Аналіз якості продукції - Теоретичні і практичні аспекти управління якістю продукції (ЗАТ "АТ Глини Донбасу")

Розробка продукту і процесів, пов'язаних з ним, здійснюється виробничим відділом і відділом якості при участі інших зацікавлених структурних підрозділів і головних фахівців.

Планування створення продукту містить у собі процеси:

Аналіз стану ринку і чекань споживачів,

Оцінка необхідності ресурсів,

Порядок взаємодії підрозділів у процесі створення продукції.

Оцінка наявності сировини і матеріалів,

Безпосередньо створення продукту,

Визначення критичних точок процесу і точок контролю,

Розробка методів і засобів контролю,

Порядок збереження, відвантаження.

Визначення потреб і чекань Споживача, їхнє виконання й аналіз задовільності - головна задача підприємства і кожного з працюючих.

Кожна заявка споживачів реєструється відділом маркетингу, аналізується й узгоджується зі структурними підрозділами, що беруть участь у виробництві продукції.

При одержанні заявки відділ маркетингу однозначно визначає вимоги замовника і, у разі потреби, формулює їх для узгодження з зацікавленими структурними підрозділами.

Підписання контракту, відвантаження продукції по специфікаціях допускаються тільки за погодженою заявкою.

Контроль виконання контракту здійснює відділ маркетингу. Структурні підрозділи, по запитах відділу маркетингу, надають відомості про хід виконання контракту й іншу, зв'язану з ним інформацію.

Відділ маркетингу підтримує постійний зв'язок зі Споживачами з метою одержання інформації про ступінь задовільненості продукцією, можливі нові вимоги, чекання.

Відділ маркетингу, виробничий відділ, головні фахівці збирають і систематизують інформацію про нові напрямки в галузі, що використовує продукцію з метою розуміння і перевищення виконання потреб споживачів.

З метою задоволення усіх вимог споживачів, що змінюються, стану ринку і передбачення чекань споживачів підприємство проектує і розробляє нові типи продукції і проекти з поліпшення процесів. Розробка і проектування здійснюються з урахуванням інтересів споживачів і інших зацікавлених сторін, збалансованого, раціонального використання ресурсів, мінімального впливу на навколишню природне середовище. Розробка і проектування здійснюються за завданням Генерального директора чи підприємства відповідно до затвердженого плану, підготовленого відділом якості і погодженого з керівниками зацікавлених структурних підрозділів і головними фахівцями підприємства. План затверджується Генеральним директором чи, у випадку його відсутності, першим заступником.

У загальному випадку алгоритм проектування і розробки являє собою ряд послідовних дій:

Видача завдання на проектування і призначення керівника проекту,

Розбивка процесу на етапи,

Визначення термінів і відповідальних виконавців за кожен етап,

Поетапне виконання проекту чи розробки продукту,

Аналіз кожного етапу проектування (розробки),

Перевірка проекту для оцінки відповідності вихідних параметрів вхідним,

Затвердження проекту.

З метою координації і управління процесом проектування, керівництво проектом доручається особі, призначеній завданням чи планом на розробку керівником проекту.

Розроблювач проекту розбиває роботи з проектування і розробки на етапи для здійснення найбільш ефективного використання ресурсів, здійснення повного контролю і управління на різних етапах проектування і розробки.

Для виконання кожного етапу проектування і розробки призначаються контрольні терміни виконання і відповідальні особи, а також вимоги до елемента проекту і критерії приймання етапу.

Керівник проекту здійснює координацію робіт підрозділів у процесі проектування і розробки і забезпечує функціонування горизонтальних зв'язків у процесі планування, виконання, оцінки проекту.

Виконання кожного етапу проекту супроводжується аналізом з метою підтвердження відповідності отриманих результатів запланованим, виявлення проблем і їхнього своєчасного вирішення. Такий аналіз здійснюється розроблювачем із залученням керівників зацікавлених підрозділів і головних фахівців.

Розроблений проект чи продукт підлягає детальній перевірці на предмет відповідності вихідних даних вхідним, а також іншим установленим вимогам. Такий аналіз здійснюється вищим керівництвом підприємства з залученням головних фахівців, а в разі потреби - експертів з інших підприємств, організацій. Оцінка проекту проводиться з метою перевірки відповідності проекту вимогам завдання (у разі потреби, проводиться порівняльний аналіз з альтернативним проектом, чи іспити моделювання дослідного зразка) і оформляється протоколом чи штампом узгодження.

