Діагностика рівня розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку - Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи

Експериментальне дослідження здійснювалося з старшими дошкільниками ДНЗ №14 міста Льввова. У експерименті взяло участь 40 дошкільників. Основна мета нашої експериментальної роботи полягла у розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи. Завдання проведення експерименту полягло в перевірці гіпотези: використання засобів довкілля та різних ігрових прийомів сприяє розвитку пізнавального інтересу дітей старшого дошкільного віку. Відповідно до теоретичного обгрунтування даної проблеми розроблена методика її дослідження.

Експериментальна робота проводилася нами в декілька етапів. Завданнями початкового етапу дослідження було проведення опитування за методикою "Пізнавальна потреба" (С. Юркевича) звихователями старших груп, з метою виявлення місця пізнавальної потреби в дітей старшого дошкільного віку (див. до даток А).

Аналіз опитування педагогів (87%) засвідчив, що старші дошкільники мають помірно розвинені пізнавальні потреби. Наприклад, вихователі вказують на те, що: "діти не працюють самостійно", "зовсім не виділять часу для самостійної роботи".

Майже всі педагоги (98%) вказують на те, що діти мало цікавляться додатковою літературою. Такий результат може бути обумовленим тим, що діти на сучасному етапі віддають перевагу роботі з комп'ютером, перегляду різноманітних телепередач, доступ до яких повністю відкритий, а сам перегляд не вимагає будь-яких вольових зусиль в порівнянні, з процесом читання.

Більшість (68%) педагогів зазначають, що діти задають чимало запитань різного характеру, що говорить про наявність пізнавального інтересу. (23%) педагогів вважають, що пізнавальна потреба дітей є високорозвиненою, (16%) педагогів зазначають, що вона розвинена на низькому рівні.(див. додаток Б., таблиця 2.1.)

Проведене опитування засвідчило, що більшість вихователів на основі спостережень за діяльністюдітей, бесід з батьками вважають, що діти старшого дошкільного віку мають помірно розвинену пізнавальну потребу.

У дослідженні ми намагались виявити предмети, які викликають найбільший пізнавальний інтерес; та широту дитячих інтересів. (Див. додаток)

Отримані результати внесемо до таблиць 2.3, 2.4.

Таблиця 2.3. Результати пізнавальних інтересів

Група

Кількість опитаних дітей

Направленість пізнавального інтересу

Розвиток мовлення

Матем

Худ літ

Рідний край

Праця

Малювання

Муз. розв

Фіз. розв

1

15

12

11

9

4

7

10

5

15

100%

80

73, 3

60

26, 6

46, 6

66, 6

33, 3

100

2

25

10

20

18

12

15

19

12

25

100%

40

80

72

48

60

76

48

100

Дисперсійне число

60

76, 7

66

37, 3

63, 3

71, 3

40, 7

100

Таблиця 2.4. Результати пізнавальних інтересів до предметів

Група

Кількість опитаних дітей

Число дітей, що вказують інтерес до предмета

До 1

До 2

До 3

До 4

До 5

До> 5

1

15

15

12

10

4

1

1

100%

100

80

66, 6

26, 6

6, 7

6, 7

2

25

25

18

18

12

5

3

100%

100

72

72

48

20

12

Дисперсійне число

100

76

69, 3

37, 3

13, 4

9, 4

Найбільша кількість опитаних дітей вказували на інтерес до вивчення математики (76, 7 %) Серед причин виникнення інтересу вони називали: "подобається розв'язувати цікаві приклади і задачі", тобто їм подобається виконувати практичні дії.

Також серед улюблених предметів виступає фізкультура. Це пов'язано з тим, що дітям є природнім прагнення активно рухатись, їм подобається виконувати різні фізичні вправи, приймати участь в змаганнях, цікавих іграх. Дітям подобаються уроки малювання (71, 3% вказують на інтерес до цього предмету), вони вказують на можливість фантазувати, проявляти свою творчу активність. Заняття з художньої літератури викликають інтерес у 66 % опитаних дітей старшої дошкільної групи. Діти розповідають, що їм подобається розповідати казки і оповідання, що вони дізнаються багато нового і цікавого.

Інтерес дітей також викликають заняття з розвитку мовлення(60 % ). Дітям подобається складати речення, описувати картини, самостійно виконувати завдання.

Найменший інтерес викликають заняття з рідного краю та музичного розвитку. Це може бути пов'язано з складністю вивчення природничих понять, а також складністю засвоєння музичної грамоти. Отже, ми бачимо, що найбільший інтерес в старших дошкільників викликають заняття з математики. Саме такі особливості пізнавального інтересу обумовлені специфікою побудови навчально-виховного процесу старших дошкільників, а також особливостями загального розвитку дитини цього віку.

