Сучасні вимоги щодо формування економічної компетентності у дітей старшого дошкільного віку в іграх економічного змісту - Формування економічної компетентності у дітей старшого дошкільного віку в іграх економічного змісту

Зміни у житті сучасного суспільства, пов'язані з особливим періодом його розвитку - модернізації, інформатизації, проектування. Постійне збільшення інформаційного поля, поява нових технологій у науці та виробництві, зростання ролі всесвітніх економічних, політичних, правових, соціокультурних та інших форм відносин - усі ці чинники впливають на сфери діяльності людини. Прагнення країни до стійкого соціально-економічного розвитку підвищує значущість економічних знань для кожної людини. На сучасному етапі розвитку системи освіти її відмінними особливостями можна вважати динамічність, інноваційність та інтенсивність. Модернізація соціальної сфери передбачає нові механізми економіки, бізнесу, підприємництва, що неминуче визначає нові параметри особистих якостей людини, її особистої економічної культури. Елементи початкової економічної освіти дітей в умовах сьогодення слід розглядати як засіб їхньої соціалізації, що має значний вплив на становлення дитини, формує її ставлення до матеріальних і духовних цінностей суспільства. Становлення соціально-орієнтованої ринкової економіки в Україні неможливо без кардинальних змін в економічній освіті, першочергове завдання якого - підготовка дітей до дорослого життя сучасних умовах. Показниками такої підготовки є виховання культури особистості, однією зі складових якої є економічна культура, формування економічної компетентності. Уже з перших років свого життя дитина потрапляє в економічне середовище. Щодня їй доводиться спостерігати рекламу різних товарів, купівлю-продаж товарів тощо. Усе це висуває перед дошкільною освітою завдання економічного виховання та формування економічної компетенції дитини, що дозволить їй розібратися у складних економічних поняттях та набути першого економічного досвіду.

Елементи початкової економічної освіти дітей в умовах сьогодення слід розглядати як мікрофактор їхньої соціалізації, що має значний вплив на становлення особистості дитини, формує її ставлення до матеріальних і духовних цінностей суспільства. Тому в сучасній науково-педагогічній літературі приділяється значна увага проблемі формування економічної компетенції в дошкільному віці, коли закладаються основи економічного виховання, дітьми набувається первинний досвід елементарних економічних відносин і формується відповідальне ставлення до економіки.

Знання та досвід, отримані при знайомстві з основами економіки у цей період, допомагають дітям дошкільного віку краще зрозуміти та адаптуватися в соціальному середовищі в нових економічних умовах.

Економічне виховання дошкільників - це, перш за все, знання про працю та все, що з нею пов'язане. Однак реалізація завдань економічного виховання можлива за умови повноцінного вирішення завдань трудового виховання в усіх вікових групах дитячого садка, адже праця - провідна категорія економічної науки.

Економічне виховання - це цілеспрямований процес взаємодії дорослого та дитини, орієнтований на засвоєння доступних віку елементарних економічних понять, формування моральних почуттів та морально-економічних якостей, необхідних для успішної економічної діяльності, розвитку інтересу до економічної сфери життя, формування навичок соціально-економічної поведінки.

Мета економічного виховання - розкрити дитині навколишній предметний світ духовних і матеріальних цінностей як частини загальнолюдської культури і в процесі пізнання сформувати відповідну поведінку (на доступному рівні усвідомити, що в кожну річ, предмет вкладено працю багатьох людей). Природно, що саме сім'я повинна виховувати у дитини культуру споживання, спілкування, пізнання, що є основою для розвитку економічної культури. При реалізації завдань економічного виховання в дошкільному закладі виділяють чотири напрямки роботи.

    1. Перш за все, дати дітям знання про працю та про все, що з нею пов'язано, згідно з основними програмами розвитку, виховання і навчання в дошкільному закладі. Реалізація завдань економічного виховання можлива за умови повноцінного вирішення завдань трудового виховання в усіх вікових групах дошкільного закладу, тому що праця - провідна категорія економічної науки. 2. Ознайомити дітей з простими економічними термінами: економіка, бюджет, ціна, гроші, товар, вартість, банк, реклама, власник, конкуренція, продукція, ярмарок та ін. ; познайомити дітей з новими професіями, такими як менеджер, підприємець, бізнесмен, фінансист, рекламодавець, фермер та ін.

