Ознайомлення із складом фінансової звітності страхової організації - Технологія розробки управлінських рішень на прикладі страхової компанії

Фінансова звітність підприємства - це система узагальнених показників, що характеризують підсумки фінансово-господарської діяльності підприємства за минулий період (місяць, квартал, рік). Мета, склад і принципи підготовки фінансової звітності регулюються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності" (далі -- ПБО 1), затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87, норми якого застосовуються до фінансової звітності підприємств та організацій усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ).

Метою складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства. Порядок надання фінансової звітності користувачам визначено чинним законодавством.

Фінансова звітність забезпечує інформаційні потреби користувачів щодо:

    - придбання, продажу і володіння цінними паперами; - участі в капіталі підприємства; - оцінки якості управління; - забезпеченості зобов'язань підприємства; - визначення суми дивідендів, що підлягають розподілу; - регулювання діяльності підприємства тощо.

Основні вимоги до фінансової звітності - реальність, ясність, своєчасність, єдність методики звітних показників, порівнянність звітних показників з минулими.

Склад фінансової звітності страхової компанії регулюється відповідними щорічними наказами наглядового органу "Про звітні дані страховиків". Фінансова звітність страховиків складається з двох груп звітів. Перша група-- це звіти, які встановлені для всіх суб'єктів господарювання і є однаковими та загальними. Ця звітність включає:

    1. Баланс. Зміст і форма балансу та загальні вимоги до розкриття його статей визначені в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 2 (далі -- ПБО 2), яке затверджене наказом Міністерства фінансів України 31.03.99 за № 87. 2. Звіт про фінансові результати. Зміст і форма звіту про фінансові результати та загальні вимоги до розкриття його статей визначені в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 3 (далі -- ПБО 3), яке затверджене наказом Міністерства фінансів України 31.03.99 за №87. 3. Звіт про рух грошових коштів. Зміст і форма звіту про рух грошових коштів та загальні вимоги до розкриття його статей визначені в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 4 (далі -- ПБО 4), яке затверджене наказом Міністерства фінансів України 31.03.99 за №87. 4. Звіт про власний капітал. Зміст і форма звіту про власний капітал та загальні вимоги до розкриття його статей визначені в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 5 (далі -- ПБО 5), затвердженому наказом Міністерства фінансів України 31.03.99 за № 87 (зі змінами та доповненнями). 5. Примітки до цих звітів.

Друга група -- це звіти, які є спеціалізованими і які відображають специфіку страхової діяльності. До складу таких звітів належать:

    1) Звіт про доходи і витрати страховика. Зміст та форма цієї звітності щорічно встановлюється відповідним наказом наглядового органу. 2) Пояснювальна записка до звітних даних страховика за затвердженими наказом наглядового органу такими звітними формами:
      --показники страхової діяльності зі страхування життя; --показники страхової діяльності з видів страхування інших, ніж страхування життя (у т. ч. з особистого страхування, майнового страхування, страхування відповідальності); --показники страхової діяльності з обов'язкового страхування; --пояснення щодо операцій перестрахування; --умови забезпечення платоспроможності страховика (у т. ч. дані щодо статутного та гарантійного фондів; створення та розміщення страхових резервів; фактичного та розрахункового запасу платоспроможності); --розшифровка окремих статей балансу (у т. ч. незавершене будівництво; основні засоби; довгострокові та поточні фінансові інвестиції; грошові кошти та їх еквіваленти; частки перестраховиків у страхових резервах; інші поточні зобов'язання); --баланс страховика для публікації.
    3) Декларація з податку на доходи (прибуток) страховика, яка складається відповідно до Порядку складання декларації з податку на доходи (прибуток) страховика, затвердженому Наказом Державної податкової адміністрації України від 31 березня 2003 р. № 146 і зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2003 р. за № 280/7601.

Звітним періодом для складання звітності є календарний рік. Баланс складається на кінець останнього звітного періоду. Проміжна (квартальна) звітність складається наростаючим підсумком з початку звітного року.

Похожие статьи




Ознайомлення із складом фінансової звітності страхової організації - Технологія розробки управлінських рішень на прикладі страхової компанії

Предыдущая | Следующая