Ми бачимо, що 100 % дітей вказують на інтерес до одного заняття. Багатьом дітям старшого дошкільного віку подобається два або три предмети (76%; 69, 3 % відповідно). Невелика кількість (37, 3 %) говорять про інтерес до чотирьох предметів, а також до п'яти (13, 4 %).

Такі результати свідчать про те, що діти старшого дошкільного віку мають широкі навчальні інтереси. Тобто, їм подобається не один, а декілька навчальних предметів. Вони цікавляться різними сферами діяльності і життя людини, навколишнім світом і природою.

Узагальнивши отримані дані, ми бачимо, що від навчальної діяльності дитини на занятті залежить рівень прояву її пізнавального інтересу. Одна річ, коли засвоєння навчального матеріалу відбувається в процесі подачі готових знань дітям, коли залишається лише запам'ятати їх, а інша - коли дошкільники самостійно здобувають ці знання, виявляючи при цьому активність і зацікавленість.

У першій ситуації діти виявляють репродуктивну активність, що грунтується головним чином на наслідуванні. У другій ситуації, працюючи за вказівкою вихователя, діти вносять в розумову діяльність елементи самостійності, творчості, ініціативи.

З метою виявлення та аналізу прояву пізнавальних інтересів до вивчення занять з рідного краю з дітьми старшої групи було проведене інтерв'ю.(див. додаток )

Отримані результати подано у вигляді таблиці 2.5.

Таблиця 2.5. Результати опитаних дітей

Кількість

Опитаних

Дітей

Чи подобається заняття з рідного краю

Що подобається

Не подобається

17

Так

Ні

Розвязувати цікаві задачі

Екскурсії

Працювати в групах

Ігри

Досліди

1. Багато розповідати

2.Давати пояснення до проведених дослідів

10(59%)

7(41%)

Як засвідчує таблиця близько 59 % дітей зазначають, що їм подобаються заняття з рідного краю, вказують на причини виникнення інтересу та цікавості до нового матеріалу. Слід зазначити, що вони віддають перевагу творчій роботі на занятті, при цьому їм не подобається виконувати завдання репродуктивного характеру.

При визначенні методики виявлення пізнавальних інтересів дітей ми прагнули насамперед, щоб дана методика була розрахована на дітей старших груп. Тому що метою проведення даного експерименту було визначення розвитку пізнавальних інтересів дошкільників саме такого віку. Дослідження проводилось методом незалежних характеристик. До експертних оцінок залучались не тільки самі діти, а й їх батьки, вихователі.

Для оцінки пізнавальних інтересів дошкільників було визначено три рівні:

    - Високий рівень - це постійний вияв показників пізнавальних інтересів у діяльності дітей; - Середній рівень - визначені якості, показники виявляються залежно від ситуації; - Низький рівень - мінімальний прояв показників, що вивчаються у діяльності дитини.

Для об'єктивності одержаних результатів на кожну дитину була заповнена індивідуальна карта. В такій карті фіксувалась оцінка рівня вияву пізнавальних інтересів, що визначалась самою дитиною, а також оцінка за кожним з показників пізнавальних інтересів. Якщо виведений середній бал коливався між 1 та 4, то рівень розвитку пізнавальних інтересів у такому випадку вважався низьким (незадовільним), 5-7 балів - середній рівень, 8-10 балів - беззаперечний показник високого рівня розвитку пізнавальних інтересів особистості.

Результати проведеного дослідження подано у таблиці 2.6

Таблиця 2.6 Рівні розвитку пізнавальних інтересів

Кількість дітей

Рівні розвитку пізнавальних інтересів

Низький

Середній

Високий

Група №1

(20 дітей)

6

9

5

Група № 2

(25 дітей)

5

10

10

Отримавши результати, ми переконались, що більшість учнів (80%) знаходиться на середньому рівні сформованості пізнавальних інтересів. Отже, можна зробити висновок, що діти потребують створення певних психолого-педагогічних умов для розвитку пізнавальних інтересів.

При проведенні дослідження ми помітили і те, що у більшості (85%) дітей присутні всі показники пізнання. Спостереження за дітьми та бесіди з вихователями показали, що такі показники пізнавальних інтересів, як швидкість думки, оригінальність та допитливість проявляються в дошкільників більшою мірою, ніж гнучкість мислення та сміливість, тому що не всі діти здатні самостійно приймати важливі рішення в ситуації невизначеності та робити власні висновки і доводити їх до кінця.