Закріпити знання з області категорій, пов'язаних з працею (предмети праці, результати праці, індивідуальна, колективна праця) ; познайомити з поняттями: дорожче - дешевше, вигідно - невигідно, виграв, програв, поміняв; формувати знання про людину бережливу, економну, гарного господаря; вчити правилам чесної, справедливої гри, вмінню програвати, не ображаючись на партнера.

    3. Формувати у дітей економічне мислення шляхом залучення старших дошкільнят в процес сюжетно-рольових ігор, настільно-друкованих, дидактичних; читання художньої літератури. 4. Педагогічно взаємодіяти з батьками, проводити просвітницьку роботу з питань економічної освіти дошкільників та активно їх залучати до процесу формування економічних знань дітей в умовах дошкільного закладу та сім'ї.

Формування економічної компетенції дітей дошкільного віку є важливим завданням сучасної дошкільної освіти, вирішення якого дозволяє не тільки наближати дитину до реального дорослого життя, навчати її орієнтуватися в сьогоденні, пробуджувати економічне мислення, давати знання про нові професії та вміння розповісти про них, а й сформувати ділові якості особистості: уміння правильно орієнтуватися в різних життєвих ситуаціях, самостійно, творчо діяти та надалі будувати своє життя більш організовано, розумно, цікаво. При цьому відмітимо, що збагачується дитячий словник, починають розвиватися почуття власної гідності, вміння чесно змагатися і не боятися програвати, прагнення доводити розпочате до кінця, здоровий інтерес до грошей. Оскільки, предметом дослідження визначено формування у дітей економічної компетенції, яка є індикатором процесу економічної соціалізації особистості, вважаємо за необхідне з'ясувати педагогічну сутність поняття "компетентність", "компетенція", "компетентний", "економічна компетенція". Звернемося насамперед до словникових джерел:

    - "компетентність" (лат. competens) - певна сума знань в особи, що дозволяє їй висловлювати судження про що-небудь, вислов-лювати переконливу думку/ - "компетенція" - коло питань, у яких особа має знання, досвід/ - "компетенція" (від лат. cоmpeto - відповідаю, підходжу) -

Знання, досвід у тій чи іншій галузі;

    - "компетентний" - що володіє компетенцією/ - "економічна компетенція" - знання, досвід в галузі економіки.

Під економічною компетентністю дошкільника розуміємо обізнаність дитини з елементарними економічними поняттями, наявність у неї певних економічних знань ціннісного, вартісного, раціонального, споживчого змісту; сформованість елементарних умінь і навичок економічної діяльності. Ми погоджуємося з А. А. Смолєнцевою, яка зводить сутність підходу до економічної освіти дошкільника не до організації спеціального навчання економіці, а до збагачення економічним змістом різних видів дитячої діяльності (математичної, художньо-творчої та ін.). Насичення життя дошкільників елементарними економічними відомостями, - на думку науковця, - сприяє розвитку у них реального економічного мислення.

Наголосимо, що насичення життя дітей дошкільного віку елементарними економічними відомостями сприяє розвитку у них передумов економічного мислення, що зробить цей процес більш усвідомленим. У дітей старшого дошкільного віку проявляються задатки дедуктивного мислення, проходить формування нового типу психічної організації, мова починає виконувати основну функцію в регуляції поведінки і діяльності дітей. У психіці дитини з'являються принципово нові утворення. Це довільність психічних процесів - уваги, пам'яті, сприйняття та інших. Тому дитині старшого дошкільного віку стає під силу засвоїти складні поняття, такі як "сімейний бюджет" (дохід і витрата), "гроші", "ціна", "валюта різних країн", "реклама" та інші.

Враховуючи вищеозначене, визначено показники компетенції дитини старшого дошкільного віку в області економіки:

Дитина старшого дошкільного віку має уявлення:

    - про першочергові потреби людини (їжа, вода, житло, безпека тощо); - про особисті потреби самої дитини, оточуючих людей, рослин,

Тварин, птахів; про основні ресурси та їх обмеженість;

    - чому людина не може мати все, що бажає; - чому необхідно робити вибір; - для чого людям потрібні гроші; - що значить дорого чи дешево; - про бюджет сім' ї (доходи і витрати); - про працю дорослих: кожна людина повинна працювати на

Роботі і вдома;

    - чому потрібні всі види праці; чому необхідні і корисні різні продукти і страви; - про правила культури поведінки.

