які сприяють розвитку у дітей старшого дошкільного віку сприйнятливості до зовнішньої виразності в природі і здатності виявляти співчутливі реакції стосовно до природних об'єктів.

Перша група містить такі ігри: "Кольори", "Яких кольорів більше?", "Відтінки", "Асоціації", "Впізнай по голосу", "Що ти чуєш за вікном?", "Кого (що) нагадують тобі ці звуки?", "Хто як рухається", "Зоопарк", "Чарівне листя", "Що змінилось?", "Зайвий колір", "Зайві звуки", "Картина за вікном" та ін. Майже всі запропоновані ігри передбачають виявлення дітьми однієї зовнішньої виразної властивості природи. Наприклад, під час гри "Впізнай по голосудіти після ознайомлення із записами чи імітацією "голосів" природи мають визначити, який природний об'єкт може утворювати подібні звуки(група звуків відповідає співу птаха, голосу тварин, шелесту трави і листя, шуму води і вітру). Гра розвиває здатність дітей розрізняти звук чи групу звуків за висотою, силою, ритмічною організацією, тембровим забарвленням, диференціювати звуки природи. Такі ігри за правильного введення у виховний процес розвивають спостережливість, розширюють коло сприйняття естетично цінних об'єктів природи, сприяють формуванню у дітей потреби у спілкуванні з природою.

До другої групи входять ігри: "Визнач настрій", "Дикі та домашні тварини", "Незавершене оповідання", "Незвичайна ситуація", "Озвучення картини" тощо. Вони орієнтовані на формування умінь розрізняти і розуміти емоційні стани товаришів, однолітків, дорослих, пізніше - звуків, птахів, рослин. Наприклад, гра "Дикі та домашні тварини" спрямована на розвиток здатності виявляти характерне у руках, особливості поведінки тварин; одухотворення природних об'єктів.

Ігри третьої групи закріплюють знання й уміння, набуті під час виконання ігор перших двох груп. Під час ігор "Уявна подорож до лісу", "Гра в лісових мешканців", "Подорож до країни Див" тощо, старші дошкільники виявляють свою чутливість до природи, здатність до емоційної децентрації, створення образів, естетичної оцінки природних об'єктів і явищ з точки зору їх виразності.

Проілюструємо прикладами фрагменти деяких екоігор.

Екологічна гра "Дотик"

Місце проведення: група

Матеріали: 7 різноманітних предметів із природних і штучних матеріалів.

Мотивація: головний наш помічник у пізнанні навколишнього світу - очі, але напевне з вами вже було так, що на перший погляд гарна річ мала неприємний запах, або ж була неприємна на дотик. Таким чином, у пізнанні навколишнього світу велику роль відіграють усі органи чуттів.

Хочете дізнатися, як важко пізнавати світ без зору? Тоді спробуйте.

Хід гри.

Вихователь заздалегідь готує 7 дрібних предметів з різноманітного матеріалу, різної форми ( вальний камінь, яблуко, гілочка ялини тощо).

Діти сидять тримаючи руки під столом. Вихователь подає їм предмети один за одним, діти торкаються до них, визначають, що це, і передають далі. Як тільки всі предмети пройдуть по колу, діти повинні назвати назви предметів.

Екологічна гра "Звуки лісу"

Місце проведення група.

Матеріали: магнітофонні записи голосів птахів, звірів, дзижчання комах, звуки, які створює своєю діяльністю людина (пилка, транспорт тощо).

Мотивація: провести бесіду з дітьми про те, які голоси природи вони можуть почути у лісі, в полі, на вулиці. Дати запитання: хто, що, коли, і які звуки створює? Які звуки переважають? Які звуки гучні, які тихі, які звуки сприймаємо як "рушійні".

Хід гри

Кожна дитина протягом обумовленого часу намагається почути й розпізнати якнайбільше звуків лісу.

Гра "Малята" до теми "Тварини - частина живої природи"

Хід гри.

