АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА І РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ, Аналіз обсягу і асортименту продукції, Резерви зростання обсягу виробництва і реалізації продукції - Комплексний економічний аналіз результатів господарської діяльності (ДКНПП "ОКСАМИТ")

Аналіз обсягу і асортименту продукції

Для отримання максимального прибутку підприємство повинно забезпечити необхідний рівень попиту на свою продукцію. Темпи зростання обсягів виробництва продукції, підвищення її якості безпосередньо впливають на величину витрат, фінансові результати та фінансовий стан підприємства.

У зв'язку з цим, основними задачами даного розділу аналізу є:

    - оцінка ступеня виконання плану і динаміки обсягів виробництва і реалізації продукції; - визначення впливу факторів на зміну величини цих показників; - виявлення внутрішньогосподарських резервів зростання виробництва і реалізації продукції; - розробка заходів з освоєння виявлених резервів.

Аналіз виконання плану з випуску товарної продукції не може бути здійсненим за відсутністю планових показників.

Основними об'єктивними та суб'єктивними причинами, які впливають на зміну обсягів виробництва можуть бути:

    - наявність власних обігових коштів, внаслідок чого зростає рівень забезпеченості матеріальними та сировинними ресурсами; - забезпеченість кваліфікованими кадрами найважливіших професій; - чіткість та обгрунтованість планування виробничої програми.

Наступним етапом аналізу є встановлення та оцінка динаміки обсягів виробництва, у процесі якого розраховуються базисні та ланцюгові темпи зміни цього показника. Проведення аналізу динаміки обсягів виробництва зводиться у табл. 7.1.

Таблиця 7.1 - Динаміка обсягів виробництва продукції

Роки

Обсяг товарної продукції, тис. грн.

Темпи зміни, %

Базисні

Ланцюгові

2006

8436,6

100

100

2007

17998,4

213,3

213,3

На основі ланцюгових темпів розраховується середньорічний темп зміни показників:

Де - індекси ланцюгових темпів зміни обсягу виробництва.

Оскільки інформація щодо обсягів товарної продукції відома тільки за два роки, середньорічний темп зміни показників становить 213,3%

Для забезпечення найбільш повного задоволення потреб споживачів необхідно, щоб підприємство виконувало план не тільки з загального обсягу продукції, але й з асортименту (номенклатури).

Аналіз виконання плану з асортименту (номенклатури) може здійснюватись одним з трьох способів:

    1. Способом найменшого відсотка. При цьому способі відсоток виконання плану з асортименту приймається на рівні відсотку виконання асортиментної позиції, яка має найменший відсоток. 2. За питомою вагою в загальному переліку найменувань виробів, за якими план випуску продукції виконаний. 3. На основі середнього відсотка, який визначається відношенням загального фактичного випуску у межах плану до планового випуску.

Причини недовиконання плану з асортименту та номенклатури можуть бути зовнішніми та внутрішніми. До зовнішніх відносяться співвідношення попиту і пропозиції на ринках збуту, зміна попиту на окремі види продукції. Внутрішніми причинами є недоліки в організації виробництва, незадовільний технічний стан обладнання та його простої, низька культура виробництва, недоліки в системі управління і матеріального стимулювання.

Резерви зростання обсягу виробництва і реалізації продукції

До резервів зростання обсягу виробництва належать:

    - зближення фактичної та планової чисельності робітників; - усунення внутрішньозмінних простоїв; - здійснення організаційно-технічних заходів для зменшення трудомісткості продукції; - доцільне використання планових відходів.

Резервами зростання обсягів реалізації є:

    - ліквідація понаднормативних залишків готової продукції на складах; - вивчення попиту на продукцію і впровадження відповідного комплексу маркетингу; - розробка заходів щодо підвищення конкурентоспроможності продукції.

Похожие статьи




АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА І РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ, Аналіз обсягу і асортименту продукції, Резерви зростання обсягу виробництва і реалізації продукції - Комплексний економічний аналіз результатів господарської діяльності (ДКНПП "ОКСАМИТ")

Предыдущая | Следующая