Завердження проекту чи розробки здійснюється для підтвердження відповідності продукції чи процесу вимогам споживачів із застосуванням, якщо це необхідно, технологічних іспитів чи моделювання. Процедура затвердження виконується Радою по якості й оформляється відповідно до вимог СТП ГД 2009-01.

Планування і розробка нового продукту здійснюється на підставі:

Інформації від споживачів,

Чітко й однозначно сформульованих властивостей і вимог до продукту,

Законодавчо установлених вимог,

Інших специфічних вимог підприємства, включаючи можливості забезпечення ресурсами, впливом на навколишнє природне середовище і т. д.

Встановлені вимоги разом із зацікавленими підрозділами і головними фахівцями аналізуються розроблювачем на предмет адекватності.

Вихідні дані проектування повинні:

Відповідати вхідним даним,

Містити критерії приймання продукції,

Містити технічний опис розробленої продукції, достатній для ознайомлення споживачів із властивостями і призначенням матеріалу (технічні умови, технічні специфікації і т. д.)

Підприємство визначає основний перелік продукції і послуг, що придбаває для розробки, виробництва, контролю і продажу продукції. Такі переліки розробляються структурними підрозділами і передаються у відділ якості для підготовки загального переліку товарів, що придбаваються, і послуг.

Вибір постачальників здійснюється структурними підрозділами, що одержують товари чи послуги. Оцінка постачальників здійснюється за наступними критеріями:

Аналіз попередньої діяльності по постачаннях аналогічної продукції (послуг),

Одержання позитивних відгуків про Постачальника з боку компетентного органа, що оцінював відповідність його діяльності якому-небудь стандарту на систему якості,

Фінансова оцінка для одержання впевненості в життєздатності Постачальника в передбачуваний термін постачання,

Об'єктивна оцінка здатності Постачальника забезпечувати постачання необхідної кількості продукції (послуг) заданої якості в заданий термін.

Закуповувані продукція і послуги за ступенем впливу на якість продукції підрозділяються на:

Продукція і послуги для ключових процесів, що визначають якість продукції і прямо впливають на задоволеність замовників,

Продукція і послуги для допоміжних процесів, виходи яких є входами для ключових процесів.

Інформація для Постачальника про необхідну продукцію чи послуги, терміни, кількість і т. д. повинна бути сформульована чітко й однозначно. Керівник структурного підрозділу, що замовляє товари чи послуги повинний переконатися, що вимоги зрозумілі Постачальником.

Приймання товарів і послуг здійснюється відповідно до вимог СТП ГД 2014-01, і оформляється відповідними документами установленої форми.

Структурні підрозділи, що використовують товари і послуги, що надходять від Постачальників, здійснюють моніторинг діяльності Постачальників і інформують їх про результати оцінки з додатком зауважень і побажань.

Виробництво продукції здійснюється відповідно до місячних планів продажів, визначеними відділом маркетингу.

Якість продукції в процесі виробництва забезпечується:

Неухильним виконанням процедур СЯ, технологічних норм і регламентів;

Забезпеченням необхідними ресурсами, у тому числі підготовленими кваліфікованими кадрами,

Розподілом відповідальності персоналу за кожен елемент процесу виробництва,

Доведенням до персоналу Політики і цілей в області якості, усвідомлення ними значимості своєї діяльності в реалізації стратегічних цілей підприємства, залученням персоналу в активну участь у процеси управління якістю;

Організацією взаємозалежних дій структурних підрозділів підприємства, спрямованих на створення необхідних умов і передумов для якісної реалізації всіх процесів;

Об'єктивною оцінкою отриманих результатів із застосуванням, у необхідних випадках коригувальних і попереджуючих дій.

Відповідальність за дотримання процедур СЯ, технічних регламентів покладається на керівників структурних підрозділів. Контроль здійснюється відділом якості.

Відповідальність персоналу за виконання елементів процесу виробництва розподіляється відповідно до інструкцій, положеннями про відділи, посадовими інструкціями.

Вище керівництво, керівники структурних підрозділів несуть відповідальність за доведення до персоналу Політики і цілей в області якості, формування в підрозділах робітничого середовища, що забезпечує залученість персоналу в процес управління якістю.

Керівники структурних підрозділів несуть відповідальність за взаємодію з іншими підрозділами, здійснення взаємного інформування відповідно до вимог дійсного Керівництва й інших нормативних документів СЯ підприємства.

