ВСТУП - Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи

Природа - могутнє джерело пізнання, що через спілкування розкриває людині свої таємниці й дає можливість зрозуміти навколишній світ. Людина - частина природи, потяг до всього живого закладений у ній від самого народження, і це найяскравіше виявляється у дитячому віці.

Вже дошкільний вік є найважливішим етапом у становленні пізнавального світогляду людини і передбачає створення передумов гуманної взаємодії з довкіллям.

Головною умовою розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи є створення пізнавального, предметного середовища, яке сприяє формуванню в дошкільнят екологічної вихованості, передбачає набуття уявлень про самоцінність та неповторність компонентів живої природи, прояв гуманних почуттів до живих істот, оволодіння початковими вміннями відчувати красу та милуватися нею, виважено поводитися в природі, знати правила безпечної поведінки.

Інтерес до пізнання навколишнього середовища виступає своєрідним елементом розвитку дитини, формування його пізнавальної самостійності, позитивного ставлення до результатів своєї праці. Пізнавальний інтерес має вагомий вплив на поведінку людини, її духовну й розумову сфери, інтелектуальні, морально-етичні та комунікативні якості, і сприяє виховання творчої особистості. Інтереси людини до пізнання дійсності мають суттєвий вплив на розвиток особистості, що тісно пов'язано з розвитком уваги, пам'яті, мислення, волі, емоцій, а це в свою чергу сприяє творчій самореалізації і духовному самовдосконаленню людини.

Формування пізнавальних інтересів, природно пов'язують із процесом вдосконалення своїх знань, коли головний зміст життя дитини полягає у поступовому переході із одного рівня оволодіння пізнавальних і практичних знань та вмінь до більш вищого.

Проблема формування і розвитку пізнавальних інтересів завжди привертала увагу психологів, педагогів, методистів, вихователів-практиків. В Україні ці питання, прямо чи опосередковано, розглядали такі видатні педагоги минулого: О. Духнович, К. Ушинський, В. Сухомлинський та ін.. І в наш час багато науковців та педагогів-практиків присвятили свої дослідження проблемі розвитку пізнавальних інтересів, серед них: Н. Глухова, Н. Кондратьєва, Н. Лисенко, С. Ніколаєва, З. Плохій, В. Скребець, В. Фокіна, Н. Яришева та ін.

Однак, існують аспекти розвитку пізнавальних інтересів в процесі ознайомлення з явищами живої природи, які ще недостатньо розкриті, що і обумовило вибір теми дослідження "Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи".

Об'єкт Дослідження: закономірності формування пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку.

Предмет Дослідження: розвиток пізнавальної діяльності дітей старшого дошкільного віку в процесі визначення суттєвих ознак, взаємозв'язків та залежностей між явищами природи.

Мета Дослідження: Вивчити особливості розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи.

Актуальність Дослідження зумовлена тим, що в дошкільному віці відбувається всесторонній розвиток особистості й формування пізнавальних інтересів сприяє зацікавленню дітей до вивчення і усвідомлення явищ природи.

Завдання дослідження:

    -з'ясувати стан проблеми в педагогічній теорії; -здійснити аналіз психолого-педагогічної та методичної літератури з проблеми дослідження; - вивчити стан досліджуваної проблеми в практиці ДНЗ; -проаналізувати особливості розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку; - провести діагностику рівня розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку; -окреслити шляхи вдосконалення навчально-виховної роботи з розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку; - проаналізувати результати експериментального дослідження.

Під час розв'язання поставлених задач були використані такі Методи Дослідження:

    А) Теоретичні: вивчення і аналіз філософської, психологічної, педагогічної та методичної літератури з означеної проблеми; Б) Емпіричні: вивчення та узагальнення досвіду вихователів ДНЗ; спостереження та аналіз за діяльністю дітей; педагогічний експеримент; аналіз результатів дослідження.

Теоретичне Значення: завдяки цій дослідницькі роботі поглиблюються знання про розвиток пізнавального інтересу дітей через застосування запитань, пояснень, порівнянь, організації ігрової діяльності у процесі ознайомлення з явищами природи.

Практичне Значення: розроблені практичні рекомендації вихователям старших груп щодо зацікавлення дітей до вивчення природи можна застосувати з метою підвищення ефективності навчально-виховного процесу.

Структура Та Обсяг Роботи: вступ, два розділи, висновки, додатки, список використаних джерел.

Експериментальною базою дослідження виступав ДНЗ №14 міста Львова.

Похожие статьи




ВСТУП - Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи

Предыдущая | Следующая