Вступ - Формування економічної компетентності у дітей старшого дошкільного віку в іграх економічного змісту

Реалізація особистісно орієнтованої моделі, проголошеної Базовим компонентом дошкільної освіти пріоритетною на сучасному етапі розвитку держави, вимагає переосмислення позиції дитини не лише в навчально-виховному процесі, а й у побудові життєвих відносин з оточуючими. В умовах сьогодення одне з основних завдань навчально-виховного процесу полягає не в накопиченні навчальної інформації з окремих галузей знань, а насамперед у формуванні готовності до самостійного пошуку способів пізнавальної інформації, налагодження людських стосунків, взаємодії, спілкування й уже на цій основі збагачення власного запасу знань і досвіду. Особливості життя в сучасному соціумі вимагають зниження вікових меж для початку економічного виховання й соціалізації дітей як фундаментальної бази для подальшої економічної освіти, що є невід'ємною умовою успішної соціалізації взагалі.

У розв'язанні питань економічної освіти й виховання державні документи (Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті, Концепція виховання дітей та молоді в національній системі освіти, Концептуальні засади гуманітарної освіти в Україні) орієнтують громадську думку й професійну діяльність педагогів на усвідомлення цілей і завдань економічного виховання й соціалізації дітей як вихідної ланки підготовки до повноцінного життя в умовах ринкової економіки.

Процес економічного виховання підростаючого покоління в різних аспектах досліджували філософи, економісти, соціологи, психологи, педагоги. Зокрема, досліджувалися загальнопсихологічні закономірності входження особистості в соціальне життя ( Л. Виготський, О. Леонтьєв), ступінь виховного впливу праці (З. Зайченко, Г. Могилевська); зміст і методи економічного виховання дітей ( Л. Горкіна, Г. Григоренко, М. Єрмоленко).

У зв'язку з реформуванням освіти й усвідомленням ученими значущості проблеми економічного виховання в теорії та практиці педагогіки на сучасному етапі активізувався науковий пошук ефективних навчальних технологій. Здебільшого, наукові дослідження присвячено таким проблемам: вивченню окремих економічних понять побутово-господарської діяльності (В. Грошев, М. Ібрагімова); формуванню нового типу економічного мислення (Л. Горкіна, О. Шпак); формуванню бережливості в аспекті екологічного виховання (Л. Островська, О. Парамонов); розробці найоптимальніших форм і методів навчання дошкільників ( А. Богуш, Н. Гавриш); формуванню економічної грамотності в дітей дошкільного віку, підготовці педагогів дошкільного закладу до економічного виховання дітей (Р. Жадан, Г. Григоренко).

Старший дошкільний вік є сензитивним періодом розвитку пам'яті, уваги мови, формування творчих уявлень, а також економічної соціалізації. Аналіз дитячих ігор, питань, розмов свідчать про інтерес дітей до проблем, пов'язаних з економікою. Причинами цього вважається проникнення економіки, насамперед, у життя сім'ї, де дитина і стикається з економічними проблемами, які частіше за все обговорюють члени родини. Цілком зрозуміло: чим раніше ми розпочнемо економічну освіту дітей, тим усвідомленішими, раціональними та розумнішими будуть їхні дії та вчинки, бо саме в цьому віці діти опановують первісний досвід елементарних економічних відносин.

Слово економіка в перекладі з давньогрецької мови означає "вміння вести домашнє господарство". Зараз під цим поняттям розуміють господарство в найширшому розумінні цього слова: домашнє господарство, певне підприємство, господарство міста, держави -- все це економіка.

Світовий досвід доводить, що найважливішим чинником ефективності економічної освіти є її неперервність. Результативність економічної освіти забезпечується її поетапністю.

Дошкільне виховання -- це перша ланка в системі безперервної освіти. У сучасній концепції освіти підкреслюється особливе значення дошкільного віку в формуванні та розвитку унікальної особистості дитини. На цьому етапі закладаються основи особистісної культури, забезпечується засвоєння первинних соціокультурних правил і норм. Досвід зарубіжних країн свідчить, що вже у віці 5-7 років діти успішно засвоюють економічні поняття, такі як "потреби", "вибір", "товар", "гроші", "ціна" та ін.

Із раннього дитинства малюк стикається з економічними проблемами, які обговорюються в сім'ї (товар, праця, гроші тощо). Саме життя в родині дає дітям можливість опанувати основи відповідної поведінки: вибір та споживання продуктів харчування, різних товарів та послуг з урахуванням їхньої значущості, корисності, необхідності. Крім того, дошкільник починає на практиці засвоювати правила поведінки в різних закладах: лікувальних, навчальних, розважальних, торговельних тощо.

