Економічна та планово-фінансова документація - Диференціація управлінських документів в установі

Успішне функціонування установи неможливе без точного відображення її економічних показників, виваженої цінової політики, наявних взаємовигідних торгових угод з партнерами (у тому числі іноземними) та інших фінансових показників, що знаходять своє відображення в економічній документації :

    -програма діяльності, -бізнес-план, -контракт (договір) -річний план, -графіки виконання робіт, - кошториси тощо.

Економічна система документації відображає конкретні, практичні питання ведення сучасного господарства, організації торгівлі, ведення фінансової та цінової політики, здійснення банківської діяльності.

Бізнес-план -- важливий обов'язковий документ, що підсумовує ділові можливості й відкриває перспективи їх реалізації колективом (командою спеціалістів та виконавців). Бізнес-план необхідний усім господарським структурам для успішної роботи. Він має окреслити основні напрями діяльності, найоптимальніший шлях розвитку, діяльності, методи та шляхи їх реалізації.

Зазначений вид господарської документації використовується також з метою подання для отримання кредиту в банку, позики, а також для внутрішніх потреб самої організації.

Основна увага під час складання бізнес-плану приділяється викладенню ідеї бізнесу та розробці шляхів її реалізації, тобто повинно бути визначено:

    - предмет діяльності; - майбутній продукт виробництва (послуга) і чим він чи вона будуть відрізнятися від інших; - у яку можливу суму обійдеться реалізація цього плану (проекту); - джерела, які будуть сприяти досягненню мети.

Бізнес-план, як правило, складається з таких основних розділів:

План виробництва.

Організація управління підприємством.

Фінанси та їх використання.

Програма інвестування (якщо необхідно).

Охорона навколишнього середовища.

Оцінка ризику та страхування.

Окупність капіталовкладень та ін.

Окремий розділ бізнес-плану слід присвятити розгляду мети, стратегії й тактики бізнесу на найближчі роки.

Контракт (договір) -- це комерційний документ, що являє собою угоду на постачання товару (надання послуг та ін.), погоджений і підписаний експортером та імпортером (постачальником і споживачем).

Найпоширенішим видом контрактів є контракт на закупівлю -- продаж (виконання послуг) певних товарів. Основна відмінність контракту від договору полягає в тому, що контракт укладається тільки між двома сторонами.

Складаються контракти (договори) в письмовому вигляді за усталеною формою, часто на спеціальних типових бланках із одноразовим включенням до них основної інформації.

Так, в економічній системі документації можна виділити виробничу, фінансову, цінову, банківську, торговельну та зовнішньо-торговельну документацію.

До фінансової документації зараховують

    - фінансові плани (баланси прибутків та видатків), - лімітні довідки, - акти ревізій, - інвентаризації, - звіти про використання валютних планів, -проведення платежів, - надходження валюти і т. п.

Цінова та ресурсна документація:(код 13)

    - індекси споживчих цін - індекси оптових цін - грошовий баланс - дані про реєстрацію цін (прейскурант)

Бугалтерсько-облікова документація: (код18)

    -головна книга, - річні звіти, -звіти про надходження коштів, -звіти про фінансовий стан, - баланс підприємства для квартальної та річної звітності - бухгалтерський баланс, - рахунки, - касові книги, -платіжні документи, - відомості тощо.

Класифікування обліково-бухгалтерських документів будується за:

    - інформаційною складовою документа; - за матеріальною складовою документа; - за способом документування; - за обставинами існування в зовнішньому середовищі.

Відмінною рисою бухгалтерського обліку є відображення в бухгалтерській документації (Первинних документах, облікових регістрах та фінансовій звітності) методом суцільного й безперервного документування господарських засобів і господарських процесів, що, в свою чергу, надає обліковим даним юридичної сили.

Записи в облікових реєстрах проводяться на підставі бухгалтерських документів, створених відповідно до вимог "Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88.

Отже, керування установою неможливе без здійснення фінансового обліку, ведення бухгалтерсько-облікової та цінової документації, яка дає узагальнене відображення всіх наявних на підприємстві господарських засобів і джерел їх утворення, а також здійснюваних господарських операцій. Облікова документація надає інформацію про господарські, соціальні процеси з метою їх аналізу і контролю. Основні види обліку-статистичний, бухгалтерський, оперативний відображаються в статистичних і фінансово-економічних документах, плановій та звітній документації.

Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності грунтуються на даних бухгалтерського обліку й регулюються Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

За останні десятиліття прогресивного розвитку бухгалтерського обліку все нагальнішою стає необхідність створення класифікації, яка б реалізувала підхід до обліково-бухгалтерської документації як до складної інформаційної системи.

Похожие статьи




Економічна та планово-фінансова документація - Диференціація управлінських документів в установі

Предыдущая | Следующая