Гравіметричний аналіз, його суть і методи - Теоретичні основи аналітичної хімії

Суть аналізу Полягає в тому, що складову частину (елемент, іони) досліджуваної речовини відокремлюють осаджуванням у вигляді важкорозчинної сполуки. Після обробки осад зважують. Саме на обчисленні результатів зважування грунтується гравітаметричний аналіз.

Є й інші методи, наприклад, метод відгонки (застосовується для летких компонентів речовини).

Метод відгонки Визначає, наприклад, зміст кристалічної води в кристалогідратах, якщо при нагріванні з речовиною не йде ніяких хімічних перетворень, крім виділення води.

BaCl22H2O (кр) = BaCl2 (кр) + 2H2O (г)

Для виявлення SiO2 зазвичай використовують реакцію з фотороводневою (плавіковою) кислотою, в результаті якої виділяється леткий SiF4:

SiO2+4НF = SiF4+2H2O

Метод відгонки застосовують також для аналізу карбонатів, деяких нітратів та інших сполук, які утворюють леткі продукти реакції. Вміст аналізуємого компоненту виявляють за зміненням маси речовини в результаті термічної обробки (зазвичай, зменшенням) або за збільшенням маси поглинача газо видних продуктів реакції.

Серед усіх методів аналізу найбільше значення має Метод осадження. Сполука, у виді якої компонент, що виявляють, осаджується з розчину, називається Формою осадження.

Сполука, у вигляді якої виконують зважування, називається Гравіметричною формою. Гравіметрична форма за вмістом може бути відмінною від форми осадження. Але, часто форма осадження і гравіметрична форма співпадають.

Схема аналізу: наважку досліджуваної речовини переводять у розчин і іони, які визначають, осаджують. Осад відокремлюють фільтруванням, промивають, прожарюють (або висушують) і зважують. За масою осаду і його формулою обчислюють вміст визначуваних іонів і їх процентне відношення до наважки.

Вимоги до осадів у гравіметричному аналізі:

    - осад повинен бути практично нерозчинним, тобто осадження повинно бути повним; - склад осаду після висушування або прожарювання повинен відповідати певній формулі; - для відокремлення осаду від розчину фільтруванням розмір зерна осаду повинен бути більший, ніж пори фільтра; - молекулярна маса вагової форми осаду була по можливості великою.

Вагоме значення на повноту осадження и якості осаду мають слідуючі умови:

    -концентрація (кількість) осаджувача; -температура; -концентрація сторонніх солей.

Повнота осадження: розчинність осаду для гравіметричного аналізу повинна бути не більшою за 10-6 моль/л. Коли розчинність більша для практично повного осадження треба добавляти надлишок осаджувача.

Похожие статьи




Гравіметричний аналіз, його суть і методи - Теоретичні основи аналітичної хімії

Предыдущая | Следующая