Усі ми -- і діти, й дорослі -- є суб'єктами відносин споживання, адже протягом життя споживаємо товари і послуги.

Спостереження за поведінкою дорослих свідчать про досить низьку економічну культуру в більшосні з них, у тому числі й тих, хто має дітей. Так, батьки часто не мають достатніх знань про товари, які купують, не приділяють належної уваги їхній якості, нерідко пропонують дітям те, що шкодить їхньому здоров'ю: солодощі, газовані напої, чипси, небезпечні іграшки. Відсутність необхідних знань заважає об'єктивно оцінити той чи інший товар. Дуже часто дорослі, а отже, й діти, орієнтуються у виборі здебільшого на рекламу, яка не завжди буває об'єктивною та правдивою. Названі чинники зумовлюють неабияку актуальність проблеми навчання та виховання споживача в сучасній Україні.

Як видно зі сказаного вище, не в кожній родині дитина отримує необхідні життєві навички розумного споживача. "Чому нікого не дивує те, що, наприклад, математичне мислення ми починаємо формувати в дитини у 2-3-річному віці, а економічне -- на п'ятнадцять років пізніше? Не всі стануть математиками, та всі будуть членами суспільства: відповідно виробниками чи споживачами, роботодавцями чи найманими працівниками, інвесторами чи лише тими, хто заощаджує кошти",-- відзначає Ю. М. Лелюк [12, с. 63].

Дошкільний навчальний заклад має можливості цілеспрямованої педагогічної діяльності у сфері економічної освіти дошкільників. На жаль, ознайомлення дітей з деякими доступними економічними уявленнями не є обов'язковим у програмі дошкільної освіти. Маємо констатувати, що сьогодні економічна освіта дошкільнят є скоріше епізодичною, ніж цілеспрямованою та системною. Загалом вона зводиться лише до розгляду окремих понять ("гроші", "крамниця", "банк").

У новій редакції Базового компонента дошкільної освіти передбачено формування в дітей елементарних споживчих уявлень, зокрема про товари і послуги, гроші. В освітній лінії "Дитина у світі культури" в частині "Предметний світ" зазначено, що дитина 6 (7) років має "уявлення про заощадливе ведення домашнього господарства, вміє ощадливо ставитися до речей, грошей. Розрізняє соціальні ролі "покупець", "продавець", поняття "товар", "гроші", "заощадливий", "недбайливий"".

На нашу думку, дітям уже в дошкільному віці потрібно мати первинні уявлення про свої потреби та потреби своєї родини; розуміти, що потреби можуть бути безмежними, а можливості для їх задоволення -- обмеженими; уміти співвідносити свої бажання з можливостями родини їх задовольнити. Дошкільнята здатні робити висновки про значення товарів і послуг у житті людини, про особливості різних професій і їхнє значення в суспільстві.

Проблема формування економічної компетентності у дітей старшого дошкільного віку в іграх економічного змісту актуальна, їй присвячено багато посібників, робіт. Комплекс питань, пов'язаних із визначенням завдань, методів, прийомів ознайомлення дошкільників з основами економічних знань розглянуто в сучасних дослідженнях (Н. Грама, Г. Григоренко, Р. Жадан, Е. Кладієва Є. Курак, Л. Лохвицька, Т. П. Михайліченко Н. Побірченко, І. Сасова, А. Сазонова, А. Смоленцева, А. Шатова та ін.). Висновки дослідників свідчать про необхідність упровадження економічної освіти з дошкільного віку, коли діти отримують первинний досвід в елементарних економічних відносинах.

Формування первинного економічного досвіду дошкільників у структурі економічної соціалізації дітей маэ велику значущість. Первинний економічний досвід на нашу думку,-- це елементарна форма відображення економічної діяльності, що є сукупністю отриманих раніше знань про сутність економічних відношень і понять, а також виступає необхідною умовою для подальшого їх збагачення. Педагогічною умовою формування первинного економічної компенеції є забезпечення комплексного підходу до процесу економічного виховання, яке передбачає формування елементарних економічних знань, умінь, навичок та особистісних якостей, необхідних для успішної економічної діяльності.

Мета роботи - підготувати дітей до розв'язання складних життєвих ситуацій, навчити орієнтуватися у світі економіки, залучати батьків до вирішення цієї проблеми. В роботі віддно перевагу ігровій діяльності серед інших засобів формування первинного економічного досвіду. Ми пропонуємо методичні розробки: конспекти занять, бесіди, дидактичні ігри, ілюстративний матеріал.

Похожие статьи




Вступ - Формування економічної компетентності у дітей старшого дошкільного віку в іграх економічного змісту

Предыдущая | Следующая