Група поділяється на 2 підгрупи. Одна з них отримує картки з зображенням дорослих тварин, інша малят. "Малята" мають знайти своїх "батьків", потім описати зовнішній вигляд дорослого звіра. "Батьки" розповідають про спосіб живлення, окремі повадки та як вони піклуються про своїх дитинчат.

Завдання:

    1. Фантазування. Барлога ведмедя зменшилась до розміру рукавички. Як житиме в ній ведмідь? 2. Методфантограм. Заєць бігає, стрибає, живе у... а) перенесемо зайця із степу в море -- як пересуватиметься? Чим живитиметься? б)заєць повзає -- як.... 3. Творчо - емпатійні вправи. Поставити себе на місце тварини та передати її відчуття:
      А) восени у лісі відбулися збори тварин на тему "Хто як до зими готується..."; Б) зустрілися їжак з білкою і розговорились...

Гра "Павутинка"

Хід гри.

Кожній дитині дається картинка. Діти стають у коло, один з них тримає клубок з нитками і розпочинає гру: " Я липа, мені потрібне сонце.." Інші діти по черзі продовжують: "Сонце нагріває повітря", "Повітрям дихає білка", "Білка їсть горіхи ліщини", "На ліщині живуть комахи", "Комах їдять жаби", "Жаб поїдають лелеки", "Лелеки приносять радість людині", "Людям потрібне сонце"... Перший гравець тримає кінець нитки і кидає клубок "Повітрю", "Білочці", "Ліщині" і т. д. до тих пір доки всі гравці не будуть між собою пов'язані ниткою. На завершення гри пропонуємо ситуативні завдання: "Що трапиться, якщо...(менше тепла і світла надходитиме від сонця, бо його закриють хмари диму; всіх комах знищать отрутохімікати...)" Таким чином діти роблять висновок про необхідність підтримання природної рівноваги і небезпеку її порушення внаслідок діяльності людини. Як підсумок гри, наголошуємо, що взаємозв'язки в природі вивчає наука екологія. Вчені-екологи основним завданням людства вважають збереження нашої планети і життя на ній, а для цього треба вивчати природу, підтримувати існуючу в ній рівновагу.

На другому етапі дітям пропонувалися екскурсії, природо - охоронні заходи, проводилась гурткова робота, ранки.

Проілюструємо прикладами.

Екскурсія.

Виявлення взаємозв'язків у природі (сезонні зміни в природі, пристосованість до них організмів, взаємозв'язки в живій природі на - прикладі лісу (між рослинами та тваринами, між людиною і природою). Зв'язок живих організмів з неживою природою.

Головні умови життя: світло, тепло, повітря, вода та їжа. Сонце як джерело тепла і світла на Землі. Утворення поживних речовин у рослинах на світлі. Теплолюбні та холодостійкі рослини. Світлолюбні та тіньовитривалі. Значення повітря в житті організмів. Вода в житті організмів, посухостійкі. Вода як "дім" для деяких тварин і рослин. Пристосування рослин та тварин до життя у воді. Значення їжі в житті організмів. Роль фунту в житті рослин, їжа тварин. Травоїдні, комахоїдні, хижаки, всеїдні тварини.

Демонстрація дослідів, що доводять необхідність для проростання насіння води, тепла, повітря; зміну складу запасних речовин у процесі росту та розвитку проростків; вплив різного рівня освітленості на ріст та розвиток кульбаби; залежність життєдіяльності черепах від температури навколишнього середовища; з'ясування значення плавців для пересування риб. Спостереження за зовнішнім виглядом, диханням, пересуванням риб в акваріумі; за пристосуванням рослин до життя у воді.

Практичні Роботи. Догляд за тваринами, кімнатними рослинами в куточку живої природи. Догляд за декоративними рослинами на ділянці. Осінні посадки кущів, дерев поблизу дошкільного навчального закладу.

Природоохоронні заходи.

