Вступ - Шляхи та умови адаптації дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі

Актуальність дослідження. Сучасні умови життя та діяльності людини в Україні характеризуються кардинальними змінами в сфері економіки, соціальних ситуаціях та освіти. Суспільство висуває нові вимоги до розвитку особистості, зокрема її емоційної сфери - формування ініціативності, сміливості, вміння приймати самостійні рішення, швидко адаптуватися до різних умов. Вирішення цього загального завдання тісно пов'язане з реалізацією Державної національної програми "Освіта" (Україна ХХІ століття), Закону України "Про освіту", в яких визначено, що побудова демократичного суспільства, його розвиток значною мірою залежить від творчості, активності та емоційної стійкості його членів.

Реформування в напрямі гуманізації сучасної системи освіти досить гостро порушує питання готовності дошкільників до навчання у школі, оскільки це важливий крок у доросле життя, і від того, яким він буде, залежить здатність дитини адаптуватися до нових умов і реалізувати власні потенційні можливості. Отже, задля забезпечення ефективної адаптації дитини до шкільного навчання одним з важливих завдань психологічної служби дошкільного навчального закладу постає психологічний супровід готовності дітей до шкільного навчання, що грунтується на розумінні змісту, структури та критеріїв готовності до школи.

Психологічна адаптація до навчальної діяльності, як і будь-який новий, ще не засвоєний вид діяльності вимагає мобілізації всіх психічних і психофізіологічних сил дитини задля того, щоб опанувати необхідні вміння, навички, пристосуватися до нового режиму дня, знайти своє місце серед групи своїх нових товаришів, установити сприятливі взаємовідносини з учителем (Ш. А. Амонашвілі, Л. А. Венгер, В. К. Котирло та інші). Зміни, що відбуваються у психіці дитини в початковий період засвоєння навчальної діяльності відбивають процес її психологічної адаптації (А. Г. Хрипкова, В. К. Котирло). Створення належних психолого-педагогічних умов для адаптації дитини до навчальної діяльності допомагає запобігти негативним явищам у їхній психіці, тобто порушенню психічної рівноваги, виникненню емоційної нестійкості, втраті інтересу до навчання тощо. Успішність психологічної адаптації обумовлюється психологічною готовністю дитини до систематичного подолання труднощів, які є невід'ємною частиною навчально-виховного процесу. Психологічна адаптація дитини до школи обумовлюється багатьма факторами, як-от: умовами виховання дитини в родині, методами організації навчально-виховної роботи вчителя, особливостями психічного розвитку дитини, сформованістю необхідних умінь і навичок, емоційно-вольовим станом тощо.

На сучасному етапі розвитку педагогічної та психологічної думки у нашій країні однією з найбільш актуальних являється проблема готовності дітей дошкільного віку до навчання у школі.

Об'єкт дослідження - процес адаптації дітей дошкільного віку до навчальної діяльності.

Предмет дослідження - соціально-психологічні особливості та чинники адаптації дітей дошкільного віку до навчання в школі.

Мета дослідження полягає у теоретико-методологічному обгрунтуванні й емпіричному вивченні психологічних особливостей процесу соціально-психологічної адаптації дітей дошкільного віку до навчання в школі, розробці методичних рекомендацій для батьків та вихователів щодо психологічної підготовки дітей дошкільного віку до навчання в школі.

Для досягнення поставленої мети було визначено такі Завдання дослідження:

    1. Визначити теоретично-методологічні підходи, щодо психологічної адаптації дітей до навчальної діяльності. 2. Розкрити психологічні особливості адаптації дітей шестирічного віку до навчальної діяльності. 3. Емпірично дослідити компоненти процесу адаптації, обгрунтувати критерії та визначити рівні адаптованості дітей дошкільного віку до навчання в школі. 4. Розробити методичні рекомендації для батьків та вихователів щодо психологічної підготовки дітей дошкільного віку до навчання в школі.

База дослідження: ШДС "Турбота", старша група №3 "Яблучко".

Гіпотеза дослідження - грунтується на тому, що процес адаптації дитини до навчальної діяльності обумовлюється багатьма факторами. Серед яких особливості пізнавальних процесів, мотиваційної та емоційно-вольової сфери займають провідне місце.

Методологічними та теоретичними засадами дослідження виступили основні положення системного підходу (Б. Ф. Ломов) до комплексного аналізу психічних явищ; закономірності психічного розвитку особистості (Л. С. Виготський, Г. С. Костюк, С. Д. Максименко).

Методи дослідження. У роботі був використаний комплексний підхід до вивчення психологічних факторів адаптації дітей. Провідними методами дослідження були емпіричні: бесіда, спостереження, метод опитування, тестування, комплекс психодіагностичних методик:

    - "Діагностика рівня шкільної тривожності" (Р. Філіпс), - "Методика для вивчення шкільної мотивації учнів до навчання у школі" (Н. Лусканова); - "Експертна оцінка адаптованості дитини до школи" (О. Соколова, О. Сорокіна, О. Чіркова).

Структура роботи. Курсова робота складається з вступу, двох розділів, висновків до розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.

Похожие статьи




Вступ - Шляхи та умови адаптації дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі

Предыдущая | Следующая