Констатуючий етап експерименту - Процес розвитку сюжетно-рольової гри дітей старшого дошкільного віку з вадами слухового сприйняття

Дослідження проводилося в Комунальному закладі освіти "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 346 компенсуючого типу" Дніпропетровської міської ради. За адресою: м. Дніпропетровськ, Ленінський район, вул. Братів Трохимових 50. Завідуюча - Ушакова Ольга Геннадіївна.

Для проведення навчально-виховної роботи ДУЗ є групові кімнати, спеціальні класи, оснащені звукопідсилюючою апаратурою, музичний зал, медичний кабінет, методичний кабінет. Є різні гуртки: англійської мови "Пізнайко", комп'ютерної грамоти "Граємо-вивчаємо", хореографічний кружок "Дивосвіт", гурток творчої діяльності "Умілі рученята".

В експерименті взяли участь 6 дітей з вадами слухового сприйняття з групи №5 "Малята" (Додаток Б). Після спостереження за дітьми ми розділили їх на експериментальну та контрольну групи по три дитини в кожній. В експериментальну групу ввійшли діти з слабким розвитком сюжетно-рольової гри, а в контрольну групу діти з більш кращим розвитком сюжетно-рольової гри.

Таблиця 1. Результати експериментальної оцінки рівня розвитку сюжетно-рольової гри у дітей експериментальної групи

Ім'я, вік

Зміст гри

Сюжет гри

Виконання ролі і взаємодії дітей у грі

Ігрові дії та ігрові предмети

Правила гри

Ігрові відносини

Рівні освоєння сюжетно-рольової гри

Лєра А.

III

III

II

II

II

II

Льоша З.

III

III

II

III

II

II

Саша И.

IV

IV

III

III

III

II

Таблиця 2. Результати експериментальної оцінки рівня розвитку сюжетно-рольової гри у дітей контрольної групи

Ім'я, вік

Зміст гри

Сюжет гри

Виконання ролі і взаємодії дітей у грі

Ігрові дії та ігрові предмети

Правила гри

Ігрові відносини

Рівні освоєння сюжетно-рольової гри

Дмитро П.

III

III

II

II

II

II

Ілля М.

III

III

IIІ

III

II

II

Віка А.

IV

IV

III

IV

III

II

Як видно з результатів спостереження (таблиця 1 і 2) за ігровою діяльністю, рівні розвитку сюжетно-рольової гри у дітей з вадами слухового сприйняття різні, в більшості випадків відстають від розвитку однолітків зі збереженим розвитком. Особливо помітно відставання в частині ігрових відносин, діти не завжди можуть зрозуміти один одного, тому дорослий часто допомагає словесно позначити, тобто вербалізувати ігрову задачу.

Крім цього спостереження за дітьми групи №5 "Малята" показало, що у дітей з порушеним слухом, відсутня повноцінна мова, що часто призводить до непорозумінь і сварок, порушень в координації руху, неправильного осмислення рольових завдань, відставання в психічному розвитку.

Хоча діти з вадами слухового сприйняття відображали реальну дійсність, як і діти, які нормально чують, але дещо бідніше за змістом, так як сприйняття світу глухими дітьми здійснюється в умовах обмеженого мовного спілкування. Діти не могли самостійно виділити у сприйнятому основне, істотне, так як вони менш узагальнено відображали ту чи іншу сторону дійсності, ніж ті, що чують.

Схильність до буквального відображення в грі дійсності. Значний елемент механічного наслідування один одному під час ігор (стереотипне повторення ігрових дій: слів, ролей).

Якщо чуючі діти часто використовують у грі предмети, які у житті мають зовсім інше призначення (перенесення дій: олівець використовується в якості термометра). У цьому випадку діти з вадами слухового сприйняття відчували труднощі при ігровому заміщення предметів.

Спостереження за дітьми виявило, що в іграх дітей з вадами слухового сприйняття виявляється тенденція до одноманітного, стереотипному, механічного повторення ігрових дій, тому сюжетно-рольовій грі для дітей необхідно навчати і спочатку навчання обов'язково керувати грою. В результаті спостереження за спілкуванням дітей виявлена затримка розвитку мовлення, відставання в розвиток уяви у дітей з порушеним слухом, що заважає розумінню гри. Хоча в процесі уяви спостережувані діти і оперують наочними образами, проте рівень абстракції і узагальнення у них не розвинений.

Похожие статьи




Констатуючий етап експерименту - Процес розвитку сюжетно-рольової гри дітей старшого дошкільного віку з вадами слухового сприйняття

Предыдущая | Следующая