Предмет аналітичної хімії та її значення в підготовці спеціаліста - Теоретичні основи аналітичної хімії

Предмет аналітичної хімії - це методи визначення хімічного складу речовин. Аналітична хімія має два основних розділи - якісний та кількісний аналіз. Мета якісного аналізу - виявити, які елементи, іони або хімічні сполуки містяться в досліджуваній речовині. Завдання кількісного аналізу - визначити кількісні співвідношення між складовими частинами речовини, тобто визначити процентний вміст кожного елемента в ній. Результати аналізу дають можливість встановити хімічні формули синтетичних і природних сполук, оцінити відповідність різноманітних матеріалів вимогам виробництва.

Якісний та кількісний методи аналізу тісно пов'язані між собою. Вони мають спільну теорію, у них часто використовуються однакові схеми попереднього розділення елементів, а для виявлення і кількісного визначення окремих іонів застосовуються ті самі хімічні реакції. Проте вони мають і певні відмінності, тому їх вивчають окремо.

За характером досліджуваного матеріалу розрізняють аналіз органічних і неорганічних речовин.

Сучасна аналітична хімія має на своєму озброєнні понад 50 різних методів аналізу, які поділяють на дві групи - хімічні й фізико-хімічні та фізичні.

Аналітична хімія є науковою дисципліною, яка тісно пов'язана з різними галузями хімічної науки та виробництва. Методами аналітичної хімії користуються також у геології, біохімії, медицині0 фізиці, сільськогосподарських та інших науках. Хімічний аналіз застосовується також для контролю якості сировини, напівфабрикатів і готової продукції. З цього випливає, що кожна галузь науки і виробництва ставить перед аналітичною хімією свої специфічні завдання. Так, для медичної науки велике значення має якісне виявлення й кількісне визначення окремих елементів, які входять до складу тканин живих організмів і зумовлюють їх нормальну фізіологічну діяльність. Урожайність сільськогосподарських культур значною мірою залежить від наявності в грунтах і добривах багатьох мікроелементів. У зв'язку з цим стоїть потреба в розробці методів для визначення в добривах найменших кількостей марганцю, бору, заліза, молібдену.

Виплавляючи чавун або сталь, металург повинен знати процентний вміст заліза в руді, а також кількість шкідливих домішок - сірки, фосфору, кремнію - в готовому продукті. Ці відомості дає йому аналітична лабораторія заводу. Польові аналізи корисних копалин дають геологові можливість оцінити загальні запаси елементів і зробити висновок про економічну доцільність розробки відкритого ним родовища. Санітарна служба вимагає від хіміка-аналітика оцінки якості питної води; у харчовій промисловості треба контролювати доброякісність продуктів; для судового експерта важливо встановити характер отрути, тощо.

У наш час перед аналітичною хімією стоять дві проблеми: розробка методів якісного виявлення і кількісного визначення ряду елементів, що почали використовуватися в широких масштабах не так давно. Другою проблемою є розробка методів виявлення і визначення мікрокількостей елементів, тому що було з'ясовано, що навіть незначні кількості елементів, наявні в основному матеріалі, відіграють важливу роль.

Похожие статьи




Предмет аналітичної хімії та її значення в підготовці спеціаліста - Теоретичні основи аналітичної хімії

Предыдущая | Следующая