Науково-практична конференція "Сонце - джерело життя на Землі" (можна змінити тематику на розсуд керівника гуртка).

- Вплив живої природи на неживу (14 год). Роль рослин в утворенні торфу, кам'яного вугілля. Значення рослин у зміні стану повітря.

Утворення грунту. Тварини - грунтоутворювачі (кріт, дощовий черв'як). Пристосування цих тварин до життя в фунті.

Самоочищення води (біологічна фільтрація). Спосіб живлення деяких водяних тварин. Двостулкові молюски, дафнії. Роль живих організмів в утворенні покладів вапняку, крейди.

Досліди.

Вивчення ролі дощових черв'яків у розпушуванні грунту. Вивчення ролі дощових черв'яків у підвищенні родючості фунту. З'ясування здатності беззубки до фільтрації води в акваріумі.

З'ясування здатності дафнії до фільтрації води.

Екскурсія.

Мета. Зміцнити поняття "жива", "нежива природа". Виявити взаємозв'язки між живими організмами (рослинами, тваринами, людиною) та неживою природою (сонцем, водою, повітрям). З'ясувати, чи існують у живій природі взаємозв'язки (між рослинами, між тваринами, між тваринами та рослинами, між людиною та рослинами і тваринами). Закріпити поняття "людина -- частина природи". Перевірити, уточнити правила поведінки в природі. Розвиток спостережливості, уваги, логічного мислення. Виховання обережної, усвідомленої поведінки в природі. Обладнання: ручка, олівець, зошит, бінокль, фотоапарат.

План

    - Актуалізація опорних знань. 1. Що належить до неживої природи? - Які компоненти неживої природи схожі між собою? - Кого ми підносимо до живої природи?

II. Ознайомлення із взаємозв'язками між живою та неживою природою, взаємозв'язками всередині живої природи та між людиною і природою.

    1. Осінні зміни в природі (на прикладі лісу). Листопад (рослини підготовка до зими (тварини). - Які рослини зустрічаються у лісі? - Які тварини живуть у лісі? - Які взаємозв'язки ви побачили в живій природі (живлення, ярусність). - Значення лісу в житті людини. - Правила поведінки в лісі. - Охорона лісу. - Висновки за спостереженнями. - Домашнє завдання.

Малюнки "Ліс восени".

Організаційно - теоретичне заняття.

Мета. Вибори активу гуртка: старости, заступників, редколегії стінної газети. Ознайомлення з планом роботи гуртка, з видами суспільно корисної праці, масовими заходами, в яких братимуть участь члени гуртка. Організація конкурсу на кращий малюнок, фотографію, опис рослини чи тварини, взаємозв'язки (між рослинами, між тваринами, між тваринами та рослинами, між людиною та рослинами і тваринами). Закріпити поняття "людина -- частина природи". Перевірити, уточнити правила поведінки в природі. Розвиток спостережливості, уваги, логічного мислення. Виховання обережної, усвідомленої поведінки в природі. Обладнання: ручка, олівець, зошит, бінокль, фотоапарат.

План

І. Актуалізація опорних знань.

    - Що належить до неживої природи? - Які компоненти неживої природи схожі між собою? - Кого ми підносимо до живої природи?

II. Ознайомлення із взаємозв'язками між живою та неживою природою, взаємозв'язками всередині живої природи та між людиною і природою.

    - Осінні зміни в природі (на прикладі лісу). Листопад (рослини), підготовка до зими (тварини). - Які рослини зустрічаються у лісі? - Які тварини живуть у лісі? - Які взаємозв'язки ви побачили в живій природі (живлення, ярусність). - Значення лісу в житті людини. - Правила поведінки в лісі. - Охорона лісу. - Висновки за спостереженнями. - Домашнє завдання. Скласти розповідь "Невидимі павутинки в лісі". Малюнки "Ліс восени".

Похожие статьи




Ігрові технології розвитку пізнавальних інтересів дітей у процесі їх спілкування з природою - Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи

Предыдущая | Следующая