Поточну оцінку продукції і процесів виконує лабораторія підприємства відповідно до робочих методик. Аналіз якості продукції і процесів із застосуванням статистичних методів проводить відділ якості.

У випадку виявлення невідповідностей особа, , що виявила першою невідповідність, подає запит на коригувальну дію.

Для забезпечення відслідкованості продукції в процесі виробництва, реалізації, використання на підприємстві здійснюється процедура ідентифікації:

    - для попередньо шихтованої глини за допомогою електронних носіїв інформації, записів у журналах здачі видобутка в експлуатацію, записів у журналах екскаваторників, у відомості надходження сировини на склад, - для продукції, одержуваної від постачальників за допомогою відомості надходження сировини на склад, результатів лабораторних досліджень, - для готової товарної шихти від змішування до передачі споживачу за допомогою електронних носіїв інформації у вигляді виробничих звітів і у вигляді результатів лабораторних досліджень.

Для гарантованого забезпечення вимірів якості продукції і процесів, доказу відповідності продукту і процесів вимогам технічної документації підприємство здійснює свою діяльність по метрологічному забезпеченню виробництва.

Структурний підрозділ разом з відділом якості визначають необхідні види вимірів і підбирають відповідні контрольні, вимірювальні, іспитові засоби, що забезпечили б необхідну точність.

Виготовлені, розроблені підприємством чи придбані імпортні засоби вимірів, контролю, іспитів підлягають обов'язковій метрологічній атестації відповідно до діючої процедури. Використання неатестованих засобів не допускається.

З метою забезпечення умов нормальної експлуатації, своєчасної перевірки і калібрування підприємство веде реєстр засобів вимірів, контролю, іспитів і графік державної і відомчої перевірки (калібрування). Засоби, що не пройшли перевірку до експлуатації не допускаються і повинні бути вилучені чи замінені.

Засоби, використовувані для вимірів, контролю й іспитів продукції, відповідно до графіків підлягають обов'язковій перевірці (калібруванню). Відповідальність за використання засобів, що не пройшли метрологічну атестацію і перевірку несе керівник підрозділу, що допустив використання таких засобів.

Перевірений (атестований) засіб маркірується ярликом із указівкою найменування засобу, його номером, датою перевірки (атестації), датою наступної перевірки (атестації).

Вимір, іспити і контроль якості продукції підприємства здійснюється тільки відповідно до діючої робочої методики, інструкцій і програмами.

Відповідальність за порядок проведення вимірів, контролю й іспитів продукції, наявність і правильність використання інструкцій, робочих методик, програм іспитів несе керівник структурного підрозділу, що виконує ці операції. Контроль здійснює відділ якості.

Відділ якості разом із зацікавленими підрозділами здійснює аналіз стану метрологічного забезпечення виробництва і розробляють пропозиції по його удосконаленню.

Вся одержувана інформація систематизується і підлягає обов'язковому аналізу. Аналіз здійснюється на різних рівнях:

У структурних підрозділах, здійснюється керівництвом підрозділу і провідних спеціалістів,

Загальний аналіз керівництвом підприємства.

З метою виявлення тенденцій і попередження невідповідностей, аналіз якості продукції і процесів здійснюється з використанням статистичних методів оцінки. Аналіз здійснюється відділом якості.

Оцінка якості матеріалів при вхідному контролі й у процесі виробництва здійснюється стандартним пакетом статистичного аналізу Microsoft Excel з визначенням середнього значення вибірки, стандартного відхилення вибірки та мінімального і максимального значень вибірки.

Для оцінки якості готової продукції використовуються середні значення контрольованих параметрів по відвантаженнях. Оцінка здійснюється в електронному вигляді за допомогою порівняння відхилень середніх значень контрольованого параметра від заданих по специфікації з припустимими межами відхилень.

Загальний аналіз інформації здійснюється на нарадах по якості, що проводяться:

на початковому етапі впровадження СЯ підприємства - не рідше двох разів на місяць,

На наступних етапах - не рідше одного разу в два місяці,

Підсумкова нарада проводиться в термін, не пізніше 10 грудня, для оцінки досягнення і постановки цілей в області якості, прийняття (у разі потреби) нової редакції Політики в області якості.

Похожие статьи




Аналіз якості продукції - Теоретичні і практичні аспекти управління якістю продукції (ЗАТ "АТ Глини Донбасу")

Предыдущая | Следующая