Дитина старшого дошкільного віку має уміння:

    - визначати першочергові потреби своєї сім'ї; - пояснити причину існування обмеженості; - робити вибір; - порівнювати і оцінювати товари (якість, ціна), - співвідносити потреби і можливості сім'ї; - вибирати товари у відповідному магазині; - орієнтуватися в світі товарів за допомогою реклами; - визначати предмети і засоби праці; - пояснити результати праці людей різних професій (товар або

Послуга).

Дитина старшого дошкільного віку має розуміння того, що:

    - людина повинна постійно працювати (на роботі і вдома); - людина не може мати все, що хоче; - при здійсненні вибору від чогось треба відмовитися; - економія і ощадливість необхідні як в родині, так і в закладі; - природа має дари, які віддає людям (красу, дармових блага,

Природні ресурси) і що до неї треба ставитися дбайливо.

Показники економічної компетенції дитини старшого дошкільного віку

Знає

Вміє

Розуміє

    Ш у простому викладі основні економічні поняття: потреби, ресурси, товари, послуги, обмеженість, вибір, споживач, виробник, гроші, бюджет, обмін, торгівля, покупка; Ш про необхідність кожної людини трудитись вдома і на роботі; Ш що природні ресурси треба берегти і збільшувати природне багатство; Ш що гроші допомагають людині робити обмін і прискорюють торгівлю; Ш чому людина повинна робити вибір; Ш про професії, які є на виробництві; Ш на які види поділяються товари та послуги; Ш що відноситься до першочергових потреб; Ш про різні види магазинів, особливості покупок в магазині та на ринку.
    Ш пояснити, що таке потреби, бажання; Ш навести приклади товару та послуги; Ш назвати різні професії; Ш здійснити просту покупку в крамниці; Ш розповісти про необхідність грошей; Ш змайструвати поробку; Ш ощадливо і хазяйновито поводитись в садку, вдома, на вулиці, в оточенні природи; Ш розібратись в конкретній ситуації, оцінити її та зробити правильний вибір; Ш оцінювати свої вчинки та бути ввічливими із дітьми та дорослими.
    Ш що людина повинна постійно робити вибір: яку річ купувати, скільки ресурсів використовувати, які потреби задовольняти, як розподілити продукти, яку роботу зробити тощо; Ш що перш за все потрібно задовольняти першочергові потреби; Ш що вигідно бути економним, працьовитим, діловим, добрим, ввічливим, уважним; Ш що природа дарує людям красу, здоров'я, природні ресурси і її необхідно берегти; Ш що усі професії важливі і заслуговують поваги.

Слід зауважити, що важливим є не стільки факт залучення дитини в економічну підсистему, скільки характер такого залучення: якщо дитині доводиться "доводити" своє право на участь в бюджеті, то її увага концентрується на виконанні зобов'язань перед батьками, натомість вільне надання дитині грошей дорослими формує у неї відповідальність за розумне їх витрачання, прагнення до більшої поінформованості про економічний світ дорослих.

Некомпетентність в економічній сфері підростаючого покоління призведе в подальшому до проблем в сімейних стосунках, до неспроможності ведення бюджету, нерозумного розподілу коштів, що буде гальмувати вирішення економічних проблем сім' ї. Отже, вже з дошкільного віку діти поступово включаються в економічне життя суспільства, економічні відносини, спрямовані на виробництво, обмін, розподіл і споживання матеріальних благ в сім'ї. Тому дуже важливо вже з дошкільного віку закладати основи виховання у дітей таких якостей, як працьовитість, ощадливість, розважливість, ініціативність, організованість, практичність, самостійність, діловитість, сформувати розумні економічні потреби і переконання в тому, що особиста сумлінна праця є засобом задоволення потреб, а також уміння співставляти потреби з реальними можливостями тощо.

Похожие статьи




Сучасні вимоги щодо формування економічної компетентності у дітей старшого дошкільного віку в іграх економічного змісту - Формування економічної компетентності у дітей старшого дошкільного віку в іграх економічного змісту

Предыдущая | Следующая