Як зазначалось, певна частина дітей мала достатньо високий рівень сформованості інтересів, але низька результативність їхньої діяльності була пов'язана з нижчим рівнем сформованості мотиваційних та особистісних показників. А саме ці якості забезпечують потяг до пізнавальних інтересів.

На даному етапі дослідження ми проводили бесіди з дітьми, вели спостереження за ними. За допомогою такої діяльності вдалося виявити ставлення дітей до різних навчальних предметів, визначити їх інтереси та зацікавлення.

Аналіз результатів бесід показав, що дітей за характером їхніх інтересів можна поділити на дві основні групи. Першу, більшу групу (близько 65%) становлять діти у яких ще не визначений напрям інтересів. Друга група (понад 35%) - діти з чітко вираженими інтересами, причому частина з них (20%) виявляє інтерес до якогось одного виду діяльності, а інші (15%), поряд з основним мають також інші інтереси.

Виникнення первинного пізнавального інтересу може відбуватись під впливом як стихійних, так і організованих факторів. Нами досліджено не тільки джерела зародження пізнавальних інтересів, а й співвідношення цих факторів. Дослідження проводилось шляхом бесід, спостережень, анкетування. Зміст анкет зводився до таких запитань:

    - Який вид діяльності викликає в тебе найбільший інтерес? - Коли й за яких обставин у тебе виник інтерес до цього виду діяльності? - Як ти працюєш над вдосконаленням власних умінь?

Аналіз анкетування засвідчив, що дітям старшого дошкільного віку властивий широкий спектр інтересів, а відповідно є перспективи використання ігрових технологій.

Наступним завданням було проведення екскурсії, під час якої діти збирали листя з різних дерев та кущів. Після екскурсії дітям було запропоновано завдання визначити з якого дерева це листя, дати назву дереву, зробити його опис. Для цього перед кожною дитиною було поставлено допоміжну літературу (енциклопедії, книжки з певними ілюстраціями про дерева, брошурки), для того щоб виявити пізнавальні інтереси.

На підставі отриманих результатів ми визначили рівні сформованості пізнавальних інтересів. Результати подано в таблиці 2.7.та діаграмі 2.1.

Таблиця 2.7 Рівні пізнавального розвитку дитини І етап

Групи дітей

Показники рівневої характеристики

Низький

Середній

Високий

Е. група

40%

25%

35%

К. група

38%

27%

35%

Діаграма 2.1. Рівні пізнавального розвитку дитини І етап

Як засвідчують дані таблиці, та діаграма, більшість дітей як експериментальної так і контрольної груп, визначаються низьким пізнавальним інтересом ( експериментальна група - 40%, контрольна група - 38 % ). До середнього рівня віднесено 25 % - експериментальна група та 27% - контрольна група. До високого рівня сформованості пізнавальних інтересів віднесено по 35% результатів в обох групах.

Послідуючим завданням було проведено екскурсію до лісу, під час якої діти збирали різні рослини. Після екскурсії діти повернулись до групи, де їм було запропоноване завдання назвати ці рослини і виокремити ті, які занесені до Червоної книги України. Для виконання даного завдання у групу була принесена Червона книга України.

Отримані результати подано у таблиці 2.8., та діаграмі 2.2.

Таблиця 2.8 Рівні пізнавального розвитку дитини ІІ етап

Показники рівневої характеристики

Групи

Низький

Середній

Високий

Дітей

Е. група

44%

32%

24%

К. група

40%

34%

25%

Діаграма 2.2 Рівні пізнавального розвитку дитини ІІ етап

Як засвідчує дана таблиця, та діаграма, більшість дітей, як експериментальної так і контрольної груп виявили низький рівень сформованості пізнавального інтересу (експериментальна - 44 %, контрольна - 40%). Середній рівень продемонструвало 32% дітей експериментальної і 34% - контрольної групи. Високий рівень уявлень з даної групи завдань є лише у 24% і 25%дітей.

Підводячи підсумок цього етапу роботи, ми приходимо до висновку, що педагоги недостатньо працюють з дітьми по даній проблемі.

Результати отримані в процесі проведення занять засвідчать, що дітям важко виконувати дані завдання. Отож, вважаємо за необхідне розпочати продуману, виражену і чітко сплановану роботу по розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку.

Пізнавальний дошкільний навчальний природа

Похожие статьи




Діагностика рівня розвитку пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку - Розвиток пізнавальних інтересів дітей старшого дошкільного віку в процесі ознайомлення з явищами живої природи

Предыдущая | Следующая