Нормативно-правова та інші види документації в установі - Диференціація управлінських документів в установі

Якісне управління установою взагалі, дотримання чинних норм, стандартів і правил неможливе без наявності чи розробки (у разі необхідності) нормативно-правової документації, яка також відноситься до інфраструктурної.

Дана міжфункціональна група документації має два рівні:

Перший -- закони та підзаконні акти, укази Президента, постанови Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, накази та розпорядження, рішення та вказівки вищих органів стосовно діяльності тих чи інших організацій;

Другий -- стандарти, норми, нормативно-виробнича та інструктивна документація, яку веде відповідний підрозділ установи. Зазначена документація містить документи з систем менеджменту якості (І8О-9001), охорони довкілля (І8О-14001), керування документацією (ДСТУ-4423:2005), техніки безпеки, охорони праці та виробничої санітарії, стандартизації, сертифікації, метрології тощо.

Відповідно напряму і сфери діяльності кожна установа веде Основну (галузеву) систему документації.

Так, у будівельно-монтажній організації виробничий відділ у якості основної використовує передану йому Проектну будівельну документацію (титульні списки, генеральні та проектні плани), щоб робити свої креслення та рисунки. Машинобудівна організація отримує й розробляє Машинобудівну, Транспортна -- Транспортну, Сільськогосподарська установа -- Аграрну, Відділ освіти -- Навчальну, НДІ -- Наукову Документацію, нотаріальна контора -- одержує й розробляє Нотаріальну Документацію згідно Закону про нотаріат і т. п.

Кожен функціональний підрозділ установи, особливо у сфері матеріального виробництва, додатково створює свої види виробничо-прикладної, наукової, навчальної та іншої документації.

Залежно від специфіки діяльності установи вона може вести й інші види документації, наприклад, Документацію діяльності громадських організацій, соціологічну, етнографічну Тощо.

Громадська організація - це об'єднання фізичних осіб, созданоє з метою задоволення і захисту своїх загальних інтересів. Законодавство передбачає, що громадські організації є неприбутковими організаціями, тобто без мети отримання прибутку. Мінімальна кількість засновників громадської організації - 3 людини.

Громадська організація ( Закон України Про громадські організації (проект) - Стаття 14) діє на основі статуту або положення.

У статутному документі можуть бути передбачені інші положення, що стосуються особливостей створення і діяльності громадської організації. Статутний документ громадської організації не повинен суперечити законодавству України. Принципових відмінностей у реєстрації громадської організації та благодійної організації не існує.

Аналіз документів - це збирання первинної Соціологічної інформації з різних документальних джерел з допомогою оцінки й аналізу їх змісту.

Документи в соціології - це друковані, рукописні та інші матеріали, створені для зберігання і передавання інформації, яка накопичується в результаті життєдіяльності окремих людей, груп чи спільнот. Це - державні та урядові акти, промови політичних діячів, статистичні збірники і матеріали перепису, наукові публікації, періодична преса, листи представників усіх верств населення, художні твори, протоколи зборів і засідань, звіти адміністрацій та громадських організацій, матеріали соціологічних до-сліджень тощо. Вони несуть інформацію про соціальні факти, явища, процеси, що відбуваються в суспільстві, соціальних організаціях, групах.

Зважаючи на велику кількість соціологічних документів, вони систематизуються і класифікуються.

Систематизація являє собою операцію упорядкування певної сукупності документів за якоюсь одною ознакою: хронологічною, національною, проблемною, персональною тощо. Можлива систематизація за кількома ознаками одразу, але з додержанням послідовності в разі переходу від однієї до іншої. Добір ознак систематизації визначається завданнями соціологічного дослідження.

За змістом документи класифікують на правові, історичні, економічні, технічні тощо.

За характером інформації соціологічні документи можна поділити на:

    - письмові; - усні; - лінгвістичні; - фото - і кінематографічні;

- фонографічні;

    - етнографічні; - речові.

Уся службова документація установи формується у справи й, відповідно до зведеної номенклатури справ із зазначенням термінів зберігання, передається згідно рішення експертно-перевірної комісії в архівний відділ або знищується.

Отже, нормативна база складається з чотирьох окремих розділів: будівництво, охорона праці, санепідемнагляд, пожежна безпека. Кожний розділ найбільш повно покриває потреби відповідної галузі в нормативній документації.

У нашій правовій системі нормативно-правовий акт є основним джерелом права. Закони поділяються на конституційні та звичайні.

Усі закони мають вищу юридичну силу. Нормативні акти діють у часі, просторі та щодо кола осіб.

У період зростання конкуренції кожна установа повинна вміти захистити свій бізнес. Питання щодо висування претензій за поставку неякісної продукції, складання позовних заяв, судових звернень знаходять своє відображення в праводіловій документації установи, яку веде її юридичний відділ.

Похожие статьи




Нормативно-правова та інші види документації в установі - Диференціація управлінських документів в установі

Предыдущая | Следующая